Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Tylopilus felleus »

História popisu - Tylopilus felleus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 23.12.2011 14:07

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Bull. ex Fr.) P. Karst. 1(Bull.) P. Karst.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1Boletus felleus Bull. ex Fr. 1Boletus alutarius Fr., Observ. mycol. (Havniae) 1: 115 (1815) Boletus alutarius Rostk., in Sturm, Deutschl. Fl., 3 Abt. (Pilze Deutschl.) 5: 131 (1844) Boletus felleus Bull., Herb. Fr. 8: tab. 379 (1788) Boletus felleus var. minor Coker & Beers, The Boletaceae of North Carolina: 17 (1943) Tylopilus alutarius (Fr.) Henn., in Engler & Prantl, Nat. Pflanzenfam., Teil. I (Leipzig) 1**: 190 (1898) [1900] Tylopilus felleus var. alutarius (Fr.) P. Karst., Hattsvampar 37: 2 (1882) Tylopilus felleus var. minor (Coker & Beers) Pilát & Dermek, Hribovité Huby: 132 (1974) Tylopilus felleus var. uliginosus A.H. Sm. & Thiers, Boletes of Michigan (Ann Arbor): 114 (1971)


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 31.10.2006 09:12

Ľudové názvy:

Old VersionNew Version
1horkáč 1horkáč; štiplák (Záhorie);


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 27.07.2006 09:10

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull. ex Fr.) P. Karst.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus felleus Bull. ex Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 22.01.2003 08:13

Podhríb žlčový

Tylopilus felleus
Hřib žlučník

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40 120 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý, neskôr vankúšovitý a napokon zvyčajne plocho rozprestretý, dakedy v strede vtlačený. Farba pokožky klobúka býva v rôznych hnedých odtieňoch, od bledo kožovohnedej, žltohnedej, červenohnedej až po tmavšie hnedú. Povrch je často plstnatý, v starobe holý, za vlhkého alebo daždivého počasia aj trochu slizký.

Plodná časť:

Rúrky sú 15-20 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené. Za mladi bývajú biele, potom s ružovkastým nádychom, sivoružové až ružové alebo mäsovoružové; od dužiny klobúka sa dajú ľahko oddeliť. Póry sú drobné, okrúhlo hranaté, v mladosti biele, dospievaním ružovejú; najprv majú veľmi sl2bý ružový odtieň, potom bývajú bledoružové a v dospelosti mäsovoružové. Otlačené miesta sa sfarbujú na mäsovohnedo.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-120 mm dlhý a 10-25 mm hrubý, najprv bruchatý, potom kyjakovitý až valcovitý. Na vrchole je spočiatku belavý, neskôr citrónovo olivovožltý, inde hnedastý. Ozdobený je výraznou sieťkou, ktorá pozostáva z ôk s hlbokými priehlbinkami a zostupuje zvyčajne až k báze. Rebrá sieťky sú jemné, hnedasto vločkaté.

Dužina:

Dužina je biela, pod pokožkou klobúka hnedastá; na reze sa sfarbuje na slaboružovo, ale nie vždy. Je pomerne tuhá, v starobe v časti klobúka mäkšia a v hlúbiku trochu vláknitá. Vôňa je nenápadná, chuť zvyčajne veľmi horká.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je ružový až mäsovoružový.

Ľudové názvy:

horkáč

Výskyt:

Podhríb žlčový rastie od júna do októbra veľmi hojne v borových, smrekových, ako aj v zmiešaných lesoch. Darí sa mu v nevápenatých pôdach. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule i v Austrálii.

Význam:

Podhríb žlčový pravý je nejedlý, lebo má veľmi horkú chuť. Mladé plodnice nemožno na prvý pohľad takmer rozoznať od mladých hríbov smrekových. Rozlíšime ich však ľahko, ak si pozorne všimneme hlúbik, ktorý je na hríbe smrekovom biely, kým na podhríbe žlčovom už za mladi hnedý a veľmi nápadne sieťkovaný.