Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Suillus placidus »

História popisu - Suillus placidus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 23.12.2011 23:16

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bonord.) Singer

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus placidus Bonord., Beitr. Mykol. 19: 204 (1861) Gyrodon placidus (Bonord.) Fr., Hymenomyc. eur. (Upsaliae): 518 (1874) Ixocomus placidus (Bonord.) E.-J. Gilbert, Les Livres du Mycologue Tome I-IV, Tom. III: Les Bolets: 134 (1931) Suillus plorans subsp. placidus (Bonord.) Pilát,: pl. 7 (1961) Suillus plorans subsp. placidus (Bonord.) Pilát, 2: pl. 7 (1959)


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 04.04.2004 15:43

masliak biely

Suillus placidus
klouzek bílý

Jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-120 mm v priemere, najprv je klenutý, potom rozprestretý, v strede býva niekedy aj prehĺbený, na povrchu hladký, slabo slizký, belavý, pri okraji s bledožltým odtieňom, v dospelosti často s fialkastým tónom. Okraj je za mladi podvinutý, potom ostrý.

Plodná časť:

Rúrky sú 5-11 mm dlhé, zvyčajne k hlúbiku prirastené a iba zriedkavo slabo zbiehajúce, najprv belavožlté, potom citrónovožlté a napokon s olivovým odtieňom. Póry sú za mladi malé, v dospelosti niekedy až 1 mm v priemere, rovnako sfarbené ako rúrky, neskôr olivovohrdzavé, často s hnedofialovými zrnkami po zaschnutých, pôvodne bielych kvapôčkach.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-80 mm dlhý a 7-10 mm hrubý, valcovitý, na báze vretenovite stenčený (zriedkavejšie zhrubnutý), takmer hladký, celý belavý, iba pod klobúkom trocha žltkastý, v dospelosti škvrnito mramorovaný od červenofialových, neskôr hnedočervených zrniek. Velum chýba.

Dužina:

Dužina je biela, nad rúrkami zvyčajne slabo žltkastá, pod pokožkou klobúka niekedy fialkastá, šťavnatá, mäkká; má nevýraznú chuť a nenápadnú vôňu.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je okrový až hnedastý.

Výskyt:

Masliak biely rastie
od júna do novembra zvyčajne v húfoch pod niektorými päťihlicovými borovicami: u nás pod pôvodnou borovicou limbou a v kultúrach severoamerickej borovice vejmutovky. Je rozšírený všade tam, kde sú pôvodné porasty borovice vejmutovky, a okrem toho aj tam, kde sú kultúry tohto stromu mimo pôvodného areálu.

Význam:

Je to jedlá huba dosť dobrej kvality, ale keďže dužina veľmi skoro mäkne, nemožno ju zaradiť medzi prvotriedne jedlé trhové huby.