Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

"Úprava pitné vody - současný výzkum a realita", Martin Pivokonský, 03.2019


portret

ivann 4.4.2020 20:19

Asi to fura z vas uz videla a mozno to tu aj prebehlo, len mne pomedzi prsty aj oci... neviem tak pridavam, lebo som rad ze som to mohol vidiet - tak sa podelim: (kto chce preskocit uvodne reci tak od 9:55)
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1000...
Tu je potom odkaz aj na prezentaciu z prednasky na stiahnutie, knizne aj cela prednaska a rozhovor s autorom:
https://www.ih.cas.cz/martin-pivokonsky-...

Reagovať na správu

portret

ivann 8.4.2020 22:43

Ak som dal nevhodnu diskusiu, linku alebo cokolvek ine napiste mi to sem. Inak skoda palcovat, neviem citat myslienky. Diik.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 13.4.2020 02:18

Ja to zaujimava prednaska, iba bezny clovek nevidi do problematiky cistenia, dezinfekcie ci uprav pitnych vod v krajinach EU ci sveta. Pouzivam uz dlhodobo filter na odstranenie fluoru ako i chloru z pitnej vody, nakolko je fluor v Irsku (USA,Australii, a N.Zelande) do vody stale pridavany, i napriek potvrdenym faktom o jeho skodlivosti. U spominanych latok (pesticidy, lieciva, ci ine skodlive latky), sme skutocne odkazani na kompetentne institucie. Dik za link.

Reagovať na správu

portret

Zdenka atlasár, mykológ 13.4.2020 13:49

Též děkuji za link, i když jsem nedokoukala do konce, bylo zajímavé vidět jak vypadají zdroje pro pitnou vodu atd. Měli bychom si uvědomit, že získat pitnou vodu může být do budoucna stále větší problém.

Dlouhodobě sleduji kvalitu pitné vody u nás i jako akvarista a můžu říct, že vodu tu máme tvrdou, vápnitou, s přebytkem fosfátů a dusičnanů. Někteří vodní živočichové v ní ani nejsou schopni žít. V akváriu se přebytek fosfátů projevuje zvýšeným kvetením vodních rostlin a nárůstem řas.
Naší kočce veterinářka nasadila dietu se sníženým obsahem fosforu z důvodu zhoršené funkce ledvin a zpětně mi došlo, že ho pravděpodobně přijímala přebytek ve vodě...

K úpravě vodovodní vody už léta používám destilátor s aktivním uhlím, který odstraní sedimenty, minerály a soli, rozpuštěné pevné látky, pesticidy, fluorid, dusičnany, těžké kovy a bakterie. To co zbývá na dně po destilaci je někdy opravdu humus...
Koho by zajímalo víc, doporučuji knihu P. Bragg: Šokující pravda o vodě.

Reagovať na správu

portret

Piber atlasár, mykológ 13.4.2020 17:39

Je dobre, ze ludom dochadza, ze bez kvalitnej pitnej vody sme odsudeny k chorobam a na zanik.
Prednasku som si pozrel celu. Vela mudrych informacii a myslienok k zamysleniu a rozvinutiu. Co mi tato prednaska dala je, ze vodu dokazeme znecistovat roznymi latkami rychlejsie, nez su nam vedci schopni dat odpoved na to, co s tym a ako ich odstranit z vody. Tu mi chyba jednoznacnejsi postoj sa zamerat na povod preco takato situacia u nas je - a to na znecistenie. To znamena zakaz pouzivaniu latok, ktore nam znecistuju Zem. Ale to by sa mnohym nepacilo, nie preto, ze by sme museli vyliezt opat na stromy... To by znamenalo sa viac zaujimat o cistejsie technologie pre nas prilis konzumny svet. Dat trosku viac penazi za kvalitu a odmietnut kvantitu. Mimochodom tie technologie mnohe uz existuju a stale sa zdokonaluju.

A jedina cesta je sa vzdelavat, jedine tak dokazeme odmietnut ponuku spolocnosti (jedine na zisk orientovanych) pre nas zivot kazdodenny. Ale to je asi tazka utopia nateraz, ze by sme sa zacali okamzite opat navracat k prirode a vyrabat len v sulade s prirodou.
Tak sa ukazuje dalsia mozna cesta - sokova terapia, a teda riadna pohroma…

Ale kedze som ja optimista vecny, tak verim, ze nas, co nam zalezi na tom, co si kupujeme, je cim dalej viac a dokazeme zvratit vyvoj rodu HOMO pozitivnym smerom. Ale to kym sa udeje, tak budem nadalej pouzivat technologiu na upravu vody eSpring - kombinacia aktivneho uhlika a UV lampy. Ako jedina technologia na svete ocenena podla 3 hlavnych noriem kvality NSF/ANSI 42, 53, 55. U nas doma to zaridenie ide uz viac ako 10 rokov nepretrzite. Voda po uprave nie je zbvena pozitivnych mineralov, t.j. nie su odstranene a nasledne umelo pridavane. Filtracia dokaze odstranit viac ako 140 kontaminantov vratane spominanych THM, liekov, drog, antikoncepsie…
Ak potrebujete viac informacii, piste mi, rad sa podelim o skusenosti.

Reagovať na správu

portret

Piber atlasár, mykológ 14.4.2020 09:04

Este pridam demo video: https://www.youtube.com/watch?v=d2FS1A6H...

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 4.5.2020 13:48

Tibi, neviem, ci je odstraneny tak ako chlor aj fluor (inak Cl- je jeden z najjednouchsie identifikovanych par kvapkami ortotolidinu, u F tomu tak nie je) ....
A ako casto sa musi menit filtracna zlozka.

Reagovať na správu

portret

Piber atlasár, mykológ 5.5.2020 08:20

Bozka zdravim Ta, diky za pripomienku. Neviem, ci si si vsimla tie uvedene certifikacie NSF. Kukni stranku NSF, ze co to je za organizaciu, comu sa venuje, ze je to najvacsia certifikacna nezavisla uznavana organizacia na svete za ucelom ochrany spotrebitela. Takze ona potvrdzuje tie tvrdenia o vykone eSpring filtra. Mozem Ti poslat aj zoznam kontaminantov a percentualnu ucinnost na jednotlive uvedene zlozky a pri akych podmienkach. A je to dokazatelne (ocertifikovane) aj na flor, chlor a jeho zvysky po dezinfekcii (teda THM). Uhlikova vlozka sa meni po 5000 litroch, alebo jeden rok. Bozka, ked budes u doma v PU, pridi si ho kuknut a ochutnat vodu. A dame aj kavu
Nech sadari

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 12.5.2020 23:50

Tvoj dokument uvadza o.i. filtraciu chloru, ktory kontoluju ortotolidinom ( Cl- sa s OTO farbi na zlto), no o fluore tam nie je zmienka. Na to su specialne filtre. Moj filter musim menit tiez priemerne raz za rok ale pouzivam specialne fliltre ktore likviduju (vyviazu) aj Fluor. Firma Berkey, ktora distrubujuuje danu techniku aj specialne filtre, ma ucinnost testovanu v EPA acreditovanych laboratoriach, neprekracujuc normu NSF/ANSI Standard 531. Lutujem, ze som asi pred 6-7 rokmi nedala preverit obsah fluoru pred a po filtracii v ŽILPO Žilina (iba oni testy robili chromatogarafickou metodou, nie filtracnym postupom). Davali sme tam robit rozbor vody, no iba z vodovodu. Na Slovensku sa do vody uz fluor nepridava a preto sa jeho sledovaniu laboratoria nevenuju. Ked pridem na Slovensko, pokusim sa s Tebou spojit. Ked sa stabilizuje situacia a snad sa dostanem domov v kratkej dobe. Dik za reakciu aj pozvanie na kafco

Reagovať na správu

portret

Piber atlasár, mykológ 13.5.2020 08:03

Tesim sa, nech sa Ti zatial dari v plnom zdravi

Reagovať na správu