Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

A MY TO TAK...SUŠENIE HÚB - Gubčo Pavel (sipovec)

„MY“ znamená, moja manželka Eva a ja.

Náradie a nástroje na úpravu húb na sušenie

  1. Kuchynská utierka na dočistenie húb.
  2. Doska na krájanie vyhradená iba na tento účel.
  3. Dobrý, ostrý nôž s čepeľou cca 12-15 cm.
  4. Nádoby na odkladanie /antikor, sklo, glazovaná keramika/ nakrájaných húb na sušenie, nakladanie a mrazenie.
  5. Kôš, sáčok na odpad.

Druhy húb, ktoré sušíme

  1. Hríbovité huby - hríb dubový, sosnový, smrekový, zrnitohlúbikový, kozák brezový, hrabový, osikový, žltooranžový a suchohríb hnedý, všetky tieto hríby sú doporučené na sušenie Potravinovým kódexom Slovenskej republiky /ďalej len PkSr/. Okrem toho sušíme hríb bronzový, kozák dubový, topoľový, suchohríb plstnatý – je krásny žltučký.
  2. Tanečnica poľná /iba klobúčiky/, lievik trúbkovitý, kuriatko jedlé a bledé /nie sú na sušenie schválené PkSr/. Hoci kuriatka sušené som v nejakom supermarkete videl.
  3. Bedľa vysoká /klobúčiky/ ako sušená nie je na zozname PkSr/.
  4. Sušiť môžete pečiarky /my to nerobíme - spracovávame ich inak/. PkSr povoľuje.
  5. Sušiť môžete masliaky kravské, lepkavé, obyčajné, smrekovcové, strakaté, zrnité /my ich nesušíme, dajú sa spracovať inak, okrem kravského – ten vôbec nezbierame/. PkSr povoľuje.

Čistenie a krájanie húb

Základ čistenia húb je už v lese pri zbere. Čím dôkladnejšie ich očistíme /od lístia, ihličia, zeminy a pod./, tým menej práce budeme mať doma. To je naše zásadné krédo. Ďalšia zásada je zbierať iba zdravé plodnice. Načo nám je, na omak mäkký hríb, keď pri 3-4 hodinovom chodení po lese a doprave domov, ho vyhodíme do smetí? Je to zbytočná námaha, lebo košík stále „oťažieva“, a hríb urobí v lese viac osohu. Ale poďme už domov. Ako prvé dobre padne sprcha. Je potrebné prezrieť si celé telo, či ste nepriniesli nezvaných hostí - kliešte. Potom sa nahodiť do pohodlného domáceho oblečenia a niečo si zajesť a vypiť. A ideme na to:

  1. Pripravíme si pracovisko s náradím a nástrojmi.
  2. Huby roztriedime podľa druhov a veľkosti.
  3. Každú hubu musíme chytiť do rúk a dočistiť /oškrabať nečistoty, skrojiť kúštik hlúbika, utrieť utierkou/ a rozhodnúť sa čo s ňou. Či pôjde na sušenie, na nakladanie, alebo na mrazenie. Ak ide na sušenie, skrojíme hlúbik zarovno s vonkajším okrajom klobúka. Podľa priemeru klobúka sa rozhodneme, ako ho nakrájame. „A my to tak“, že zhruba do priemeru 5 cm krájame klobúk na 3-5 mm plátky a väčší priemer rozkrojíme na polovicu, a krájame na plátky naprieč /t.z. kolmo na rozrezaný klobúk/. Takto dosiahneme približne rovnaké rozmery jednotlivých kúskov. Hlúbik nakrájame na cca 4 cm špalíky a potom na 3-5 mm plátky. /V tomto porušujeme PkSr, ktorý hovorí, že huby na sušenie máme krájať na plátky 2-4 mm hrubé po celej dĺžke. Predstavte si, že máte hríb s priemerom klobúka 10 cm a výškou s hlúbikom 15 cm, čiže v strede hríba máte rozmer plátku 10x15 cm a zároveň hríbik s klobúkom 4 cm a výškou 4 cm, čiže najväčší plátok bude mať rozmer 4x4 cm. Zosypte ich do fľašky, v ktorej ich budete skladovať. Ako to bude vyzerať? A do varenia ako? Aj tak ho budete musieť upravovať. Nie je estetickejšie, keď už v pohári vyzerajú pekne? Nechceme nikomu vnucovať náš názor, je to len na vás, ako sa rozhodnete./ Huby na sušenie u nás nemajú žiadne perforácie. Ale čo s hubou, ktorá má sem-tam perforácie? Veľmi jednoduché riešenie. Takúto hubu krájame na cca 2 mm plátky a dávame na blanšírovanie a následné mrazenie. Samozrejme, že huba prelezená červíkmi ide do koša. Čo s mokrými hubami? Mladým plodniciam to nevadí a môžeme ich pokojne sušiť. Staršie plodnice /napité vodou/ nie sú vhodné na sušenie. Pri sušení totiž stratia pôvodnú farbu /zhnednú a vyzerajú akoby pripečené - pripálené/. No bez problémov ich môžeme použiť, po blanšírovaní, na mrazenie, ale rúrky zrežeme na výšku 3 mm. Keď nájdeme maličké suchohríby hnedé s priemerom klobúka do 1,5 cm, sušíme celé klobúčiky bez hlúbika. Ale to je len tak na prizdobenie jedla /vyzerá to dobre napr. v guláši/.

    Kozáčiky zbierame iba mladé a na sušenie používame aj hlúbik, pokiaľ je „maslový“.

    Lievik trúbkovitý sušíme celý.

    Kuriatka – menšie celé, väčšie rozkrojené na polovice alebo štvrtiny.

    Bedle celé, nie veľké klobúky.

    Tanečnica poľná iba klobúčiky celé. /Je výborná v polievke./

Predsúšanie a sušenie

Sušenie – na novinách, na baliacom papieri, v zeleninárskych debničkách vystlaných desiatovým papierom, na nitkách, na umelohmotných sitách, rôzne prenosné sitá, vynášanie cez deň na slnko, schovávanie pred dažďom a na noc dovnútra, obracanie atď. A následné dosúšanie v rúre. To všetko sme preskákali. A výsledok, síce usušené huby, ale pofidérnej kvality a vzhľadu.

Najlepší spôsob sušenia je v elektrickej sušičke. Mali sme jednu sušičku /ETA?/, ktorá nám poslúžila cca 2 roky. Jej nevýhodou boli plytké sitá, zlá regulácia teploty, zdeformovanie sít /nekvalitný materiál - teplý vzduch išiel kam nemal/. Jedným slovom naprd.

Asi v 1992-3 roku sme kúpili sušičku EZIDRI. Bola síce najdrahšia /z neprofesionálnych sušičiek/ na trhu, ale máme s ňou len tie najlepšie skúsenosti. V základnej výbave je 5 sít. Usuší všetko - bylinky, plody z prírody /šípky, hloh atď./, ovocie /jablká, hrušky, jahody, marhule a pod./, zeleninu /paradajky, papriku, mrkvu a pod./ a najmä huby. Stačí si ju vyhľadať na internete. Má hlbšie a veľmi kvalitné sitá. Jedným slovom, teplý vzduch ide tam, kam má ísť. Jedinou nevýhodou sú drahé sitá, keď sme ich dokupovali, stál 1 pár 900.- Sk, čiže cca 30 Euro, za to sa pomaly dá kúpiť celá lacná sušička, ktorú ale vyhodíte po 1-2 rokoch. Slúži už 20 rokov bez poruchy, a to ide v sezóne min. 3 mesiace nonstop. Ale teraz k sušeniu húb.

Nakrájané huby na sušenie poukladáme v jednej vrstve /inak by sa polepili/ na sitá čo najhustejšie. Máme 13 sít /sušička utiahne 15/ takže sa tam vmestí cca 4 kg húb. Po zapnutí sušičky /na balkóne, aby nehučala v byte/ a nastavení 2. stupňa teploty /cca 50 st. C/ sú za 12 hod. suché.

Na predsúšanie používame antikorové rošty - „platá“. Ako vznikli? V Rakúsku likvidovali jednu malú pekáreň a z antikorových roštov na pečenie rožkov, nám ich /2 kusy/ vyrobil náš priateľ. Majú štvorčekovú perforáciu. Rozmer 1 m x 0,50 m. Privaril ich špeciálnou elektródou na antikorové uholníky 2x2 cm a v rohoch navaril antikorové nožičky 5 cm. Čiže nekorodujú, ľahko sa čistia a vzduch má prístup k hubám zo všetkých strán. Ďalšou výhodou je, že sa dajú položiť na seba. Vmestí sa tam 6-7 kg nakrájaných húb v jednej vrstve. Keď je sušička plná, ostatné huby poukladáme na rošty a necháme do rána vo vnútri.

Po usušení húb v sušičke ju znova naplníme hubami z roštov. Teraz už nemusíme huby prácne ukladať, ale hrsťami dávať na sitá /už sa nezlepia/ vo väčšej vrstve. Čiže z dvoch roštov sa vmestia do sušičky. Za 12 hod. sú usušené a krásne ako boli pri krájaní. Takže za cca 26 hod. máme usušených cca 10 kg čerstvých húb. Koľko by to asi trvalo pri klasickom sušení na slnku?

Kontrola správnej suchosti

Je veľmi jednoduchá. Medzi mierne roztiahnuté prsty, ukazovák a prostredník, položíme plátok usušenej huby a miernym tlakom palca zistíme, či sa nám huba prehýba, alebo hneď praskne. Keď sa prehýba treba ešte chvíľu sušiť. Ak praskne, je dobre usušená. Dobre usušené huby majú „šušťať“.

Skladovanie a trvanlivosť usušených húb

V Domácich potrebách a v IKEA majú patentné poháre /asi od 0,5 - 4,2 l/, do ktorých zosypeme ešte teplé usušené huby zo sušičky a uzavrieme. Keď ich po cca 1 mesiaci budete chcieť otvoriť, zistíte, že si musíte pomôcť príborovým nožíkom. Fľaše sa totiž zavákuovali. Sú síce dosť drahé, ale výsledok je vynikajúci. Sú okrúhle a štvorcové, dobre sa v nich skladuje aj sušené ovocie /jablká, hrušky a pod/. Takto uskladnené sušené huby vydržia min. 5 rokov. Po otvorení a znovu zatvorení fľaše určite najmenej 2 - 3 roky.

Ďalším druhom sú fľaše so zabrúsenými hrdlami a zátkami /používali sa v lekárňach/. Nevýhodou je užšie hrdlo. Do takýchto pohárov sa vlhkosť ani mole nemajú šancu dostať.

Dajú sa použiť aj 4-litrové zaváracie poháre s umelohmotnými viečkami. Tu už odporúčame pridať za 1 čl soli /absorbuje vlhkosť/, 10 zrniek celého čierneho korenia, 5 celých klinčekov a 1 bobkový list /odpudzujú mole/. Nie sú totiž vzduchotesne uzavreté. Trvanlivosť takto uskladnených húb je asi 2 roky. Takto napr. môžete uskladniť aj lúpané vlašské orechy.

Samozrejme, že sušené huby skladujeme v pohároch podľa druhov. Odporúčame poháre označiť aspoň rokom zberu, poprípade druhom huby.

Napadla mi ešte jedna „kacírska myšlienka“. Čo tak skúsiť nakrájané huby mierne zaúdiť v domácej udiarničke, alebo navliecť na nitky a zaúdiť v normálnej udiarni, na dobrom dreve, povedzme na 2-3-4 hod., možno aj viac, a potom ich usušiť v sušičke. Žiaľbohu nevlastníme domácu udiarničku, ani klasickú udiareň, tak sme to ešte neodskúšali. Ktovie akú by to malo chuť a arómu? Čo by to urobilo v štedrovečernej kapustnici? Ak s tým niekto máte nejaké skúsenosti, bol by som veľmi rád, keby ste sa mi ozvali ss, alebo tu v diskusii.

Autor článku: Pavel Gubčo (sipovec)

Diskusia k článku

portret

terezabr 17.8.2015 19:28

ja suším huby zásadne v sušičke, je to rýchlejšie, mám istotu, že sú vysušené poriadne a neznehodnotia sa ani nesplesnejú, ja mám sučičku s 9 táckami http://www.susickypotravin.sk/sk/e-shop/... a to je potom naozaj jedna radosť

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 18.8.2015 19:49

Mám rovnakú skúsenosť so sušičkou ETA. Už na nej radšej ani nesuším, lebo sa tak neskutočne prehrieva, že sa začínam obávať jej vzbĺknutia.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 20.8.2015 11:27

Mal som tiež ETA ale to je skôr na ovocie. Potom som kúpil akúsi s 9 sitami ale tá je úplne v pohode. Dá sa regulovať. Krásne sa tam huby sušia bez toho aby sa spekali a pod!

Reagovať na správu

portret

Miťko 18.8.2015 20:02

veľmi pekne a rozumne to je popísané

Reagovať na správu

portret

Maťa K 14.10.2015 04:36

Chcela by som sa opýtať, či máte skúsenosti so zafarbením húb do červena pri ich sušení? Ešte sa mi to nestalo a teda neviem, či takto sfarbené huby sú vôbec jedlé a teda vhodné na uskladnenie.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 14.10.2015 10:51

Ale akých húb?

Reagovať na správu

portret

sipovec 16.10.2015 12:00

Nie, nemám skúsenosť „so zafarbením húb do červena pri ich sušení“. S „červenou farbou“ sušených húb som sa zatiaľ nestretol. No existuje mnoho odtieňov tejto farby, napr. https://www.google.sk/search?q=odtiene+�...

Ale mám skúsenosť so zmenou farby bielych hríbovitých húb pri sušení, čo uvádzam v článku: „Staršie plodnice /napité vodou/ nie sú vhodné na sušenie. Pri sušení totiž stratia pôvodnú farbu /zhnednú a vyzerajú akoby pripečené - pripálené/.“
Možno sa z tej škály "červenej" farby niektorá na to aj hodí. Každé oko to však môže hodnotiť inak. Je to červená, hnedastá, tehlová? Tak isto ako má každý jedinec iné vnímanie chuti alebo vôni. Možno to vedia posúdiť trénovaní profesionáli – dizajnéri farieb, ochutnávači potravín, degustátori vín a pod.
Či takéto huby konzumovať a skladovať? Ak to neboli prestarnuté jedince a boli zdravé – žiadna pleseň, žiadna hniloba, neperforované červíkmi a boli kvalitne vysušené – tak sa to dá. Ak niekomu nezáleží na vzhľade, ale ja by som to neurobil. No bolo by dobre, keby sa na ne pozrel skúsený hubár – odborník. Hoci lepšie by bolo ich využitie, po blanšírovaní, na zamrazenie.
Samozrejme je dôležité vedieť, ako uvádza Husi, aké sú to vlastne huby!?

Reagovať na správu

portret

Katka pokročilý 30.11.2015 09:24

Neboli to náhodou suchohríby ? Niektoré druhy sa pri sušení sfarbujú do červena.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 30.10.2015 17:22

Rozumne napisane - este by bolo dobre prihodit dake fotky
Ja som presla tolkymi sposobmi susenia, ze si uz ani na vsetky mozno nespomeniem.
Urcite sa mi najviac pacil system susenia u kamosky na sitach nad klasickou pecou, len kde tu piecku nabrat, ked nebyvam na dedine
Rozhodne je to najlepsie, najrychlejsie a najlacnejsie susenie ake som zazila. Rano na dvoch spodnych sitach susene huby sustali a vona sa neda opisat. A ta romantika pri piecke, s kamaratmi a dobrom vinku tiez
Pre nas mestskych ludi skutocne ostava iba kvalitna susicka. Iba ma prekvapuju ich ceny. Za poslednych 10 rokov skocili 7-10 nasobne hore

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.