Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Centaurium erythraea »

História popisu - Centaurium erythraea

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Jiří Kameníček
Dátum: 13.07.2022 22:00

Kvalita:

Old VersionNew Version
110 16


Zmeny urobil: Jiří Valíček
Dátum: 28.06.2013 15:36

Synonymum:

Old VersionNew Version
1Centaurium minus auct. non Moench; Centaurium umbellatum auct. non Gilib.; Erythraea centaurium auct. non Pers.;  1Gentiana centaurium L.; Centaurium minus auct. non Moench; Centaurium umbellatum auct. non Gilib.; Erythraea centaurium auct. non Pers.; Chironia centaurium (L.) F. W. Schmidt;

Kvalita:

Old VersionNew Version
16 110

Význam:

Old VersionNew Version
1Používa sa pri problémoch s trávením.(horčiny povzbudzujú vylučovanie tráviacich štiav, chuť do jedla, peristaltiku čriev, na zvýšenie imunity organizmu. Zberajú sa kvitnúce časti vňate v dĺžke asi 20 cm. Uprednostňuje sa zrezávanie alebo strihanie, aby sa rastliny nevytrhli aj s koreňmi. Z ponechaného koreňa a prízemnej časti rastliny s ružicou listov vyrastú ďaľšie kvitnúce stonky. Pri zbere treba na stanovišti vždy nechať dostatok rastlín na semeno. Príprava: Zápar pripravíme z jednej lyžičky posekanej drogy, ktorú zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať.  1Používa sa pri problémoch s trávením.(horčiny povzbudzujú vylučovanie tráviacich štiav, chuť do jedla, peristaltiku čriev, na zvýšenie imunity organizmu. Zberajú sa kvitnúce časti vňate v dĺžke asi 20 cm. Uprednostňuje sa zrezávanie alebo strihanie, aby sa rastliny nevytrhli aj s koreňmi. Z ponechaného koreňa a prízemnej časti rastliny s ružicou listov vyrastú ďaľšie kvitnúce stonky. Pri zbere treba na stanovišti vždy nechať dostatok rastlín na semeno. Príprava: Zápar pripravíme z jednej lyžičky posekanej drogy, ktorú zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať. Na Slovensku potenciálně zranitelný taxon (NT), v ČR vzácnější druh vyžadující pozornost (C4a).

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Milan Zajac
Dátum: 21.07.2011 18:01

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Zemežlč, pomenovaná podľa horkosti celej rastliny, je jednoročná až dvojročná, 20 - 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou. Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a lievikovitú červenoružovú korunu.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Rastie na slnečných lúkach, stráňach a rúbaniskách od nížin po subalpínske pásmo do nadmorskej výšky 1200 m. Keďže jej výskyt sa na mnohých miestach znižuje, čoraz častejšie sa pestuje zo semien. V prvom roku z koreňov vyrastú prízemné ružice listov, sadenice sa potom rozsadia do humusovej ílovitej pôdy s dostatkom vápnika. Na druhý rok rastliny kvitnú.

Význam:

Old VersionNew Version
1 1Používa sa pri problémoch s trávením.(horčiny povzbudzujú vylučovanie tráviacich štiav, chuť do jedla, peristaltiku čriev, na zvýšenie imunity organizmu. Zberajú sa kvitnúce časti vňate v dĺžke asi 20 cm. Uprednostňuje sa zrezávanie alebo strihanie, aby sa rastliny nevytrhli aj s koreňmi. Z ponechaného koreňa a prízemnej časti rastliny s ružicou listov vyrastú ďaľšie kvitnúce stonky. Pri zbere treba na stanovišti vždy nechať dostatok rastlín na semeno. Príprava: Zápar pripravíme z jednej lyžičky posekanej drogy, ktorú zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1liečivá rastlina 1Zemežlč je prastará liečivá rastlina. Zmienky o nej sa vyskytujú už v gréckych bájach, vyliečila kentaura, napoly človeka, napoly koňa. To sa odrazilo aj v jej vedeckom názve. Zemežlč je vraj prastarou magickou bylinou, jej dym vraj zaháňa hady a oberá čarodejnice o kúzla. Rastlina je veľmi citlivá na kvalitu podložia a preto býva indikátorom kvalitnej spodnej vody. ZDROJ: herbár.org/databaza/26/16, pre nahuby.sk upravila Zuzana Kiso


Zmeny urobil: Milan Zajac
Dátum: 21.07.2011 17:58

Kvalita:

Old VersionNew Version
15 16


Zmeny urobil: Ing. Jarmila Richmanová
Dátum: 30.11.2008 17:15

Český názov:

Old VersionNew Version
1 1Zeměžluč okolíkatá

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Rafn

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Centaurium minus auct. non Moench; Centaurium umbellatum auct. non Gilib.; Erythraea centaurium auct. non Pers.;

Kvalita:

Old VersionNew Version
1 15

Výskyt od:

Old VersionNew Version
1 17

Výskyt do:

Old VersionNew Version
1 19

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1liečivá rastlina


Úvodné znenie

Publikoval:
Dátum:

Zemežlč menšia

Centaurium erythraea