Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

masliak limbový

Suillus plorans (Rolland) Kuntze
klouzek limbový

Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 300 EUR
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 25-85 mm v priemere, najprv je polguľovitý, čoskoro však klenutý, zriedkavo v strede s hrboľom. V mladosti býva niekedy tmavo červenohnedý, najčastejšie však okrovohnedastý až oranžovohnedastý, vždy tmavo vrastene vláknitý až vláknito bodkovaný; veľmi zriedkavo po otlačení modrie. Za vlhka býva slizký, ale rýchlo osychá.

Plodná časť:

Rúrky sú 2-8 mm dlhé, k hlúbiku prirastené, dakedy aj slabo zbiehajúce, najprv jemne oranžovohnedasté, potom olivovookrové s hnedastým odtieňom; špinavožltý tón však prevláda aj v starobe. Póry sú okrúhle alebo málo predĺžené, malé aj v dospelosti, rovnako sfarbené ako rúrky; za čerstva ronia biele mliečne kvapôčky, ktoré zasychaním hnednú.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-120 mm dlhý a 10-25 mm hrubý, hore stenčený, na báze dosť zhrubnutý; zriedkavejšie býva valcovitý. Zvyčajne je plný a iba výnimočne býva vypchatý alebo dutý. Sfarbený je špinavookrovo až oranžovo, na vrchole pod klobúkom takmer citrónovožlto. Velum nie je vyvinuté. Takmer celý hlúbik pokrývajú husto rozložené žľaznaté zrnká, ktoré sú dosť premenlivé tvarom i farbou. Bývajú bodkovité, ale často aj čiarkovite predĺžené, najprv belavé až krémové, neskôr takmer čiernofialové, hnedé alebo až černasté.

Dužina:

Dužina býva najprv bledooranžová, potom okrovooranžová, nad rúrkami a na vrchole hlúbika viac citrónovožltá, v báze hlúbika bledo červenohnedá. Najprv je pevná, neskôr mäkká, ale iba zriedkavo vodnato mäkká. Chuť má nevýraznú až trochu kyslastú, vonia príjemne ako mandle.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý so slabým olivovým odtieňom.

Výskyt:

Masliak limbový rastie v letných mesiacoch pod borovicou limbou vo vyšších polohách. Je rozšírený najmä v Alpách a u nás zriedkavo vo Vysokých Tatrách.

Je to dobrý a chutný, masliak, ale u nás veľmi zriedkavý; zaujímavý je teda iba pre mykológov-systematikov.

Synonymum:

Boletus plorans Rolland, Bull. Soc. mycol. Fr. 5: 169 (1889)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (05. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (04. 06. 2021)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

masliak limbový
masliak limbový
Suillus plorans
Jozef Pavlík
chránená, exsikát
masliak limbový
masliak limbový
Suillus plorans
Ester Bohunická
chránená, exsikát
masliak limbový
masliak limbový
Suillus plorans
Ester Bohunická
chránená, exsikát

Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia