Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Xerocomellus porosporus »

História popisu - Xerocomellus porosporus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Vladimír Kunca
Dátum: 10.12.2014 21:03

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Xerocomus porosporus 1Xerocomellus porosporus

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1Imler 1(Imler ex Bon & G. Moreno) Šutara

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Boletus porosporus</b> <b>Imler ex Watling</b>, <i>Notes R. bot. Gdn Edinb.</i> <b>28</b>(3): 305 (1968)<br><b>Boletus porosporus var. americanus</b> <b>A.H. Sm. &amp; Thiers</b>, <i>Boletes of Michigan</i> (Ann Arbor): 291 (1971)<br><b>Boletus porosporus</b> <b>Imler ex Watling</b>, <i>Notes R. bot. Gdn Edinb.</i> <b>28</b>(3): 305 (1968) <b><font color='#0000FF'>var. porosporus</font></b><br><b>Xerocomus porosporus</b> <b>(Imler ex Bon &amp; G. Moreno) Contu</b>, <i>Bolm Soc. broteriana</i>, 2&lt;sup&gt;a&lt;/sup&gt; s&#233;rie <b>63</b>: 385 (1990)<br><b>Xerocomus porosporus</b> <b>Imler</b>, <i>Bull. trimest. Soc. mycol. Fr.</i> <b>74</b>(1): 97 (1958)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1511897


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 21.12.2011 17:37

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Imler


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 03.02.2004 12:43

suchohríb uťatovýtrusný

Xerocomus porosporus
suchohřib uťatovýtrusný

Jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 35-50 (110) mm v priemere, najprv je pravidelne polguľovitý, potom vankúšovitý a v dospelosti rozprestretý. Pokožka klobúka je najprv celistvá, neskoršie políčkovite rozpukaná. Farba pokožky je lieskovcovohnedá až olivovo umbrovohnedá, v trhlinkách medzi políčkami je celkom bez červených alebo ružových odtieňov, ale býva najprv belavá a neskoršie bledookrová. Staršie jazvy po slimákoch sú mäsovoružovkasté, na niektorých plodniciach sú mladšie jazvy najprv bledo chrómovožlté a iba neskoršie ružovejú.

Plodná časť:

Rúrky sú 7-9 mm dlhé, okolo hlúbika bývajú niekedy kratšie a zúbkom zbiehajúce, inokedy aj bez zúbka, najprv bledožlté alebo bledo chrómovožlté, neskoršie zelenožlté. Póry sú nepravidelné, 0,5-0,8 mm široké, v mladosti labyrintové, potom mnohouholníkové, rovnakej farby ako rúrky, na starších plodniciach olivovohnedé až tabakovohnedé, za mladi otlačením zmodrejú.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-50 mm dlhý a 8-15 mm hrubý, štíhly, valcovitý, niekedy na báze trochu stenčený, za mladi pokrytý veľmi jemnými a málo zreteľnými pozdĺžnymi čiarkami. Na vrchole je bledožltý, v dolnej polovici vínovočervený až karmínovočervený, inokedy iba lieskovcovohnedý alebo špinavo žltohnedý, na báze je od mycélia belavý.

Dužina:

Dužina je bledožltá na rozdiel od miest ohryzených slimákmi (ktoré sú na tej istej plodnici bledo chrómovožlté), v báze hlúbika vínovočervená alebo bledo žltohnedá, v mladosti býva niekedy iba belavožltkastá s ľahkým vínovočerveným nádychom.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivový.

Výskyt:

Suchohríb uťatovýtrusný rastie v lete a v jeseni, najčastejšie v zmiešaných lesoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule, podobne ako suchohríb žltomäsový. Je však oveľa zriedkavejší.

Význam:

Je to dobrá jedlá huba. Má podobné chuťové vlastnosti ako suchohríb žltomäsový, o ktorom píšeme v nasledujúcich riadkoch. Praktickí hubári tieto dva druhy nerozlišujú.