Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius quieticolor »

História popisu - Lactarius quieticolor

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 21.11.2013 09:44

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene široko pripojené až krátko zbiehavé, stredne husté, tenké, vysoké 2-4 mm, prestriedané lupienkami, niektoré rozvidlené, ostrie lupeňov bledšie, inak sú sfarbené u mladých plodníc krémovo s oranžový nádychom, neskôr svetlo oranžovo okrovo, poranené miesta sa sfarbujú zelenkasto, neskôr vínovo červeno až fialovo. 1Lupene široko pripojené až krátko zbiehavé, stredne husté, tenké, vysoké 2-4 mm, prestriedané lupienkami, niektoré rozvidlené, ostrie lupeňov bledšie, inak sú sfarbené u mladých plodníc krémovo s oranžovým nádychom, neskôr svetlo oranžovo okrovo, poranené miesta sa sfarbujú zelenkasto, neskôr vínovo červeno až fialovo.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 20.11.2013 20:24

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk s priemerom 30-65 (100) mm, najskôr plocho klenutý s výrazne podvinutým okrajom, neskôr plochý s viacmenej vtlačeným stredom, povrch rovný, matný až akoby hodvábny za sucha, klzký a lesklý za vlhka (taktiež u mladých plodníc). Farebne veľmi variabilný, modrasto šedý, fialovo hnedý až oranžovo hnedý, alebo šedo hnedý a niekedy aj so zelenými tónmi, zvyčajne výrazne škvrnito zónovaný (škvrny môžu vytvárať kruhy), okraj zostáva dlho podvinutý, je hladký a jeho lemovanie (úplný kraj) je belavé. Ako je zrejmé z jeho názvu, tak farby často pripomínajú Lactarius quietus. 1Klobúk s priemerom 30-65 (100) mm, najskôr plocho klenutý s výrazne podvinutým okrajom, neskôr plochý s viacmenej vtlačeným stredom, povrch viacmenej hladký, matný až akoby hodvábny za sucha, klzký a lesklý za vlhka (taktiež u mladých plodníc). Farebne veľmi variabilný, modrasto šedý, fialovo hnedý až oranžovo hnedý, alebo šedo hnedý a niekedy aj so zelenými tónmi, zvyčajne výrazne škvrnito zónovaný (škvrny môžu vytvárať kruhy), okraj zostáva dlho podvinutý, je hladký a jeho lemovanie (úplný kraj) je belavé. Ako je zrejmé z jeho názvu, tak farby často pripomínajú Lactarius quietus.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 20.11.2013 19:45

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Klobúk s priemerom 30-65 (100) mm, najskôr plocho klenutý s výrazne podvinutým okrajom, neskôr plochý s viacmenej vtlačeným stredom, povrch rovný, matný až akoby hodvábny za sucha, klzký a lesklý za vlhka (taktiež u mladých plodníc). Farebne veľmi variabilný, modrasto šedý, fialovo hnedý až oranžovo hnedý, alebo šedo hnedý a niekedy aj so zelenými tónmi, zvyčajne výrazne škvrnito zónovaný (škvrny môžu vytvárať kruhy), okraj zostáva dlho podvinutý, je hladký a jeho lemovanie (úplný kraj) je belavé. Ako je zrejmé z jeho názvu, tak farby často pripomínajú Lactarius quietus.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Lupene široko pripojené až krátko zbiehavé, stredne husté, tenké, vysoké 2-4 mm, prestriedané lupienkami, niektoré rozvidlené, ostrie lupeňov bledšie, inak sú sfarbené u mladých plodníc krémovo s oranžový nádychom, neskôr svetlo oranžovo okrovo, poranené miesta sa sfarbujú zelenkasto, neskôr vínovo červeno až fialovo.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik 20-60 x 10-25 mm, valcovitý, niekedy smerom k báze zúžený, za mlada plný, ale čoskoro dutý, na povrchu môže byť niekoľko oranžových škvŕn na inak belavo oinovatenom podklade, na niektorých miestach sa zafarbuje pri starších plodniciach zelenkasto, vrch hlúbika zvyčajne s bielou zónou (akoby prstencom).

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Dužina tvrdá a pevná, v hlúbiku časom dutá a krehká, svetlo krémová (belavá) na reze v centrálnych častiach, v periférnych zónach tmavšia - oranžová, pod pokožkou klobúka niekedy zelenkasto modrá, pomaly sa oranžová farba mení cez žltkasto hnedú na vínovo červeno hnedastú, niekedy sa taktiež odfarbuje na zelenkasto, v hlúbiku na hrdzavo hnedo. Vôňa nevýrazná (mierne ovocná) alebo žiadna. Chuť dužiny mierna, potom horkastá a zvieravá (trpká). Mlieko skôr nehojné, oranžové, pomaly (niekoľko minút) sa mení na vínovo červeno hnedasto a na lupeňoch zasychá na zelenkasto oranžovo, chuť mlieka mierna až horkastá.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Výtrusný prach bledo ružovkasto okrový.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius quieticolor patrí do skupiny rýdzikov s na začiatku oranžovým mliekom. Tento druh je svojím vzhľadom (farbou klobúka) dosť variabilný a preto môže byť často zamieňaný za Lactarius deliciosus, ktorý rastie taktiež pod borovicami (Pinus sp.), ale ten preferuje viac vápenaté podložie, no vyskytne sa aj inde. Lactarius deliciosus rástie aj vo vyšších polohách (do horského stupňa), a jeho oranžové mlieko nemení farbu na vínovo červeno hnedasto, resp. iba asi po 30-60 minútach na slabo zelenkasto. Jeho hlúbik je zväčša viac oranžovo škvrnitý a klobúk býva sfarbený skôr svetlo okrovo oranžovo (krémovo oranžovo) s výraznými škvrnami, resp. kruhovaním v tmavo oranžovej až hnedo oranžovej farbe (v starobe a na poranených miestach zelenkasté miesta). Plodnice bývajú väčšie a chuť dužiny nie je taká horkastá. Na borovicu sa viaže aj Lactarius semisanguifluus, farba klobúka skôr oranžovo zelená, ale staršie plodnice sa sfarbujú celkom medenkovo zeleno, zónovanie je viac na okraji klobúka, jeho mlieko je najskôr oranžové, ale už po 5-10 minútach sa mení na výrazne vínovo červeno, pričom táto farba sa zvýrazňuje a pretrváva (nakoniec hnedo vínovo červená). Vyskytuje sa na vápencovom podloží. Iné druhy s oranžovým mliekom nebudem spomínať, nakoľko sa viažu na iné stromy (smrek, jedľa).

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius quieticolor rastie jednotlivo alebo v skupinách na skôr kyslejších, často pieskových, pôdach v nižších polohách (teplejšie prostredie). Viaže sa na borovicu (Pinus sp.).

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Méně známý druh ryzce rostoucí pod borovicemi na kyselých půdách. Od trochu podobného ryzce smrkového se liší jiným vybarvením celé plodnice a růstem pod borovicemi. 1Zdroje informácií: Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Úvodné znenie

Publikoval:
Dátum: 20.10.2007 00:44

rýdzik hrdzavohnedý

Lactarius quieticolor Romagn.
ryzec osmahlý

Jedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Poznámka / Zaujímavosti:

Méně známý druh ryzce rostoucí pod borovicemi na kyselých půdách. Od trochu podobného ryzce smrkového se liší jiným vybarvením celé plodnice a růstem pod borovicemi.