Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Hygrophorus hypothejus »

História popisu - Hygrophorus hypothejus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 04.01.2012 20:46

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Fr.) Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 16.07.2001 00:00

šťavnačka mrazová

Hygrophorus hypothejus
šťavnatka pomrazka

Jedlá huba
Výskyt: XI. - XII.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-50 mm v priemere, za mladi je polguľovitý, neskôr plochý, v strede zvyčajne vtlačený. Je hladký, holý, vrastene vláknitý, za vlhkého počasia slizký, olivovohnedý; ak dážď zmyje sliznatú vrstvu, býva bledší, hnedožltý až zlatožltý.

Plodná časť:

Lupene sú žlté až oranžovožlté, dosť hrubé a riedke, voskovité, na hlúbik hlboko zbiehavé, za mladi zakryté čiastočným velom.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-80 mm dlhý a 6-7 mm hrubý, valcovitý, plný. Býva bledožltý, žltý, v strede často oranžovohnedý, hladký, mazľavo slizký, za mladi s vláknitým slizkým prsteňom, ktorý časom mizne.

Dužina:

Dužina je bledožltkastá, pod povrchom klobúka a hlúbika sýtejšie žltá. Chuť a vôňu má nenápadnú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Výskyt:

Šťavnačka mrazová rastie neskoro v jeseni a v zime, zvyčajne po prvých nočných mrazoch, v ihličnatých lesoch. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule a v Austrálii.


Je to dosť dobrá jedlá huba. Hoci je málo mäsitá, je cenná predovšetkým preto, lebo rastie neskoro v jeseni a na začiatku zimy, keď je iných jedlých húb už málo.