Úvodná stránka » Atlas húb » Huby dvojníky »

muchotrávka zelená Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link<br/>plávka trávovozelená Russula aeruginea Lindbl. ex Fr.

Obrazok

muchotrávka zelená Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link


Obrazok

plávka trávovozelená Russula aeruginea Lindbl. ex Fr.

Popis:

muchotrávka zelená (Amanita phalloides) : V počiatočnom štádiu je celá plodnica zabalená v bielej plachtičke, ktorá sa časom roztrhne a vytvorí na báze hlúbika voľnú pošvu. Klobúk býva zvonovite klenutý, neskôr sa zdvíha a v starobe býva celkom plochý. Farba býva rôzne žltozelená, olivovosivozelená, sivobelavá, u bielej variety až celkom biela. Stred býva obvykle tmavší a okraj bledší. Farba klobúka býva obvykle tým faktorom, ktorý spôsobí jej zámenu s jedlými plávkami. Povrch býva hladký bez bradaviek, niekedy zo zbytkom plachtičky. Lupene sa líšia od lupeňov plávky trávovozelenej podstatne len v pripojení k hlúbiku (zaoblené) a tým, že v mladosti bývajú zakryté belavou plachtičkou. Hlúbik býva štíhlejší (najmä v neskoršom štádiu) ako u plávky, na báze zakončený hľuzou, obalenou bielou pošvou, najskôr plný, neskôr dutý. V hornej tretine má tenký belavý až žltkastý prsteň. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch veľmi hojne od júna do októbra.
Je to naša najnebezpečnejšia huba, otravy často končia smrťou. !!!
plávka trávovozelená (Russula aeruginea) : Nemá žiadnu plachtičku, pošvu ani prsteň. Klobúk býva najprv polguľovitý, neskôr plochý až v strede prehĺbený, na okraji s ryhovaním, zelený, olivovo zelený , žltozelený, s tmavším stredom, krehkej konzistencie. Pokožka sa dá ľahko olúpať až do polovice. Lupene sú biele, v starobe až slamovožlté. Hlúbik býva valcovitý, mohutnejší ako u muchotrávok a v dospelosti býva vo vnútri vatovitý. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch veľmi hojne od júna do októbra.
Okrem plávky trávovozelenej môžu mať podobnú farbu aj niektoré ďalšie druhy plávok – plávka buková (Russula heterophylla) , {1039} a iné, tie sa však v podstatných makroznakoch veľmi od plávky trávovozelenej nelíšia.

Ďalšou hubou, ktorá sa podobá na muchotrávku zelenú najmä farbou klobúka je
čírovka zelenohnedastá (Tricholoma sejunctum) . Často je farba na nerozoznanie OBR 227324 , líši sa len prítomnosťou sieťovania [84291], ktoré však nemusí byť vždy výrazné.

Hlavné rozlišovacie znaky:
muchotrávka zelená (Amanita phalloides) : existencia bielej plachtičky, neskôr pošvy[87511] a prsteňa[41665], štíhlejší hlúbik s hľuzou na báze
plávka trávovozelená (Russula aeruginea) : nikdy nemá plachtičku, prsteň ani pošvu, býva nižšia a máva hrubší hlúbik, ktorý je valcovitý, bez výraznej hľuzy[110796]
Dobrým rozlišovacím znakom je aj štruktúra dužiny hlúbika, ktorá sa dá odskúšať hrotom nožíka. Kým u muchotrávky sa hlúbik pozdĺžne oddeľuje po vláknach, u plávky sa hrotom noža vylúpne len kúsok dužiny.

Slovo odborníka - dr. Ivona Kautmanová

Poznámka:
Naša najnebezpečnejšia jedovatá huba, ktorá má každoročne na svedomí niekoľko ťažkých otráv, často končiacich smrťou postihnutého.

Dôležité rozlišovacie znaky: Farba klobúka zelená (ale môže byť aj hnedastá až čisto biela), vždy biele lupene, na hlúbiku prsteň, ktorý však niekedy môže byť odpadnutý a na báze hlúbika veľká a výrazná pošva nazývaná aj 'čaša smrti' (pozor, môže byť ukrytá v tráve). Muchotrávka zelená rastie väčšinou v listnatých lesoch, v najsevernejších oblastiach Slovenska sa nevyskytuje.

Naposledy upravil: Stano Husár

Diskusia k obrázku

portret

bobineta atlasár, moderátor 14.8.2010 17:28

Pomylit tieto 2samosatne druhy je pre niektorych z nas nepochopitelne, ale laici ich mylia velmi casto. Asi je to najma z dovodu toho, ze sa prsten u muchotravky v starobe casto straca a posvu si v rychlosti zberu zberaci nevsimnu. Triedila som uz kosik s takto namiesanymi druhmi hub, dopadlo to odporucenim :
"Zelene druhy plavok nikdy nezbieraj!"

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.8.2010 07:06

Pri troche opatrnosti sa rozlišovacie znaky dajú odlíšiť. Napr. plávka zelenkastá patrí medzi najchutnejšie druhy plávok.

Reagovať na správu

portret

Silwerman 15.9.2010 15:03

Ano, aj muchotravka zelena je chutna ale iba raz.

Reagovať na správu

portret

sliznik 19.9.2010 17:59

v jednom starom atlase húb je napísané :
hubári bez dokonalej znalosti muchotrávky zelenej, by nemali ani vkročiť do lesa.

Reagovať na správu

portret

valky pokročilý 7.11.2010 07:40

Moja svokra má rada huby a strašne mi dvôveruje,žeby som jej pár m.zelených priniesol na degustáciu.Ako ju poznám určite by pochválila

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.