Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Holohlavce

Lysohlávky, po slovensky holohlavce, sú halucinogénne druhy, obsahujúce látky príbuzné LSD. Poznáme ich niekoľko desiatok druhov, z čoho asi 10 druhov rastie aj na Slovensku.

Najznámejšie druhy sú:

 • Psilocybe semilanceata (Holohlavec končistý)
 • Psilocybe cyanescens (Holohlavec modrejúci)
 • Psilocybe squamosa (Holohlavec šupinkatý)
 • Psilocybe coprophila
 • Psilocybe subviscida
 • Psilocybe azurescens
 • Psilocybe baeocystis
 • Psilocybe cubensis
 • Psilocybe tampanensis
 • Psilocybe bohemica
 • Psilocybe weilii
 • Psilocybe hooshagentii
 • Psilocybe stuntzii
 • Psilocybe liniformans
 • Psilocybe caerulipes (Holohlavec modrohlúbikový)
 • Psilocybe cubensis (Holohlavec kubánsky)

Obsah psychoaktívnych látok v holohlavcoch je veľmi premenlivý, pričom priemerný obsah psychoaktívnych látok v slovenských druhoch sa pohybuje od 1% v sušine až po nulu.

Pre niektoré druhy je obsah psychoaktívnych látok zobrazený v grafe na strákach FUNGI.com.

Zhruba možno povedať, že druhy, ktoré intenzívne modrejú majú vyšší obsah týchto látok. Ťažko povedať, koľko znesie človek maximálne. Dá sa na ne privyknúť a človek, ktorý ich konzumuje pravidelne znesie niekoľkonásobne vyššie dávky ako ten, kto ich konzumuje po prvý krát. Experimentovanie s vysokými dávkami je však mimoriadne nebezpečné, pretože vyvolávajú stavy úzkosti, ktoré môžu človeka doviesť až k pokusom o samovraždu. Holohlavce vo všeobecnosti neslobodno podceňovať, pretože aj keď údajne na ne nevzniká fyziologická závislosť, pôsobia priamo na psychiku človeka a menia ju. V niektorých prípadoch môžu odštartovať vznik schizofrénie, či iných duševných chorôb.

Holohlavce (Psilocybe), rastú aj v Čechách a na Slovensku (napr. Psilocybe bohemica).

Sú to drobné, až stredne veľké huby (niektoré sú veľké 2-3 cm, iné až desať a viac cm) výzorom pripomínajúce tanečnice poľné (špičky), ktoré rastú na lúkach, pasienkoch a v priekopách, často aj na kravskom, alebo ovčom truse.

Charakteristické sú tmavé lupene, ktoré sú v dospelosti takmer čierne a to, že niektoré druhy otlačením modrejú. Pozor, podobných druhov je viac a niektoré sú aj jedovaté, takže treba daný druh dobre poznať, aby nedošlo k zámene.

Holohlavce sú však na Slovensku pomerne zriedkavé a ich výskyt nie je viazaný na žiadnu konkrétnu lokalitu. Nie sú jedlé, a teda ich nemožno upravovať na konzum. V posledných rokoch rastie o ne záujem ako o halucinogénne huby, väčšina u nás rastúcich druhov však psychoaktívne látky neobsahuje.

Väčšina halucinogénnych húb je však zároveň aj jedovatá a každý, kto sa pokúša o ich konzumáciu riskuje vlastné zdravie. Toxíny húb patria medzi najzložitejšie látky v prírode a vo väčšine prípadov nepoznáme presný mechanizmus ich účinku a teda ani vhodný spôsob liečby.

Galéria niektorých druhov holohlavcov je prístumná na stránkach FUNGI.com.

V zahraničí vyšla kniha s názvom Psilocybin Mushrooms of the World: A Guide to Identification ktorú si môžete objednať napríklad na stránkach AMAZON.com.

Zdroj: Yetiho On-line mykologická poradňa, Internet
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)

Diskusia k článku

portret

Lukas.filo 6.1.2021 16:11

Povedať že tieto huby vyvolávajú stavy úzkosti a vedú človeka k pokusom o samovraždu je ako povedať že alkohol vyvoláva agresivitu a vedie násiliu medzi ľuďmi. To že sa to môže stať neznamená že sa to deje stále a už vôbec nie že je to akési pravidlo. Aj keď sú zaradené do kolónky "jedovatých" húb momentálne neexistuje žiadny potvrdený prípad úmrtia na psilocybínovú hubu. A taktiež zatiaľ neexistuje žiadna vedecky potvrdená štúdia o tom že by tieto psilocybinové huby spôsobovali schizofréniu. Môžu ju vyvolať skôr pokiaľ má človek na ňu predpoklad Ale určite nespravia z normálneho človeka len tak blázna, Práve naopak nové štúdie podporujú myšlienku používania týchto húb v medicíne na liečbu depresie, posttraumatických porúch a pod.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 6.1.2021 22:50

Ja si osobne myslím, že nie je správne prezentovať/propagovať huby rodu Psilocybe... Prečo? Jednoducho, kvôli tomu, že tieto huby sú nebezpečné... Áno, nebezpečné... Je jedno, že nie je "pravidlo" úzkosti, depresii... Ale, môže sa to stať... Tak načo riskovať? Taktiež ste uviedli, že tieto huby "určite nespravia z normálneho človeka len tak blázna"... No, áno... Nie "len tak", ale postupne... Je vedecky potvrdené, že holohlavce (hlavne končistý a modrejúci), sú návykové... S holohlavcami to funguje rovnako ako z drogami a takto aj tých ľudí ničia... Tiež treba pochopiť, že jedna vec je medicína a druhá vec je laickosť... V medicíne (aj to zriedkavo), sa používajú extrakty látok obsahujúce v tejto hube... Takže nemôžme porovnávať "používanie doma" a "používanie v medicíne"... Je veľa článkov, (či už slovenských, alebo zahraničných, kde sú ľudia, ktorí tento druh okúsili, (väčšinou tínedžeri), doporučujem si to prečítať, lebo je to poučné. 😉

Reagovať na správu

portret

JonasGruska pokročilý 11.1.2021 14:37

Mozete prosim citovat kde je vedecky dokazane, ze je psilocybin navykovy? Ziadne tryptaminove drogy niesu navykove ani fyzicky ani psychicky. Z vasej reakcie srsi ignorancia a “poznatky” na urovni bulvarnych medii.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 11.1.2021 14:55

Prosím Vás, nechcem sa tu hádať... Tu je zopár linkov pre podporu mojich tvrdení. 😉 https://www.wikiskripta.eu/w/N%C3%A1vyko...
https://oskole.detiamy.sk/clanok/zavislo...
https://www.nzip.cz/clanek/307-lysohlavk...

Reagovať na správu

portret

JonasGruska pokročilý 11.1.2021 15:13

Ako Vas mam brat vazne, ked postujete zdroje, ktore Vam priamo odporuju. Citujem z toho posledneho (jedine seriozne posobiaceho, mimochodom): "Psilocybin není toxický, nezpůsobuje poškození žádného orgánu, ani nenavozuje závislost."

Reagovať na správu

portret

Radko2006 11.1.2021 17:32

"Duševní onemocnění, sebevražedné jednání, nevratné poškození jater a ledvin, předávkování." je tiež nebezpečné... Stačí pozrieť do ďalších dvoch článkov... Ja sa tu len snažím jednoducho povedať, že nie je vhodné propagovať holohlavce na tejto stránke... A vysvetlenia som Vám poslal. 😉

Reagovať na správu

portret

JonasGruska pokročilý 11.1.2021 17:58

Takze svoje tvrdenia o navykovosti napriek dokazom nestiahnete. Skoda.
(vsetky spomenute problemy su inac vyrazne zavaznejsie pri konzumacii alkoholu)

Reagovať na správu

portret

JonasGruska pokročilý 11.1.2021 18:00

Mojim cielom nieje propagovat drogy ale zamedzit dezinformaciam, ktore siria nevzdelani ludia.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 11.1.2021 18:19

Takže aj tento článok "Holohlavce" spravili "nevzdelaní" ľudia? 😉

Reagovať na správu

portret

JonasGruska pokročilý 11.1.2021 18:33

Vyjadroval som sa o Vasich tvrdeniach ohladom navykovosti. Mimochodom aj ten vyssie uvedeny clanok spomina, ze na psilocybin zavislost nevznika.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 11.1.2021 18:46

"Ťažko povedať, koľko znesie človek maximálne. Dá sa na ne privyknúť" To je v článku... Myslím si, že toto hovorí za všetko. 😉
https://www.nahuby.sk/obr azok_detail.php...
https://www.nahuby.sk/obr azok_detail.php...
https://www.nahuby.sk/obr azok_detail.php...
https://www.nahuby.sk/obr azok_detail.php...
https://www.nahuby.sk/obr azok_detail.php...

Reagovať na správu

portret

JonasGruska pokročilý 11.1.2021 18:58

Privyknúť (ziskat toleranciu) a závislosť sú dve rozdielne veci. Naozaj odporucam dostudovat odbornu literaturu, veda uz je v tejto otazke uplne inde. Univerzitna kniznica ma tiez niekolko titulov na tuto temu.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 11.1.2021 21:05

Holohlavce sú veľmi komplikované na pozorovanie a tvorenie s nimi... Poniektoré štúdie sa z medicínskeho hľadiska snažia nájsť kladné účely pre využite, ale stále sa toto celé točí o drogách...

Reagovať na správu

portret

Radko2006 11.1.2021 18:18

Ja nemám čo sťahovať... Linky som poslal. 😉

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 15.1.2021 20:08

Psilocybín rozhodne nie je možné považovať za netoxický, jeho LD50 je 280mg/kg čo ho radí medzi látky toxické III. kategórie (LD50 50-300mg/kg) s povinnosťou označovať ho lebkou s hnátami. Človek však nemusí umrieť priamo na následky otravy danou látkou, špecificky u halucinogénov môže smrť nastať napr. pri túžbe zalietať si z 8. poschodia (častejšie u LSD, ale známe aj u užívatelov holohlavcov), prípadne je popísaný prípad samovraždy počas tzv. bad trip-u po požití holohlavcov.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 16.1.2021 14:04

Presne tak! Ale, obávam sa, že veľa ľudí si pletie "medicínske využitie" s "domácim konzumom" a potom toto píšu. 😉

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 16.1.2021 16:52

Medicínske využite psilocybínu je predmetom výskumu a podľa toho čo som čítal vyzerá sľubne napr. pri liečbe depresie. Nebezpečie spojené s užívaním halucinogénnych húb s obsahom psilocybínu je pravdepodobne menšie ako ako u iných nelegálnych drog, bolo by ale chybou myslieť si, že neexistuje. Nie som odborník na túto tému, existuje však viacero vedeckých prác s rôznymi závermi, od naštartovania psychických problémov vo forme chorobného strachu a obáv až po zníženie incidencie psychických porúch či samovrážd u užívatelov niektorých halucinogénov. Pravda zrejme bude, ako obvykle, niekde uprostred.

Reagovať na správu

portret

Radko2006 16.1.2021 21:07

Uvidíme... Ale, najdôležitejšie z tohto je, že holohlavce určite nekonzumovať. 😉

Reagovať na správu

portret

Michal1234 8.1.2021 16:53

No ale alkohol naozaj vyvoláva agresivitu a vedie k násiliu medzi ľuďmi.. a nestáva sa to zriedkavo, ale pomerne často. A psilocybin je oveľa silnejšia a hlavne psychoaktívna látka, ktorá keby sa medzi ľuďmi zneužívala ako sa zneužíva alkohol, tak by to malo určite oveľa horšie následky..
A väčšinou títo ľudia, čo obhajujú užívanie lysohlávok tvrdia, ako im to neskutočne pomáha v duchovnom rozvoji.. ale to je úplný a totálny blud.. Jediná dobrá droga je čistá myseľ a nič viac..

Reagovať na správu

portret

Radko2006 8.1.2021 17:22

Presne tak! Súhlasím... Jediní ľudia ktorí vychvaľujú holohlavce sú tí, ktorí ich užívajú. 👍

Reagovať na správu

portret

Lukas.filo 8.1.2021 20:51

Myšlienka bola v tom že nejde v tomto prípade o drogu ale o človeka, niekto vie kedy prestať a nezačne byť agresívny keď si vypije zatiaľ čo iný nevie čo zo sebou. A hovoriť o bludoch pri duševných rozvojoch s týmito hubami je trochu obmedzené keďže ich ľudia doteraz ako aj pred 5000 rokmi používali pri ceremóniach a rituáloch na ktorých bolo založené celé ich náboženstvo

Reagovať na správu

portret

Radko2006 8.1.2021 20:58

Jedna vec je história/šamanstvo,atď... Druhá vec je propaganda drogy.😉

Reagovať na správu

portret

Lukas.filo 8.1.2021 21:10

Neviem aké látky obsahujú huby o ktorých hovoríte ale som si istý že psilocybín kôli ktorému sú tieto huby známe nieje návykový, a nieje droga ako droga, kofeín je tiež droga a ľudia sú na nej závislý ale nikoho neničí a je súčasťou každodenného života u každého kto si rád dá čaj či kávu. A ak sa môže propagovať alkohol na ktorý ročne umrie približne 3 milióni ľudí nevidím dôvod nezmieniť niektoré pozitívna niečoho čo jedného dňa pomocou vedy môže zmeniť náš uhol pohľadu

Reagovať na správu

portret

Radko2006 8.1.2021 21:22

Ako už aj napísal pán Jurča v diskusii a dá sa to dohľadať, holohlavce sú návykové huby... A tieto dookola "pozitíva" neexistujú.. Tu sa o uhol pohľadu nejedná... Tu sa jedná o fakty. 😉

Reagovať na správu

portret

Lukas.filo 8.1.2021 21:34

Nie v článku sa píše že na nich nevzniká závislosť je to tam jasne napísane ale verím že svoj názor nezmeníte a budete si hrdo stať za tým svojim tak ako to aj má byť

Reagovať na správu

portret

Radko2006 8.1.2021 21:38

Nechcem sa hádať, ale pozrite si túto časť článku - "Zhruba možno povedať, že druhy, ktoré intenzívne modrejú majú vyšší obsah týchto látok. Ťažko povedať, koľko znesie človek maximálne. Dá sa na ne privyknúť." Neviem, kde je problém. 😉

Reagovať na správu

portret

Lukas.filo 8.1.2021 21:44

Myslím že v zmysle vytvorenia tolerancie keďže sa ďalej uvádza o nevznikání závislosti

Reagovať na správu

portret

Radko2006 8.1.2021 21:50

Myslieť sa dá. 😉

Reagovať na správu

portret

Michal1234 9.1.2021 09:36

Látky podobné psilocybínu sú prirodzene aj v našom tele a pri správnom a harmonickom dlhodobom životnom štýle dokážu prirodzene pôsobiť a človek môže zažívať pocity šťastia a duševného naplnenia aj za prirodzeného stavu, bez lysohlávok.. len je to dlhodobá tvrdá práca na svojom rozvoji - cvičenie, pevná vôľa, triezvosť a naučiť sa vypnúť myseľ a vnímať dušu (cudzím slovom meditácia).

Reagovať na správu

portret

Radko2006 9.1.2021 10:31

Presne tak...

Reagovať na správu

portret

ivann 12.1.2021 14:30

Lukas, vsimli ste si ze Vase tvrdenie :

"žiadna vedecky potvrdená štúdia o tom že by tieto psilocybinové huby spôsobovali schizofréniu. Môžu ju vyvolať skôr pokiaľ má človek na ňu predpoklad Ale určite nespravia z normálneho človeka len tak blázna"

hovori ze clovek s "predpokladom" (predispoziciou?citlivostou?) na schizofreniu nie je normalny ale blazon? Prosim na toto tvrdenie uviest aj ten vedecky dokaz. Vdaka.

A mam este nieco k:

"Práve naopak nové štúdie podporujú myšlienku používania týchto húb v medicíne na liečbu depresie, posttraumatických porúch"

a to ze lieciva patria do ruk lekarom kvoli indikacii(komu treba predpisat) a davkovaniu. Je na to dovod: Lieciva ako ucinne latky maju silne ucinky a kym v nejakej davke mozu pomahat v inej mozu byt toxicke. Na zvazenie liecby konkretneho pacienta teda mame dlhodobo studovanych odbornikov lebo ide o komplexnu temu a volame ich lekari. Ak nejake latky z hub maju potencial na liecenie nehovori to ze by ich mali ludia volne pouzivat, lebo to pre nich nemusi byt bezpecne a preto je upozornenie od mykologov spravne. Nepatria do ruk laikov a nemozno to zodpovedne odporucat. Konzumacia napr hlivy ustricovej je nieco uplne ine preto, ze normalne skonzumovanelne mnozstva su bezpecne.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.