Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

drobuľka pieskomilná

Psathyrella ammophila (Durieu & Lév.) P.D. Orton
křehutka písečná

Výskyt: IV. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk 1,5-4 cm, v mladosti polguľovitý, neskôr klenutý, napokon plochý (niekedy plocho vtlačený v strede), so zaobleným okrajom, bez hrboľa, na okraji nie je ryhovaný alebo len slabo, pomerne mäsitý a tvrdý, hygrofánny, spočiatku červenkasto-hnedý ale rýchlo špinavo hnedý a na okraji trochu svetlejší, napokon svetlo hnedý na okraji a v strede žltkasto-hnedý, slabo vráskavý. Vélum tvorí v mladosti na okraji hustý povlak jemných bielych vlákien, neskôr zanecháva na okraji klobúka len malé zhluky vlákien.

Plodná časť:

Lupene spočiatku hnedasto-sivé, neskôr hnedé, s bielym ostrím, 4-6 mm široké v dospelosti, široko prirastené a trochu zaoblené pri hlúbiku.

Hlúbik:

Hlúbik 4-7 cm dlhý, 2-3 mm a na báze 3-5 mm hrubý, valcovitý, dutý, špinavo biely až žltkasto hnedý, trochu vláknitý a v hornej časti oinovatený, hlboko ponorený v piesku (po utrhnutí plodnice zostávajú zrniečka piesku nalepené na báze hlúbika).

Dužina:

Dužina v klobúku tmavo hnedá, v hlúbiku belavá, nevýraznej vône a chuti.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach purpurovo-čierny.

Výskyt:

Plodnice rastú jednotlivo alebo v skupinách v blízkosti niektorých charakteristických psamofilných bylín na piesočnatých pôdach. Na Slovensku bol zistený jeho výskyt len na troch lokalitách na Záhorskej nížine a Podunajskej nížine. Centrum jeho rozšírenia sú však pobrežné duny v západnej a severnej Európe.

Význam:

Je to chránená huba.

Synonymum:

Deconica ammophila Dur.et Lév.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (04. 03. 2003)
Zmeny vykonali: Paľo ° (04. 06. 2021), Ing. Milan Zelenay (21. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia