Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius sphagneti »

História popisu - Lactarius sphagneti

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Vladimír Kunca
Dátum: 11.05.2015 10:47

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1rýdzik rašeliníkový 1rýdzik rašelinníkový


Zmeny urobil: Ing. Juraj Kianička
Dátum: 11.01.2015 18:33

Výskyt od:

Old VersionNew Version
1 18

Výskyt do:

Old VersionNew Version
1 110

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Klobúk je 20 – 50 mm široký, jemne vyklenutý a s podvinutým okrajom, s nízkym tupým hrboľom, ktorý sa neskôr vytráca a klobúk je lievikovitý až plochý. Pokožka je hladká a lesklá, temne až tehlovočervená, na vrchole najtmavšia, pri okrajoch najsvetlejšia a s oranžovobledými škvrnkami, poprípade bledookrovooranžová až žltočervená (dôležitý determinačný znak). Okraj klobúka je u mladých plodníc hladký, u starších mierne vrúbkovaný a niekedy aj zvlnený (ďalší determinačný znak). Za vlhka je pokožka klobúka jemne lepkavá.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Lupene sú stredne husté, široko pripojené a voľné, mladé plodnice ich majú svetlejšie než staršie, najskôr krémové či bledokrémové, neskôr okrové s hrdzavým nádychom, môžu byť až žltohnedé.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik s rozmermi 20 – 75 x 3 – 6 mm, valcovitý, niekedy až jemne kyjakovitý, krehký, suchý, iba u najmladších plodníc je plný, inak je čoskoro dutý, červenohnedý či tmavohrdzavočervenkastý. Vrchná časť hlúbika môže byť svetlejšia či jemne ružovkastá, následne je farba pokožky hlúbika sýtejšia, ale nikdy nie je tak sýta alebo ešte viac sýtejšia ako klobúk (ďalší determinačný znak), bazálna časť býva o niečo svetlejšia. Mycélium je biele.

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Dužina je krehká, lámavá, ale kompaktná, nie príliš pružná a nepoddajná, krémovosvetloružovkastá až bledoryšavá, chuť má miernu, nenápadnú, vôňu tiež, pripomína Lactarius quietus, avšak ďaleko slabšie. Mlieko je biele, nemenné, chuti najskôr miernej, následne mierne pálčivej a mierne zvieravej.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Výtrusný prach je bledokrémový.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Autor článku vníma 4 druhy, za ktoré by tento druh bolo možné zameniť - Lactarius badiosanguineus, Lactarius lacunarum, Lactarius tabidus a Lactarius britannicus. Lactarius badiosanguineus má oproti Lactarius sphagneti jednofarebný klobúk, tmavšie lupene a hladší okraj klobúka. Lactarius lacunarum má výrazne tmavší hlúbik ako klobúk a žltnúce mlieko. Lactarius tabidus má výrazne svetlejší hlúbik aj klobúk, vzhľadovo výrazne viac lievikovitý klobúk a žltnúce mlieko. Lactarius britannicus máva všeobecne väčšie plodnice, jednofarebný klobúk a tmavšie lupene.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Tento druh je mykoríznym partnerom smreka (Picea sp.) a rastie na podmáčaných machnatých lokalitách, pri lesných potôčikoch a mokrinách v machu a v rašelinníku (Sphagnum sp.) na kyslých lokalitách. Práve tento druh rašelinníku je jeho obľúbeným biotopom. Môžeme ho nájsť od augusta do októbra predovšetkým na chladnejších miestach. Jedná sa o nejedlý a pomerne zriedkavý druh.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Autor článku Petr Nouzovský, preklad Juraj Kianička


Úvodné znenie

Publikoval: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 13.10.2014 15:26

rýdzik rašeliníkový

Lactarius sphagneti (Fr.) Neuhoff
ryzec rašeliníkový