Úvodná stránka » Atlas húb » Huby dvojníky »

muchotrávka tigrovaná Amanita pantherina (DC.) Krombh.<br/>muchotrávka hrubá Amanita excelsa (Fr.) Bertill.

Obrazok

muchotrávka tigrovaná Amanita pantherina (DC.) Krombh.


Obrazok

muchotrávka hrubá Amanita excelsa (Fr.) Bertill.

Popis:
muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina) má klobúk na okraji krátko ryhovaný, pokrytý belavými chrastami, niekedy (po dažďoch) aj holý, žltohnedý, sivohnedý až sivookrový, v strede tmavší, niekedy až tmavohnedý. Lupene sú biele. Hlúbik býva tenší ako u muchotrávky červenkastej, v dospelosti dutý, biely, bez červenohnedých odtieňov na poškodených miestach, na báze zhrubnutý s prirastenou a na vrchu odchýlenou pošvou, prsteň je hladký a niekedy (v starobe) môže aj chýbať. Dužina nie je tak mäsitá a býva biela, bez červenohnedých odtieňov na červivých miestach. Rastie najmä v listnatých lesoch pod dubmi a bukmi. Je to prudko jedovatá huba.
muchotrávka hrubá (Amanita excelsa) má klobúk na okraji hladký (neryhovaný), sivý alebo sivohnedastý, až tmavoolivovohnedý, na povrchu býva husto pokrytý belavými alebo bledosivastými bradavkami, často usporiadanými v sústredných kruhoch. Lupene sú belavé.
Hlúbik nemá pošvu, je biely alebo sivastý bez červenohnedých odtieňov, dolu je hrubý, prechádzajúci do zdurenej, často končitej hľuzy, ktorá je ozdobená jedným alebo dvoma radmi nezreteľných bradaviek. V dospelosti býva dutý ako u muchotrávky tigrovanej. Prsteň je zreteľne ryhovaný ako u muchotrávky červenkastej. Dužina je biela, bez červenohnedých odtieňov. Rastie hlavne v horských a podhorských ihličnatých lesoch (smrek), v listnatých menej. Je jedlá, ale nie je taká kvalitná ako muchotrávka červenkastá.
Ľahko zameniteľná s popísanými druhmi je aj muchotrávka červenkastá (Amanita rubescens) , ktorá je jedlá a veľmi chutná.

Hlavné rozlišovacie znaky:

muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina) : pošva na báze hlúbika, hladký prsteň, dužina je biela, nikdy nie s mäsovočervenými odtieňmi na poškodených miestach.
muchotrávka hrubá (Amanita excelsa) : žiadna pošva, ryhovaný prsteň , dužina biela, bez mäsovočervených odtieňov na poškodených miestach.
muchotrávka červenkastá (Amanita rubescens) : žiadna pošva, ryhovaný prsteň, prítomnosť mäsovočervených odtieňov na poškodených miestach na celej plodnici, hlavne na červivej báze hlúbika OBR 124246 .

Slovo odborníka - dr. Ivona Kautmanová
muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina) - táto pekná huba patrí medzi najnebezpečnejšie druhy v našej prírode a je po muchotrávke zelenej asi najčastejšou príčinou otráv. Niekedy totiž na nerozoznanie pripomína vyblednutú muchotrávku červenkastú, ktorá je jedlá a chutná, či ešte viac muchotrávku hrubú, ktorá je takisto jedlá, aj keď menej kvalitná. Hubári, ktorí sú zvyknutí zbierať tieto dva druhy sa môžu pomýliť veľmi ľahko.

Naposledy upravil: Stano Husár

Diskusia k obrázku

portret

Tatanka - Yotanka pokročilý 29.6.2012 10:18

Rýhovanie prsteňa je základným rozlišovacím znakom muchotrávky hrubej
od muchotrávky tigrovanej. Muchotrávka tigrovaná má vždy hladký prsteň,
zatiaľ čo muchotrávka hrubá vždy rýhovaný prsteň.
Druhý rozhodujúci znak je, že muchotrávka tigrovaná vyrastá z pošvy,
zatiaľ čo muchotrávka hrubá má len naspodku rozšírený hlúbik.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.