Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Sušiak húb Jána Šuvadu

Milí hubosušitelia,

tak teda aj ja prispejem svojou troškou do mlyna. Na rozdiel od riešenia pána Guzmického, tento môj sušiak má pevný rám, do ktorého sa vkladajú jednotlivé sitá s naukladanými hubami.

Je to skôr riešenie vhodné do rodinných domov, vyžaduje si určitý, aj keď nie zasa až taký veľký priestor. Ja osobne ho mám na povale (na pôjde), kde mám zatial nevyužité priestory. Má to tam ešte aj tú výhodu, že ak svieti slnko, (strešná krytina je tmavohnedá), je tam poriadne teplo, huby sú usušené v priebehu necelého dňa.

Na to, aby sa dal spomínaný rám poskladať a trebárs prenášať na väčšie vzdialenosti, je potrebné vykrútiť šesť skrutiek, čiže je to otázka len niekoľkých minút. Vzniknú tak dva bočné diely a tri prepájacie latky. Kedysi som tak aj robil, ale keďže huby suším stále doma a v zimnom období sušiak nezaberá užitočný priestor, tak to nepovažujem za potrebné.

Nebudem teraz udávať jednotlivé rozmery, takýto sušiak je aj tak najvýhodnejšie si vyrobiť takpovediac na mieru, ale v prípade záujmu ich rád pošlem, poprípade poradím alebo pomôžem s výrobou. Verím však, že sa nájdu aj oveľa lepšie a zaujímavejšie nápady, z ktorých si každý z nás niečo dobré vyberie a úspešne využije.

Na záver ešte jedna osobná skúsenosť. Väčšinou, ale hlavne počas vlhkého počasia sa huby neusušia úplne, hrozí tak ich pomerne rýchle znehodnotenie, napríklad plesňami. Preto vždy ich zo sít vysypem priamo na plech a dám dosušiť do elektrickej rúry, pri teplote okolo 40-50°C, pričom dvierka nechám mierne pootvorené. Už po necelej hodinke sa huby lámu v prstoch, čo je znamenie, že sú už suché. Myslím, že toto dosušenie má aj tú výhodu, že sa ním zničia možné vývinové štádiá hmyzu, konkrétne molí.

Autor článku: Ján Šuvada (šuvo)

Diskusia k článku

portret

cykloduch 30.1.2006 00:00

Perfekné Šuvo, tie huby sú umelé? Vyzerajú tak dokonalo krásne a súmerne, až sa človeku veriť nechce, že sú pravé... pekné dubáčiky...pekný sušiak...
(Súhlasí s tým aj môj Ušiak ...

Reagovať na správu

portret

bublík 22.7.2006 00:00

Ak vyrábaš sušiaky na huby,našiel som výrobcu sieti,ktorému zostáva pri výrobe odpad
o rozmeroch /rôzny/ najčastejšie 2mx3m. Sieť je takpovediac zdarma , len dovoz je
drahý ,lebo odpad je v čechách. Aby sa mi vrátili náklady na cestu musím predávať
min. 1m2 za 5.-Sk. Ja sieťku používam pod omietku na stenu ,ale teraz som zistil ,že by to mohlo byť aj sito na sušiak. Som z D. Kubína a mám teraz cca 500 m2 v kotúči.

Reagovať na správu

portret

šuvo moderátor, atlasár 23.7.2006 00:00

Záleží na tom, o aký druh sieťky sa jedná, nie každá je totiž vhodná na hubárske sitá. Ale aj tak by som sa rád prišiel pozrieť, poprípade kúpil niekoľko štvorcov na skúšku, môžeš mi napísať kde Ťa nájdem na [email protected] Ďakujem.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 9.8.2006 00:00

Chodievam na huby na Oravu, keď by som mal záujem o sito poprosím adresu aby som sa mohol cestou zastaviť Díki

Reagovať na správu

portret

riaditel 16.8.2006 00:00

Keby sa dalo poslat postou, tak ja by som si kupil, mam v plane vyrobit si podobny susiak
ako je na tej fotke ... paci sa mi ... Keby sa to salo poslat na dobierku budem rad ...
Objednal by som si ale 15m2

Moja adresa je:

Peter Káčerek
SNP 290/6
922 03 Vrbové

Kontakt: 0905-682435

Dakujem za vybavenie.
S pozdravom Pavol Kacerek.

Reagovať na správu

portret

šuvo moderátor, atlasár 18.8.2006 00:00

Pokiaľ sú nevyužité voľné priestory tak áno, v opačnom prípade odporúčam "Sitá hubárske dovolenkové". Zatiaľ vyrábam len tie a sú skutočne veľmi praktické a uskladniteľné.
Tých 15 m2 je dosť veľká plocha, jedno sito má cca 0,25 m2 (50x50 cm), čiže ak dobre počítam, tak by ste ich potrebovali 60 ks.
S doručením nevidím problém, ak nie zrovna poštou, tak trebárs po niekom, čo na tejto trase jazdí služobne.

Reagovať na správu

portret

riaditel 16.8.2006 00:00

ODKAZ PRE MALINU !!!
Keby sa dala poslat postou ,,SIETKA,, tak ja by som si kupil, mam v plane vyrobit si podobny susiak
ako je na tej fotke ... paci sa mi ... Keby sa to dalo poslat na dobierku budem rad ...
Objednal by som si ale 20m2

Moja adresa je:

Peter Káčerek
SNP 290/6
922 03 Vrbové

Kontakt: 0905-682435

Dakujem za vybavenie.
S pozdravom Pavol Kacerek.

Reagovať na správu

portret

adamkofu atlasár 30.1.2006 00:00

Juuuujha suvo krasa. Aj susiak aj hriby. Pekne premyslene, klobuk dolu. Ja si rozprestriem zaclonu na susak a na bednicky a susim toto je lepsie

Reagovať na správu

portret

Viera 31.1.2006 00:00

Musím len súhlasiť, je to perfektné. Taký sušiak si určite doma zhotovíme. A tie huby - tak to nemá chybu
Doteraz sme na hubárske víkendy nosili pásy záclonoviny pribité na lištách k tomu špagát a vešali sme to rôzne, no nie všade sú podmienky takto sa rozložiť.

Reagovať na správu

portret

Viera 31.1.2006 00:00

Ešte k uskladneniu pridám tiež vlastnú skúsenosť. Dosúšam aj ja v rúre, ale len keď je vlhko. Plním do predhriatych pohárov (4-5litrové), do ktorých na dno vložím cca 20 zrniek čierneho korenia, 2 nového korenia a 2-3 bobkové listy. Navrch na huby nasypem 2 lyžice soli a uzavriem.
Huby si zachovajú svoju chuť, vôňu, nenavlhnú a tak ani červy nemajú šancu.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 31.1.2006 00:00

Tak toto je fantázia na chalupe alebo v rodinnom dome, ale čo my chudáci z mesta a malučkých bytíkov? Janko, nazbierané huby si mal ozaj krásne, akoby ich jedna mater mala
Zuzka Tvoj nápad bol tiež úžasný, ale hrozitánsky pracný...sušenie na niti cez miestnosť.Smejem sa pri predstave, ako si to naťahovala po tom 1-izbovom bytíku. Ozi koho si myslela tým Ušiakom?

Reagovať na správu

portret

cykloduch 1.2.2006 00:00

No daj pokoj... ako by som ich inak sušila. Veď sotva sa tu my pomestíme, nieto ešte sušiak húb sem dávať. Je to síce pracné huby vešať na nite, ale usušia sa dokonale a hlavne nezavadzajú. Akurát sa občas obesíme na niektorú zo šnúr, ak visí nízko a my zabudneme, že tam je. Hmm, hlavne že je sranda...
Ušiak je môj zajko, kukni sa do mojej galérie. Tam ho uvidíš.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 3.2.2006 00:00

Xixixi a ja že dákeho dvojnohého považuješ za ušiaka :D

Reagovať na správu

portret

fogo 1.2.2006 00:00

Je to absolutne perfektné, ale je to hlavne v priestorových možnostiach bývania.Bobineta s tým sušením na niti sa todá aj tak, ako robím v panelákovom byte ja. Nad kuchynskou linkou (najteplejšie miesto v kuchyni)pod stropom som urobil na protiľahlých stenách dve latky s háčikmi a mám tam trvalo natiahnutý v troch radoch rybársky silon (vlasec).
Nakrájané huby kolmo na vlasec "narezávam " vedľa seba na vzdielenocť hrúbky prsta a to by si žasla, koľko na jeden vlasec vojde hríbov. Po vysušení jednu stranu odvesím a huby stianhem do 5 l pohára (v prípade vlhkého počasia dosuším v rúre), do ktorého dám na dno 1/2 lyžičky mletého čierneho koreniaa pohár vzduchotesne uzavriem. Ešte sa mi nestalo, že by sa mi znehodnotila úroda. Na dovolenku beriem len jednu cievku vlasca a potom už len treba trochu fantázie, kde ho natiahnuť.
fogo

Reagovať na správu

portret

braku 1.2.2006 00:00

suchohrib hnedy sušičkaKto má problélm s priestorom nech si pozrie galériu foto."Kubala Branislav" Je tam susiak co vojde na stolicku a výroba nie je náročná.Odhadom majú sušiaky rovnakú kapacitu.Vhodný je hlavne do bytu. OBR 21905 OBR 7802

Reagovať na správu

portret

summi 3.2.2006 00:00

tak aj ja prispejem svojou troškou.viete si predstaviť,že pred 20rokmi manžel ako záklaďák vo VVP Záhorie sušil dubáky na nitkách natiahnutých medzi stromami priamo v teréne? za ten rok,čo tam strávil to bolo najlepšie,čo doniesol...dnes by sa to tam už nedalo,asi by neostali ani nitky...vždy sme sušili na nitkách, trochu prácne,ale aj moc zábavy s deťmi,hlavne keď už hríby lezú aj očami a aj sa vám sníva,ako navlekáte.Raz sme verandu chatky celú obvešali ako vianočný stromček.Poschodový sušák je super vec,najlepší aký som zo všelijakých rámov videla.Ale čo vy na sušičku? Máme ju asi 8 rokov, typ Ezidri(nerobím jej reklamu,v prípade záujmu vysvetlím,čím sa líši od iných),spokojní sme nadovšetko,usušené hríby bielunké,lámavé.Postupne sme si dokúpili až 15 sít(max)jedna várka trvá do 24hod.Skladné aj do auta,nevýhoda,že šlape na elektrinu.Uzatváram ešte za tepla do sklených 5l pohárov, ďakujem za radu dať tam čierne kor.to som nevedela, vyskúšam.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 4.2.2006 00:00

Do väčších pohárov dávam riadnu hrsť ryže, zabalenú do peknej čipkovej vreckovky. Vyzerá to jednak ceklom zaujímavo a ryža pohlcuje aj (prípadnú) vlhkosť. Tú som však ešte nikdy nezaznamenal, preto píšem prípadnú. Korenie, ani soľ, ani bobk. list nedávam. Ale ak sa mi chce, tak dosúšam v sušičke. Naozaj sa tým zabijú prípadní votrelci, ale ani tých som ešte nemal. Huba je červavá - preč s ňou. Nepokazím si úrodu deravými, alebo inak neestetickými hubami, len aby som mal véééééľa....A sušil som aj na niti, lebo vtedy sa inak nedalo....Funguje to dobre, len je to trochu prácne. Vtedy sa hodí veľká rodina....Týmto pozdravujem Igora...hehe.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 21.2.2006 00:00

No Lacko my to veru na tých nitiach sušíme bežne. Máme na chate naozaj priestorný balkón (zasklený). Huby vešiame ponad okná. Na Podsuchej to však nie je ono. Vlhkosť je tam aj v teplom období veľká. Radšej používam sušičku (2005). Keď som ju nemal, tak som huby dosúšal v plátenej taške fénom! Išlo to vynikajúco.
Keď píšeš o veľkej rodine, tak na tú sa nespolieham. Pomáhajú tak akurát hľadať ale nie sušiť.

Reagovať na správu

portret

saky1 7.2.2006 00:00

Velmi dobrý nápad, len vsetky tie sita vynášať hore a potom zasa dole, no ?

Reagovať na správu

portret

šuvo moderátor, atlasár 7.2.2006 00:00

Poukladám si ich na seba a vynesiem naraz.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 19.2.2006 00:00

Chytrý!!! Kedy budete voliť Vajdu Dolného Kubína? Dám Ti hlas...

Reagovať na správu

portret

šuvo moderátor, atlasár 19.2.2006 00:00

Aj ja by som najradšej vymenil toho tajtrlíka, ale určite nie za seba.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 19.2.2006 00:00

No dobre, nebudem Ťa nútiť...:-o))

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 21.2.2006 00:00

xixi

Reagovať na správu

portret

vemka 25.7.2006 00:00

Šuvo zhotovil si to perfektne.My sušíme v sušičke,nosíme si ju aj na chatu.Bola by som celkom s tým spokojná,ale nepáči sa mi,že dubáky sú také krémové a nie bielunké.Inak chuťovo dobré.Tá naša sušička nemá stupne na menej a viac.

Reagovať na správu

portret

Lidka 25.8.2006 00:00

Ta škoda že Šuvo ženaty, alebo ne ?

Reagovať na správu

portret

Wascho 5.7.2007 16:10

Sušenie je opať aktuálne. Možem sa zapojiť do chlapskej debaty? Šuvo, čo tak, na podstavec vyvŕtať dieru a osadiť do nej palicu na stojato. A diery navŕtať aj do jedného rohu rámikov, navliecť ich na tú palicu a podľa potreby rozvinúť, alebo zložiť ako vejár ???

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.