Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Boletus aereus »

História popisu - Boletus aereus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 23.11.2014 20:28

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Boletus pinophilus

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 12:30

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Bull. ex Fr.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus edulis subsp. aereus (Bull. ex Fr.) Konr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 30.04.2003 10:05

Hríb bronzový

Boletus aereus
Hřib bronzový

Výborná jedlá huba
Výskyt: V. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-200 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom vankúšovite klenutý, tmavo čokoládovohnedý až čiernohnedý, suchý a najmä za suchého počasia význačne zamatový, niekedy až trochu belavo oinovatený; je tmavo sfarbený až po okraj, na povrchu pomerne hladký, menej vráskavý a hrboľkatý ako klobúk hríba sosnového, v starobe často lysavejúci, niekedy aj rozpukaný na políčka.

Plodná časť:

Rúrky sú 5-30 mm dlhé, najprv biele alebo belavé, neskôr zelenkastožlté, pri hlúbiku takmer odstávajúce. Póry sú drobné, okrúhle, za mladi význačne biele; ich sfarbenie nápadne kontrastuje s tmavou farbou klobúka. V dospelosti bývajú zelenkavožlté s olivovým odtieňom, v starobe trochu hnedasté. Ak sú rúrky nerovnako dlhé, povrch pórov je hrbolkatý a jamkatý.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-120 mm dlhý a 20-40 mm hrubý; najprv bruchatý, neskôr valcovitý, farby tmavohnedej, avšak bledší ako klobúk, s málo zreteľnou sieťkou.

Dužina:

Dužina je biela, pod pokožkou klobúka červenohnedastá; na vzduchu nemení farbu. V mladosti je pevná, v dospelosti v hlúbiku špongiovite mäkká. Chuť má nevýraznú, príjemnú, vôňu pomerne slabú, iba pri sušení vonia výraznejšie.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivový.

Výskyt:

Hríb bronzový rastie od mája do októbra v listnatých lesoch, najmä pod dubmi, ale aj pod inými listnatými stromami. Je to teplomilný druh a vyskytuje sa najviac v južnej Európe. V strednej Európe je rozšírený iba miestami. Na Slovensku je v niektorých oblastiach veľmi hojný (napr. okolie Košíc)

Význam:

Je to výborná huba, rovnocenná hríbu dubovému.