Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius alpinus »

História popisu - Lactarius alpinus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 02.01.2015 23:24

Český názov:

Old VersionNew Version
1 1ryzec


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 09.11.2013 16:04

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1216387 10


Úvodné znenie

Publikoval: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 09.11.2013 16:04

rýdzik

Lactarius alpinus Peck

Nejedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 10-40 mm, plocho klenutý, niekedy s malým hrboľom, potom plochý s vtlačeným stredom, tvarovo často nepravidelný. Povrch zamatový až šupinkovitý, matný, neskôr jemne zrnitý až pritlačene vločkovito šupinatý, oranžovo žltý až oranžovo okrový, okraj najskôr podvinutý, neskôr rovný (občas jemne ryhovaný).

Plodná časť:

Lupene belavé až svetlo oranžovo okrové, pomerne riedke, stredne vysoké, niektoré rozvidlené, široko pripojené až mierne zbiehavé.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, plný alebo s úzkou dutinou, hladký (v mladosti bielo oinovatený), svetlo oranžovo žltý.

Dužina:

Dužina svetlo krémová, pod pokožkou klobúka oranžovo žltá. Vôňa za čerstva skoro žiadna, neskôr slabo ovocná, chuť štipľavá. Mlieko biele, nemenné, chuť mierna, potom štipľavá.

Výskyt:

Lactarius alpinus rastie jednotlivo alebo skupinovo v horskom a vysokohorskom (alpínskom) pásme. Viaže sa na jelšu zelenú (Alnus viridis), ktorá rastie až do nadmorskej výšky 2800 m.n.m. .

Podobné druhy:

Zámena je možná za niektoré iné vysokohorské druhy rýdzikov. Lactarius salicis-herbaceae je farebne podobný, no rastie s trpasličími vŕbami, najmä Salix herbaceae (vŕba bylinná), ktorá rastie v nadmorských výškach nad 1500 m.n.m. (u nás vzácne vo Vysokých Tatrách, inak Alpy, Pyreneje, pohorie Rila v Bulharsku, severské štáty, atď.) Lactarius salicis-herbaceae má za vlhka klzký klobúk a jeho mlieko sa mení po niekoľkých minútach na slabo fialové, povrch klobúka je skôr hladký. To isté platí o Lactarius salicis-reticulatae a Lactarius dryadophilus, ktoré majú hladkú pokožku klobúka a ich dužina sa mení časom na fialovkastú. Lactarius lepidotus rastie tiež pod jelšou zelenou (Alnus viridis), má klobúk so šedo hnedou farbou a často výrazný hrboľ.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)