Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Pulsatilla pratensis subsp. bohemica »

História popisu - Pulsatilla pratensis subsp. bohemica

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Jiří Valíček
Dátum: 17.03.2014 09:57

Cena:

Old VersionNew Version
1 10

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Veľmi podobné sú druhy {10400} a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje. Použitá literatúra: Futák, J. 1982. Pulsatilla Mill. - Poniklec. In Futák, J. – Bertová, L. (eds): Flóra Slovenska III. Bratislava: Veda, 1982, p. 110-138 1Veľmi podobné sú druhy {10400} a {10397}. Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje. Použitá literatúra: Futák, J. 1982. Pulsatilla Mill. - Poniklec. In Futák, J. – Bertová, L. (eds): Flóra Slovenska III. Bratislava: Veda, 1982, p. 110-138


Zmeny urobil: Jiří Valíček
Dátum: 17.03.2014 09:56

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rastie na suchých, kamenistých, výslnných svahoch, lúkach a pasienkoch, na pieskoch v nížinách a pahorkatinách. Na Slovensku sa vyskytuje iba v panónskej oblasti na Záhorí, Devínskej Kobyle, v okolí Hlohovca, Štúrova, hojne od Lučenca po Rimavskú Sobotu. 1Rastie na suchých, kamenistých, výslnných svahoch, lúkach a pasienkoch, na pieskoch v nížinách a pahorkatinách. Na Slovensku sa vyskytuje iba v panónskej oblasti na Záhorí, Devínskej Kobyle, v okolí Hlohovca, Štúrova, hojne od Lučenca po Rimavskú Sobotu. V ČR rozšířený zejména v Čechách (České středohoří, Český kras, okolí Prahy), vzácněji i na jihu Moravy.

Význam:

Old VersionNew Version
1zákonom chránený, kategória ohrozenia: VU - ohrozený, zraniteľný taxón. 1zákonom chránený, kategória ohrozenia: VU - ohrozený, zraniteľný taxón. V ČR také chráněný, silně ohrožený druh (C2b).

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Veľmi podobné sú druhy Pulsatilla zimmermannii (poniklec Zimmermanov) a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje. Použitá literatúra: Futák, J. 1982. Pulsatilla Mill. - Poniklec. In Futák, J. – Bertová, L. (eds): Flóra Slovenska III. Bratislava: Veda, 1982, p. 110-138 1Veľmi podobné sú druhy {10400} a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje. Použitá literatúra: Futák, J. 1982. Pulsatilla Mill. - Poniklec. In Futák, J. – Bertová, L. (eds): Flóra Slovenska III. Bratislava: Veda, 1982, p. 110-138

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Milan Zajac
Dátum: 10.03.2010 10:24

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Veľmi podobné sú druhy Pulsatilla zimmermannii (poniklec Zimmermanov) a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje.  1Veľmi podobné sú druhy Pulsatilla zimmermannii (poniklec Zimmermanov) a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje. Použitá literatúra: Futák, J. 1982. Pulsatilla Mill. - Poniklec. In Futák, J. – Bertová, L. (eds): Flóra Slovenska III. Bratislava: Veda, 1982, p. 110-138


Zmeny urobil: Milan Zajac
Dátum: 10.03.2010 10:18

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Veľmi podobné sú druhy Pulsatilla zimmermannii (poniklec Zimmermanov) a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatila pratensis subsp. bohemica nevyskytuje.  1Veľmi podobné sú druhy Pulsatilla zimmermannii (poniklec Zimmermanov) a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatilla pratensis subsp. bohemica nevyskytuje.


Zmeny urobil: Milan Zajac
Dátum: 10.03.2010 10:17

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Trváca, chlpatá bylina vysoká 5-30 cm, byľ sa po odkvitnutí sa predlžuje (až 40 cm). Listy v čase kvitnutia dlhé 5-10 cm. Čepeľ listu nepárnoperovito zložená až s 5 jarmami. Kvet hnedasto tmavofialový, valcovitý až zvonkovitý. Okvetných lístkov obvykle 6, 1,5-3 cm dlhé, von zakrivené. Plodom je nažka.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Rastie na suchých, kamenistých, výslnných svahoch, lúkach a pasienkoch, na pieskoch v nížinách a pahorkatinách. Na Slovensku sa vyskytuje iba v panónskej oblasti na Záhorí, Devínskej Kobyle, v okolí Hlohovca, Štúrova, hojne od Lučenca po Rimavskú Sobotu.

Význam:

Old VersionNew Version
1 1zákonom chránený, kategória ohrozenia: VU - ohrozený, zraniteľný taxón.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Veľmi podobné sú druhy Pulsatilla zimmermannii (poniklec Zimmermanov) a Pulsatilla pratensis subsp. hungarica (poniklec lúčny uhorský). Oba však rastú iba na Východoslovenskej nížine, kde sa druh Pulsatila pratensis subsp. bohemica nevyskytuje.


Zmeny urobil: Ing. Jarmila Richmanová
Dátum: 03.11.2008 21:04

Český názov:

Old VersionNew Version
1 1Koniklec luční český

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Skalický

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Anemone pratensis auct. non L.; Anemone pratensis var. patula Pritz.; Pulsatilla nigricans auct. non Störck; Pulsatilla pratensis auct. non (L.) Mill.; Pulsatilla pratensis subsp. nigricans auct. non (Störck) Zamels; Pulsatilla pratensis var. nigricans auct. non (Störck) Zamels;

Kvalita:

Old VersionNew Version
1 15

Výskyt od:

Old VersionNew Version
1 13

Výskyt do:

Old VersionNew Version
1 15


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum:

Poniklec lúčny český

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica