Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Sušička húb - Petra Šranka

Susicka hub

Táto sušička húb (a byliniek, liečiviek, korenín, orechov, tekvicových jadier...) je primárne určená ako nadstavba na chladničku. Má samostatne zapínateľné ventilátory s dvomi rýchlosťami umožňujúce selektívne voliť intenzitu sušenia. Vetranie je zozadu, prakticky ho nepočuť. Nemá vlastný ohrev, využíva odpadové teplo spoza chladničky. Huby sa rozkladajú na rošty so sieťkou alebo baliacim papierom.

Sušičku tvoria tri základné časti. Skriňa, rošty v nej a ventilátorový rám zozadu. Rošty sú dvoch typov. Pevný rošt so sieťkou a výstužou a ľahký rošt s drôteným výpletom. Ventilátorový rám je možné budovať postupne. Na začiatok stačí jeden alebo dva, čo pokryje väčšinu sezóny. Viac ventilátorov sa zapína iba v krátkom období najväčšieho rastu húb.

Celková sušiaca plocha je asi 4 m². Má nulové (alebo takmer nulové náklady na prevádzku, čo je vlastnosť, ktorej význam rastie s množstvom usušených húb. Na predsušenie húb stačí 24 hodín (potom môžu ísť na dosušenie do teplovzdušnej elektrickej rúry). Takže sa dá každý večer kompletne znovu naplniť, dokonca aj počas vlhkého alebo daždivého počasia. V bežnej (možno aj trochu fanatickej) hubárskej rodine tým pádom prestáva byť sušenie úzkym miestom. Stáva sa ním krájanie húb, ktoré je časovo náročné a najmenej obľúbené (pre veľa ľudí najčastejším úzkym miestom je hľadanie húb . Sú obdobia roka, kedy nosíme zo tri košíky húb denne (tých, čo sa sušia), zatiaľ to zvládla.

Zobraziť celý článok: http://www.kefoweb.sk/?q=susicka_hub

 

Zdroj: Peter Šrank (www.kefoweb.sk)
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)

Diskusia k článku

portret

Miťko 9.8.2014 10:34

veľmi dobrý nápad, zhotovil si ju sám?

Reagovať na správu

portret

Peter Kefo Šrank 9.8.2014 22:06

Sám som absolvoval strastiplnú cestu od prototypu 1 (prvý pokus) k prototypu 2 (súčasný stav). Bolo to vyrábané v obývačke dvojizbového bytu, keby som ti z toho ukázal fotku, zasmeješ sa

Reagovať na správu

portret

Horal 12.8.2014 17:14

Dobrý nápad,porozmýšľam nad niečim podobným.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 19.8.2014 22:54

nad chladničkou to je celkom dobré. Rebrá trochu zohrievajú a aj prúdenie vzduchu tam musí byť celkom dobré

Reagovať na správu

portret

palo.pd 25.8.2014 13:18

parada,cital som cely "navod" na stranke vyrobcu,prekvapil ma jeho rozsah + foto,podla toho to zhotovy aj bezruky

Reagovať na správu

portret

Nikotín 31.8.2014 09:21

Celkom zaujimavý nápad od susedov
http://www.pilzforum.at/showthread.php?t...

Reagovať na správu

portret

BOOBLE 31.8.2014 10:33

Nápad dobrý, prevedenie super ale je tu ale. Cena 50€ a čas, ktorý si to vyžiada . Za nejakých 35€ sa dá kúpiť sušička s 9 sitami. Prídem do obchodu kúpim a suším, respektíve to objednám cez net a je to vybavené.
Nekritizujem, len konštatujem

Reagovať na správu

portret

Peter Kefo Šrank 1.9.2014 14:58

V závere článku som vysvetlil aj porovnanie s takou sušičkou. Každý si musí zvážiť svoje priority. Napríklad sušiaca plocha je päťnásobná. Ja som skúsil oboje, celá rodina si vydýchla, keď sme prešli z voľného sušenia kade tade po izbách a z elektrickej sušičky s presne deviatimi sitami na toto riešenie. Tiež len konštatujem.

Reagovať na správu

portret

sipovec 18.9.2014 19:04

„Za nejakých 35€ sa dá kúpiť sušička s 9 sitami. Prídem do obchodu kúpim a suším, respektíve to objednám cez net a je to vybavené.“ Zrejme máš na mysli sušičku Concept SO-1020, lebo tá má 9 sít a jej cena sa pohybuje zhruba v tejto hodnote, ktorú uvádzaš. Neviem či si čítal recenzie na tento výrobok, najmä tie kritickejšie. Uvediem nejaké:
„pomaly to suší, robila som prvý krát, bude sa musieť nakrájať na tenké
Celkovo túto sušičku hodnotím dobre, za takúto cenu určite. Niekde v recenziách som čítal že je hlučná asi ako malý fén. Nesúhlasím s tým, zatiaľ som sušil len raz, ale počuť ju len keď ste priamo pri nej a to len cirkulovanie vzduchu,možno sa to zmení :/ Aj v samotnom návode píše že v polovici sušenia treba prehodiť sitá, takže toto by som nebral ako zápor. Výhoda/alebo skôr nevýhoda je 9 sít. Sušil som s piatimi sitami jablká a na vrchnom už bola teplota okolitého vzduchu, takže si celkom neviem predstaviť sušenie s 9 sitami. Keď som ju kupoval tak som vedel že nemá časovač, ale zišiel by sa, pretože som ju chcel nechať zapnutú cez noc, ale asi by som si musel nastaviť budík na štvrtú ráno Kábel je dosť krátky, takže musí byť postavená na kraji stola, ale to nie je zas taký problém. Ohľadom dĺžky sušenia je to diskutabilnejšie, pretože pre niekoho je 16 hodinové sušenie dlho,pre mňa ani nie, lebo po prepočte tá elektrina nevyjde zas tak draho, napríklad huby sa sušia omnoho kratšie. Takže asi toľko k recenzii. Mohol by som písať viac, ale už sa mi nechce.
Dopĺňam recenziu, stále som vo fázy objavovania, teraz suším tretí krát. Pri druhom sušení (tiež s 5 sitami) sa jablká sušili omnoho kratšie ako prvý krát, možno to bolo tým že som ich nastrúhal na plátky, alebo tým že to boli Goldenky, ktoré nie sú veľmi šťavnaté, ale tiež som cítil že hreje viac ako pri prvom použití, vysušili sa asi za 9 hodín, čož je podľa mňa rapídne skrátenie sušenie, teraz pri tretom sušení som použil 8 sít, tiež som strúhal na plátky, v sušičke sú ešte len asi 5 hodín, ale vyzerajú rovnako, ako keď som ich tam poukladal (teda okrem prvých dvoch sít, tie už sú trochu obsušené), teraz som dával obyčajné červené jablká, ale boli strašne šťavnaté, takže predpokladám že sa budú sušiť ešte zajtra (na noc sušičku vypínam), ešte mi napadlo napísať moju skúšku merania teploty, je nastavená na 60 stupňov, teplota medzi 6 a 7 sitom je cca 37 stupňov, no nie je to 60 stupňov :/ , ale nie je to ani 25, koľko máme v byte, nižšie som nemeral, nakoľko neviem strčiť teplomer tak hlboko bez toho, aby som sušičku otvoril, aj po mojich zisteniach stále sušičku odporúčam
Pláty treba prehadzovať, tenky, "krehky" material sit
Soudruzi nekde udelali chybu, Po troch mesiacoch sa mi začali roztápať sušiace police. Sú evidentne vyrobené z materiálu ktorý neznáša teplotu
Značne rýchlejšie sušenie na spodných plátoch
Prvýkrát som sušila dosť mokré suchohríby, plných 9 sít a môžem povedať, že po presunutí sít sa výborne usušili.
Sušiace sitá sú riedke. Drobnejšie potraviny prepadávajú
Striedanie sít.
skusili sme susit na 8 platoch, vrchne 2 susili asi tak ako keby boli polozene len na stole - kym k nim dorazi teply vzduch zdola, je uz uplne studeny
nastavena teplota nesedi so skutocnostou
termostat nefujguje dobre - teplota presiahne tu, ktora je nastavena
Je to nasa prva susicka, nemame s cim porovnat, vyberali sme na zaklade recenzii, vzhladom na popisane nedostatky sme mierne sklamani, ale susit susi...“
Takže tvoje tvrdenie „Prídem do obchodu kúpim a suším,...“ nie je celkom pravdivé. Ty tej sušičke musíš robiť asistenta – prehadzovať sitá zospodu navrch a naopak, postupne vyraďovať zbortené sitá, kontrolovať dobré dosušenie a po 2-4 rokoch ju vyhodiť na zberný dvor, lebo ti už žiadne sitá nezostali. Tiež som mal predtým niečo podobné /ETA/ a po 2 rokoch putovala do šrotu. Samozrejme, že to je daň za tú cenu.
Ak chceš, aby toto tvoje tvrdenie bolo pravdivé, musíš do sušičky zainvestovať podstatne viac. Niekde som čítal, že v spotrebiteľskom prieskume v ČR za rok 2013 sa na 1. mieste umiestnila sušička Ezidri FD 500. A za tú zaplatíš cca 145 Euro /5 sít/. Ak ju chceš doplniť na 9 sít /utiahne 15/, tak priplatíš cca 45 Euro. Sitá sú drahé, ale nestane sa ti, že sa pokrútia a pod. Čiže spolu 190 Euro. Pri tejto sušičke naozaj platí „kúpim a suším“, nemusíš ju kontrolovať ani jej asistovať. Vlastním ju už viac ako 20 rokov a viem o čom hovorím.
Pre šikovného kutila, je využitie väčšinou prázdneho miesta nad chladničkou, na postavenie takéhoto zariadenia na predsúšanie húb dobrý nápad. Ale zásadne by som huby dosúšal v kvalitnej sušičke a nie v rúre.

Reagovať na správu

portret

Delta 18.1.2017 22:19

Mam Oravu za par evry susi na 1*

Reagovať na správu

portret

marcelds 23.4.2016 00:12

My mame susicku sencor concept 12 sit,stala 60 euro,plna susicka sa susi 24 hodin,vojde do nej plny kosik hribov,za 24 hodin spali cca elektrinu za 0,8 euro,mame ju asi dva roky na jesen ide aj dva mesiace v kuse bez problemou mozem ju odporucit.

Reagovať na správu

portret

turistka pokročilý 21.5.2016 03:33

Vynikajúce

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 1.6.2016 22:40

Potesila by som sa takej susicke....

Reagovať na správu

portret

Begina 13.6.2016 00:25

Nadchol ma tento nápad. Len mám stále v hlave, ako mi predavač "hučal" do hlavy, že na chladničke nesmie byť nič položené, lebo na vrchu má motor. (Nedávno som prerábala kuchyňu a kúpila novú chladničku). Je nad ňou veľa nevyužitého priestoru. Darmo si lámem hlavu, ako zavesím skrinku do stropu, aby to "nezahučalo" dolu. Skrinky sú ťažké a ešte, keď do nej dám niečo ... Okrem toho skrinka by bola veľmi vysoko. No toto sa mi veľmi páči. Tiež rozkladám hríby všade po byte, kde sa dá. Elektrickú sušičku veľmi nechcem. No a keďže veľa majstrujem a vyrábam kadečo, tak si vyrobím aj toto a zavesím to do stropu. Už sa tešííííííím

Reagovať na správu

portret

hora111 5.8.2016 09:14

Pred rokom sme kupili el.susicku a uz by som ju nedal nikomu.Za 12-15 hodin mam nasusenych 9 poschodi a susim dalsie dookola.Ziadne plechy,sita po dome,huby bez mozneho prachu pri niekolkodnovom izbovom suseni a tak do krehka sa nepresusia ako v susicke.A nehovorim o voni pri suseni v nej.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.