Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

hyacintovec

Hyacinthoides non scripta

Chránený druh
Kvitnutie: IV. - V.

Opis:

Trvalá cibuľová rastlina s kvetinovými stonkami až 50 cm vysokými a 3-6 dlhými listami rovnakej dĺžky (50 cm a širokými 25 mm). Každá kvitnúca stonka sa ohýba nadol smerom k špičke a má 4-16 kvetov pozdĺž jednej strany. Zakvitnuté silne sladko voňajúce kvety sú fialovo modré alebo zriedka ružové, či biele. Okvetie (kališné lístky ) sú rúrkovité v tvare zvonu, 14-20 mm dlhé, s voľnými skučeravenými okrajmi na špičkách. Tri vonkajšie tyčinky sú vrastené v okvetí viac ako tri štvrtiny ich dĺžky. Peľnice i peľ sú krémovej farby. Semená sú čierne.

Stanovište / Rozšírenie:

Riedke listnaté lesy, bohatá humózna pôda, rastú i pod niektorými druhmi papradín.

Význam:

Britský hycintovec s anglickým názvom Bluebell pochádza zo západnej Európy. Rastie v listnatých lesoch z cibuliek pod zemou. Rastliny kvitnú koncom apríla alebo začiatkom mája. Listnaté lesy pokryté kvitnúcimi zvončekami hyacintovcov vyvolávajú ohromujúci pohľad, a často tvoria populárnu, britskú turistickú sezónnu atrakciu. Na Slovensku, v Čechách, Poľsku, či Maďarsku a v iných východných krajinách sa nevyskytuje.

Podobné druhy:

Hyacinthoides hispanica

Poznámka / Zaujímavosti:

Vo Veľkej Británii, hyacinthoides non-scripta je chránený zákonom o vidieku (1981), ktorý zakazuje farmárom odstraňovanie hyacintovca z ich pozemkov, alebo na predaj, všeobecne chráni vyberanie cibuliek zo zeme, ako i križenie nepôvodných hyacintovcov.
Hyacinthoides non scripta v Írsku nie je chranený.
Bluebell kvety sú bohaté na peľ a nektár, a sú opeľované najviac čmeliakmi, no i iným druhom hmyzu. Sú hostiteľmi pre parazitické huby Uromyces muscarii, čo spôsobuje Hyacintcovu koróziu. Schopnosť H. non-scripta viazať z pôdy fosfor je výrazne posilnená prítomnosťou arbuskulárnej mykorizy vo svojich koreňoch

Vedecké zaradenie:

Hyacinthoides

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (12. 10. 2016)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia