Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

ľuľkovec zlomocný

Atropa bella-donna L.
rulík zlomocný

Jedovatý druh
Kvitnutie: VI. - IX.

Opis:

Mohutná trváca rastlina vysoká 50 až 200 cm. Byľ vzpriamená, nevýrazne hranatá, bohato rozkonárená, listy krátko stopkaté, vajcovité až elipsovité, až 25 cm dlhé, tmavozelené. Kvety jednotlivé, vyrastajú z pazúch listov, kalich zvončekovitý, 5-dielny, cípy vajcovité, končisté, zahnuté, koruna rúrkovito zvončekovitá, do 3 cm dlhá, fialovohnedá. Kvitne od júna do augusta. Plodom je šťavnatá čiernofialová (zriedkavo aj žltohnedá) bobuľa.

Stanovište / Rozšírenie:

Areál siaha od Anglicka a Belgicka cez strednú Európu až na Krym, južná hranica prechádza Španielskom a severnou Afrikou, severná Írskom, Dánskom, južným Švédskom a Pobaltím. V ČR i v SR sa vyskytuje roztratene až hojne predovšetkým v podhorských a horských oblastiach.

Ekológia: Rastie v bukových, zmiešaných alebo smrekových lesoch, na rúbaniskách, lesných čistinkách, okrajoch lesných ciest a v lesných lemoch.

Význam:

Celá rastlina je prudko jedovatá, obsahuje najmä alkaloidy atropín a hyoscyamín, používa sa vo farmaceutickom priemysle na výrobu prípravkov zmierňujúcich kŕče hladkého svalstva a v očnom lekárstve. Otrava u ľudí môže nastať i po požití mäsa a mlieka zvierat, ktoré mali v krmive primiešaný ľuľkovec (niektoré druhy zvierat, napr. koza alebo králik, sú voči týmto alkaloidom dosť odolné).

Poznámka / Zaujímavosti:

liečivá a súčasne jedovatá rastlina
Text: Mgr. Roland Baranovič

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Solanaceae > Atropa

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (21. 09. 2008)
Zmeny vykonali: Ing. Jarmila Richmanová (16. 01. 2010)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia