Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Pluteus leoninus »

História popisu - Pluteus leoninus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 17:55

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Schaeff.) P. Kumm.


Zmeny urobil: Erik Brozmann
Dátum: 21.07.2010 08:35

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1 1

Český názov:

Old VersionNew Version
1 1

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má 30-60 mm v priemere, najprv je zvoncovite alebo kužeľovite klenutý, neskôr plocho klenutý a napokon plochý. Býva tenko mäsitý, holý alebo jemne zamatový, zlatožltý, okrovožltý alebo olivovožltý, v strede vždy tmavší. 1[209364][214078]Klobúk má 30-60 mm v priemere, najprv je zvoncovite alebo kužeľovite klenutý, neskôr plocho klenutý a napokon plochý. Býva tenko mäsitý, holý alebo jemne zamatový, zlatožltý, okrovožltý alebo olivovožltý, v strede vždy tmavší.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú najprv biele, neskôr na ostrí žltkasté a v dospelosti mäsovoružové, mäkké, bruškaté, dosť široké, pri hlúbiku voľné. 1[214076]Lupene sú najprv biele, neskôr na ostrí žltkasté a v dospelosti mäsovoružové, mäkké, bruškaté, dosť široké, pri hlúbiku voľné.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je 50-100 mm dlhý a 3-8 mm hrubý, takmer valcovitý, hore stenčený, na báze zhrubnutý, belavý, dolu býva zavše žltkastý alebo hnedastý, pozdĺžne jemne vláknitý, plný a krehký. 1[214075]Hlúbik je 50-100 mm dlhý a 3-8 mm hrubý, takmer valcovitý, hore stenčený, na báze zhrubnutý, belavý, dolu býva zavše žltkastý alebo hnedastý, pozdĺžne jemne vláknitý, plný a krehký.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je biela, mäkká, veľmi krehká, vôňu a chuť má nevýraznú, niekedy však nepríjemnú.  1[214073]Dužina je biela, mäkká, veľmi krehká, vôňu a chuť má nevýraznú, niekedy však nepríjemnú.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1Výtrusný prach je mäsovoružový. 1[113384]Výtrusný prach je mäsovoružový. Výtrusy - 6-8x5-6 μm.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Štítovka žltá rastie od júna do septembra na odumretom dreve listnatých a ihličnatých stromov. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. 1[214070]Štítovka žltá rastie od júna do septembra na odumretom dreve listnatých a ihličnatých stromov. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 13.03.2003 10:40

Štítovka žltá

Pluteus leoninus
Štítovka žlutá

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-60 mm v priemere, najprv je zvoncovite alebo kužeľovite klenutý, neskôr plocho klenutý a napokon plochý. Býva tenko mäsitý, holý alebo jemne zamatový, zlatožltý, okrovožltý alebo olivovožltý, v strede vždy tmavší.

Plodná časť:

Lupene sú najprv biele, neskôr na ostrí žltkasté a v dospelosti mäsovoružové, mäkké, bruškaté, dosť široké, pri hlúbiku voľné.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-100 mm dlhý a 3-8 mm hrubý, takmer valcovitý, hore stenčený, na báze zhrubnutý, belavý, dolu býva zavše žltkastý alebo hnedastý, pozdĺžne jemne vláknitý, plný a krehký.

Dužina:

Dužina je biela, mäkká, veľmi krehká, vôňu a chuť má nevýraznú, niekedy však nepríjemnú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je mäsovoružový.

Výskyt:

Štítovka žltá rastie od júna do septembra na odumretom dreve listnatých a ihličnatých stromov. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule.

Význam:

Je to jedna z našich najkrajších štítoviek. Pre praktických hubárov je bezvýznamná, lebo je nejedlá.