Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

tyčinkovec

Callistemon citrinus (Curtis) Skeels
štětkovec citrónový

Kvitnutie: IV. - VI.

Opis:

Stálezelený ker dorastajúci 1 až 3m vysoky (ojedinele az 5m). Tento ker je zaujímavý pre výrazné kvety, ktoré majú tvar štetky na fľaše (anglický názov Bottlebrush), z čoho vznikol ich český názov, a slovenský názov tyčinkovec pre husto zoradené tyčinky do tvaru štetky na fľaše s pelovou špičkou na konci. Tato prášnica je fialovej farby. Každá kvetinová hlava produkuje množstvo plodov so semenami trojitých toboliek okolo stonky, ktoré zostávajú na rastline zatvorené, až kým nie sú stimulované k otvoreniu, keď rastlina uhynie alebo keď požiar spôsobí uvoľnenie semien.

Stanovište / Rozšírenie:

Callistemon je rod krov az stromov v rodine Myrtaceae, prvý krát opísaný ako rod v roku 1814. Celý rod je endemický pre Austráliu, ale pestuje sa v mnohých iných krajinách.

Význam:

Najčastejšie sa nachádzajú v miernejších oblastiach Austrálie, najmä pozdĺž východného pobrežia a zvyčajne vo vlhkom prostredí, takže keď sa vysádzajú v záhradách, či parkoch, potrebujú stále zavlažovanie. Dva druhy sa nachádzajú v Tasmánii a niekoľko ďalších v juhozápadnej časti Západnej Austrálie. Aspoň niektoré druhy sú odolné voči suchu a niektoré sú používané ako okrasné rastliny v ďalších krajinách sveta. Doba kvitnutia v Austrálii je október až december.

Podobné druhy:

Jednotlivé druhy Callistemon sa líšia najmä farbou kvetných súborov, väčšina z nich je červená, ale niektoré sú žlté, zelené, oranžové alebo biele.

Poznámka / Zaujímavosti:

Taxonomická poznámka: V současnosti je rod Callistemon považován za vývojovou větev uvnitř šíře pojatého rodu Melaleuca.

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Myrtales > Myrtaceae > Callistemon

Synonymum:

Callistemon citrinus var. splendens Stapf
Callistemon laevis Stapf
Callistemon lanceolatus (Sw.) DC.
Melaleuca citrina (Curtis) Dum. Cours.
Metrosideros citrina Curtis

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (17. 11. 2017)
Zmeny vykonali: Jiří Valíček (24. 11. 2017)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia