Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius dryadophilus »

História popisu - Lactarius dryadophilus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 08.12.2013 14:30

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1316226 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 08.12.2013 14:30

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1rýdzik pergamenový 1rýdzik dryádkový

Český názov:

Old VersionNew Version
1ryzec pergamenovitý 1ryzec dryádkový

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Lactarius pergamenus 1Lactarius dryadophilus

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Sw.) Fr. 1Kühner

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Lactarius dryadophilus</b> <b>K&#252;hner</b>, <i>Bull. trimest. Soc. mycol. Fr.</i> <b>91</b>: 68 (1975) <b><font color='#0000FF'>var. dryadophilus</font></b><br><b>Lactarius dryadophilus var. saliceticola</b> <b>Bon &amp; Jamoni</b>, <i>Riv. Micol.</i> <b>35</b>(1): 21 (1992)

Kvalita:

Old VersionNew Version
1 13

Výskyt od:

Old VersionNew Version
17 18

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Podobá sa na Lactarius piperatus, je však menší. 1Klobúk s priemerom 35-100 (150) mm, na začiatku plocho klenutý s jemne vtlačeným stredom a podvinutým okrajom, neskôr plochý so stredom väčšinou jemne vtlačeným, nebýva lievikovitý ani hlboko preliačený, dosť mäsitý, povrch často zvlnený. Okraj je za mlada plstnatý (chĺpky dlhé 1-2 mm), vekom sa stáva viacmenej lysý, pravidelný, iba niekedy zvlnený. Pokožka klobúka lysá, klzká, lesklá, za vlhka lepkavá (mazľavá), za sucha skôr jemne zvrásnená, stále však lesklá a trochu lepkavá, nezónovaná. Farba belavo krémová, vekom krémovo okrová s miestami vo farbe okrovej, okrovo hnedastej, stred klobúka väčšinou trochu tmavší, okraj svetlý a jasný.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Má široko pripojené, nezbiehavé, redšie lupene, niekedy so zelenavým nádychom.  1Lupene široko pripojené až mierne zbiehavé, všeobecne stredne husté, u mladých plodníc hustejšie, u starších redšie, prestriedané lupienkami, niektoré lupene rozvidlené, stredne vysoké. Farba u mladých plodníc krémová, krémovo žltkastá, neskôr krémovo okrová, krémovo ružovkastá, po poškodení sa farbia na fialovo, fialovo hnedo.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Obvykle kratší než priemer klobúka. 1Hlúbik oveľa kratší ako priemer klobúka, 10-30 x 7-17 mm, valcovitý až mierne súdkovitý, typicky zakrivený a zhrubnutý smerom k báze, ale na úplnom konci sa stenčuje, tvrdý, plný, neskôr môže byť dutý, biely, bleio krémový, bielo žltkastý, často na báze s okrovými škvrnami (charakteristický znak), povrch má akoby lesklý vzhľad, trochu lepkavý, skôr hladký (za mlada oinovatený), niekedy trochu zvrásnený.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Zelenajúca dužina. Mlieko bielé, sfarujúce sa do šedozelena, na vzduchu sa sfarbuje do šedozelena a s KOH sa sfarbuje na oranžovo. Lactarius piperatus nereaguje. 1Dužina tuhá, kompaktná, v strede hlúbika mäkšia (dutý hlúbik), farba biela, belavo krémová, na reze sa mení na slabo fialovú (hlavne v periférnych oblastiach). Vôňa mierne ovocná (ovocno korenistá), chuť mierna, príjemná (ako oriešky), niekedy veľmi jemne štipľavá. Mlieko biele, mení sa v kontakte s dužinou (lupeňmi) na fialové, skôr nehojné, mierne.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Výtrusný prach krémový.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Podobné druhy, hlavne z hľadiska biotopu (vysokohorské prostredie), predstavujú Lactarius salicis-reticulatae, Lactarius salicis-herbaceae, Lactarius alpinus, Lactarius lepidotus a Lactarius nanus. Lactarius salicis-reticulatae rastie zvyčajne v skupinách v alpínskych (vysokohorských) oblastiach na vápencovom podloží, viaže sa na vŕbu sieťkovanú (Salix reticulata) a dryádku osemlupienkovú (Dryas octopetala). Jeho plodnice sú menšie (priemer klobúka do 30 mm), okraj klobúk má lysý. Lactarius salicis-herbaceae rastie jednotlivo alebo v skupinkách v alpínskych (vysokohorských) oblastiach v porastoch zakrpatených kríkov a vresoviskách, viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), ktorá rastie v nadmorských výškach nad 1500 m.n.m. (u nás vzácne vo Vysokých Tatrách, inak Alpy, Pyreneje, pohorie Rila v Bulharsku, severské štáty, atď.). Preferuje neutrálne alebo kyslejšie podložie a vlhké miesta. Jeho plodnice sú tiež oveľa menšie (priemer klobúka do 30 mm), okraj klobúka je lysý. Lactarius alpinus je podobne sfarbený, no viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), klobúk je suchý, jeho mlieko je biele, nemenné, po čase štipľavé. Lactarius lepidotus sa viaže na jelšu zelenú (Alnus viridis), rastie tiež v alpínskych oblastiach, má klobúk so šedo hnedou farbou a často výrazný hrboľ. Jeho plodnice sú malé (klobúk s priemerom do 35 mm), biele, nemenné, mierne. Lactarius nanus rastie jednotlivo alebo v skupinách v arktických a vysokohorských oblastiach, viaže sa na trpasličie vŕby – vŕba bylinná a vŕba tupolistá (Salix herbacea, Salix retusa), výnimočne aj vŕba sieťkovaná (Salix reticulata) a dryádky (Dryas sp.), na vápencovom aj kremičitom podloží. Je charakteristický malými plodnicami, hnedo červenou až telovo hnedou farbou s fialovými tónmi, a nemenným bielym mliekom.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius dryadophilus rastie jednotlivo alebo v malých skupinách vo vysokohorských (alpínskych) alebo arktických oblastiach na skôr vápencovom podloží. Je to najväčší z alpínskych rýdzikov, viaže sa na dryádku osemlupienkovú (Dryas octopetalla) a pravdepodobne aj vŕbu tupolistú (Salix retusa). Dryas octopetala, je malý na zemi rozrastajúci sa popínavý krík, rastie v Európe v severných a horských oblastiach, na Slovensku ju nájdeme vzácne od Súľova cez Fatru a Tatry až po Muránsku planinu. Salix retusa je trváca rastlina s plazivým kmienkom, vysoká do 30 cm. Vyskytuje sa na vlhkých vápencových, vzácnejšie mylonitových skalách, skalných štrbinách a sutinách v subalpínskom stupni. Zriedkavo schádza do horského stupňa. Na Slovensku ju môžeme nájsť iba v Západných, Vysokých, Belianskych a Nízkych Tatrách.

Význam:

Old VersionNew Version
1Nejedlý. 1

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Zdroje informácií: Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1316226


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:04

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Sw.) Fr. (1838) 1(Sw.) Fr.


Úvodné znenie

Publikoval: Pavol Kešeľák
Dátum: 08.05.2008 20:03

rýdzik pergamenový

Lactarius pergamenus (Sw.) Fr. (1838)
ryzec pergamenovitý


Výskyt: VII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Podobá sa na Lactarius piperatus, je však menší.

Plodná časť:

Má široko pripojené, nezbiehavé, redšie lupene, niekedy so zelenavým nádychom.

Hlúbik:

Obvykle kratší než priemer klobúka.

Dužina:

Zelenajúca dužina. Mlieko bielé, sfarujúce sa do šedozelena, na vzduchu sa sfarbuje do šedozelena a s KOH sa sfarbuje na oranžovo. Lactarius piperatus nereaguje.

Význam:

Nejedlý.