Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Gyromitra esculenta »

História popisu - Gyromitra esculenta

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 23.11.2014 20:16

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Gyromitra gigas

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 05.01.2012 14:58

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Pers.ex Fr.) Fr. 1(Pers.) Fr.


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 31.05.2011 21:24

Význam:

Old VersionNew Version
1V odbornej literatúre zaznamenali aj smrteľné otravy ušiakom obyčajným. V starých plodniciach (pravdepodobne rozkladnou činnosťou baktérií) sa utvára jedovatá látka, ktorú označili ako <i>gyromitrín</i>. Mladé plodnice sú pravdepodobne neškodné, jednako však neodporúčame zbierať túto hubu na jedenie: skoro na jar rastú aj iné chutné jedlé huby, ako napr. rozličné druhy smrčkov a pasmrčok český, ktorými si môžeme obohatiť stôl bez rizika otravy.  1V odbornej literatúre zaznamenali aj smrteľné otravy ušiakom obyčajným. V starých plodniciach (pravdepodobne rozkladnou činnosťou baktérií) vzniká jedovatá látka, ktorú označili ako <i>gyromitrín</i>. Mladé plodnice sú pravdepodobne neškodné, jednako však neodporúčame zbierať túto hubu na jedenie: skoro na jar rastú aj iné chutné jedlé huby, ako napr. rozličné druhy smrčkov a pasmrčok český, ktorými si môžeme obohatiť stôl bez rizika otravy.


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 31.05.2011 21:23

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Ušiak obyčajný rastie najčastejšie v piesočnatých borových lesoch, na holej zemi alebo medzi trávou, pri cestách a v priekopách. Plodnice sa objavujú na stanovištiach zvyčajne vo veľkých húfoch od marca do mája. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule. U nás rastie vo verkom množstve najmä na Záhorí v kultúrnych borových lesoch. 1Ušiak obyčajný rastie najčastejšie v piesočnatých borových lesoch, na holej zemi alebo medzi trávou, pri cestách a v priekopách. Plodnice sa objavujú na stanovištiach zvyčajne vo veľkých húfoch od marca do mája. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule. U nás rastie vo veľkom množstve najmä na Záhorí v kultúrnych borových lesoch.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 24.03.2006 19:20

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Pers.ex Fr.) Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 06.09.2001 00:00

Ušiak obyčajný

Gyromitra esculenta
Ucháč obecný

Jedovatá huba
Výskyt: III. - V.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 20-80 mm v priemere, v obryse býva okrúhly alebo hranato členitý, na povrchu vráskavý alebo zväčša mozgovite poprehýbaný; sčasti je zrastený s hlúbikom a sčasti od hlúbika laločnato odstáva. Na vonkajšej, plodnej časti je gaštanovohnedý až tmavohnedý, iba zriedkavo býva bledšie sfarbený. Vnútri je dutý a biely.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-70 mm vysoký a 15-35 mm hrubý, dutý, nepravidelne valcovitý až stlačený, často býva akoby dvojitý alebo trojitý, na vonkajšej strane belavý, žltkastý alebo mäsovočervenkastý až fialovkastý, zamatovo plstnatý, vnútri biely, jemne vločkatý, krehký.

Dužina:

Dužina je biela, tenká, chrupkovitá, krehká, bez nápadnej chuti a vône.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Ľudové názvy:

ušiak, ucháč, uško, volovo ucho, pšeničňak, majovka, lesný smrh

Výskyt:

Ušiak obyčajný rastie najčastejšie v piesočnatých borových lesoch, na holej zemi alebo medzi trávou, pri cestách a v priekopách. Plodnice sa objavujú na stanovištiach zvyčajne vo veľkých húfoch od marca do mája. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule. U nás rastie vo verkom množstve najmä na Záhorí v kultúrnych borových lesoch.

Význam:

V odbornej literatúre zaznamenali aj smrteľné otravy ušiakom obyčajným. V starých plodniciach (pravdepodobne rozkladnou činnosťou baktérií) sa utvára jedovatá látka, ktorú označili ako gyromitrín. Mladé plodnice sú pravdepodobne neškodné, jednako však neodporúčame zbierať túto hubu na jedenie: skoro na jar rastú aj iné chutné jedlé huby, ako napr. rozličné druhy smrčkov a pasmrčok český, ktorými si môžeme obohatiť stôl bez rizika otravy.