Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

stopkovec hladkovýtrusný

Tulostoma fulvellum Bres.
palečka zrzavá

Vzácna huba

Klobúk/Plodnica:

Na vrchnej časti stopky sa nachádza výtrusný vak, ktorý je guľovitý alebo takmer guľovitý. Už na pohľad ho majú mnohé plodnice jemne sploštený. V priemere dosahuje okolo 10 mm, často aj o niečo viac. Výtrusný vak je obalený dvojvrstvovým obalom, ktorý sa nazýva aj perídium.

Vonkajšia časť perídia, ktorá je hýfovitá a postupne sa odlupujúca, sa nazýva exoperídium. Na mnohých plodniciach môžeme pozorovať, že na exoperídiu sa nachádza vrstva prischnutej zeminy zmiešanej so zrniečkami piesku, čo im na vzhľade veľmi nepridáva. Na vrchole výtrusného vaku sa nachádza vláknité ústie slúžiace na vypúšťanie výtrusného prachu, ktorý je bledo hnedej farby. Na plodniciach môžeme toto ústie pozorovať počas celej ich existencie. Je približne rovnakej farby ako výtrusný vak, niekedy však aj bledšie.

Vnútorná vrstva perídia, ktorá sa nazýva endoperídium je červeno hnedej, hrdzavo hnedej, alebo hnedej farby s rôznymi odtieňmi. Červená farba môže byť na niektorých plodniciach výraznejšia.

Hlúbik:

Stopka je valcovitá, takmer vždy rovná, iba niekedy jemne prehnutá, vysoká približne 20 – 60 mm, ojedinele to môže byť aj okolo 70 mm a to sa jedná už o pomerne vysoké plodnice. Po celej dĺžke je približne rovnakej hrúbky (približne 3 - 5 mm), snáď iba v dolnej časti na báze o niečo hrubšia. Už na pohľad je výrazne drsná, vláknitá, vráskavá, šupinatá, často aj s výrazne odstávajúcimi šupinkami, ktoré mi pripomínajú triesky oddelené od materiálu pri sústružení. Niektoré plodnice majú stopku po celej výške vertikálne ryhovanú. Dá sa povedať, že farba stopky je totožná s farbou výtrusného vaku. Na jej spodnej časti sa nachádza dobre viditeľná bazálna mycéliová guľka.

Výskyt:

S výskytom je to ťažké, keďže neexistuje veľa známych lokalít s jeho rastom. Z vlastných skúseností sa však dá nájsť pod živým smrekovým plotom v suchom opadanom ihličí, na ktorého kraji sa môže nachádzať štrk z cesty. Nevadí mu veľmi suché počasie, pretože pod husté vetvy stromov sa aj tak veľa vody nedostane a taktiež ani tmavé miesta. Možno pri hľadaní takýchto potenciálnych miest by sme mohli objaviť ďalšie a nové lokality tohto vzácneho a určite aj zaujímavého druhu stopkovca.

Tento druh nebyl zaznamenán mimo Europu. Je jenom velmi málo nálezů, typová lokalita je v Itálii, dále je známa z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Španělska, Slovenska (dvě lokality) a nově z Česka. Vzhledem ke vzácnosti se jedná o druh navržený do Evropského červeného seznamu hub. (zdroj: Catathelasma - 10 December 2008. autor: M. Jeppson)

Podobné druhy:

Od ostatných stopkovcov sa odlišuje malými vajcovitými výtrusmi bez ornamentiky, peristóm je plocho kuželovitý zo zubatým okrajom, perídium žlté až čevenohnedé.

Poznámka / Zaujímavosti:

Ottova encyklopedie hub 2014 Slovenský název pro T. armillatum je stopkovec ryšavý.
Ottova encyklopedie hub 2014 Český název pro T. armillatum je palečka náramkovitá.

Synonymum:

Tulostoma armillatum Bres.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Juraj Kianička (23. 01. 2014)
Zmeny vykonali: Pavel Brůžek (15. 08. 2017), Radovan Bednár (27. 01. 2011)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

stopkovec hladkovýtrusný
stopkovec hladkovýtrusný
Tulostoma fulvellum
Pavel Brůžek
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia