Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Psilocybe bohemica »

História popisu - Psilocybe bohemica

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Adam Polhorský
Dátum: 20.10.2020 18:10

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Psilocybe bohemica</b> <b>&#352;ebek</b>, <i>C.C.H.</i> <b>52</b>: 10-15 (1975)<br><b>Psilocybe serbica var. bohemica</b> <b>(&#352;ebek) Borov., Oborn&#237;k &amp; Noordel.</b>, in Borovi&#269;ka, Noordeloos, Gryndler &amp; Oborn&#237;k, <i>Mycol. Progr.</i> <b>10</b>(2): 153 (2011)

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Klobúk je široký 12-25 mm, zvoncovitý, nízko klenutý až plochý, lepkavý, nasiakavý, zavlhka pásikavý, váčšinou karamelovohnedý, na obschnutých častiach až krémový; po zranení a niekedy aj samovoľne modrie.   

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Lupene sú sprvu bledookrové, v dospelosti špinavofialové, po otlačení modrejúce.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik meria 40-75 x 2-4 mm, je vláknitý, krémový, oddola postupne nadobúda špinavomodrasté sfarbenie; na báze má často biele niťovité rizomorfy.

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Dužina je krémová, na reze modrie; väčšinou páchne zemito a chutí horkasto.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Fruktifikuje v októbri a novembri, pri bezmrazovom počasí aj v zimných mesiacoch. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch, najčastejšie pod smrekmi a jelšami, zvyčajne na úlomkoch dreva alebo hnijúcom lístí či ihličí. Vyskytuje sa roztrúsene v nížinnom až podhorskom stupni.

Význam:

Old VersionNew Version
1 1Je jedovatý.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1V dnešní době používaná jako droga. Obsahuje jed psilocybin. Halucinogenní účinky se jeví jako potenciálně perspektivní v psychodiagnostice a snad i v psychoterapii. Nutné je ale varovat před požitím těchto hub bez lékařského příkazu, neboť jde o látky toxické. Roste po jednotlivých plodničkách a je vzácnější než lysohlávka modrající. V Červeném seznamu hub České republiky je vedena jako ohrožený druh. Proto se doporučuje k ochraně. 1V dnešní době používaná jako droga. Obsahuje jed psilocybin. Halucinogenní účinky se jeví jako potenciálně perspektivní v psychodiagnostice a snad i v psychoterapii. Nutné je ale varovat před požitím těchto hub bez lékařského příkazu, neboť jde o látky toxické. Roste po jednotlivých plodničkách a je vzácnější než lysohlávka modrající. V Červeném seznamu hub České republiky je vedena jako ohrožený druh. Proto se doporučuje k ochraně. Popis prevzatý z Ottova encyklopédia húb (Hagara, 2014)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1109208


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 19.10.2008 23:39

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1V dnešní době používaná jako droga. Obsahuje jed psilocybin. Halucinogenní účinky se jeví jako potenciálně perspektivní v psychodiagnostice a snad i v psychoterapii. Nutné je ale varovat před požitím těchto hub bez lékařského příkazu, neboť jde o látky toxické. Roste po jednotlivých plodničkách a je vzácnější než lysohlávka modrající. V Červeném seznamu hub České republiky je vedena jako ohrožený druh. Proto se doporučuje k ochraně.


Zmeny urobil: Pavol Kešeľák
Dátum: 03.02.2008 18:11

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1Holohlavec 1Holohlavec český


Úvodné znenie

Publikoval:
Dátum: 29.10.2007 12:46

Holohlavec

Psilocybe bohemica Šebek
Lysohlávka česká

Jedovatá huba
Výskyt: X. - I.