Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák sosnový

Leccinum vulpinum Watling
křemenáč borový

Výborná jedlá huba
Výskyt: VII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 60-100 mm v priemere, v mladosti je polguľovite klenutý, neskôr vankúšovitý, purpurovohnedý s hrdzavočerveným odtieňom alebo pomarančovohnedý, často plstnatý až vláknito šupinatý. Niekedy býva takmer rozpukaný na políčka, za daždivého počasia je slabo slizký a rýchlo oschýna; inak sa podobá kozáku osikovému.

Plodná časť:

Rúrky sú 15-25 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv belavé až krémovobiele, potom špinavokrémové, neskôr so slabým špinavofialovkastým odtieňom. Póry sú drobné, krémové alebo belavé, často bývajú pomerne skoro špinavosivohnedé alebo špinavookrové.

Hlúbik:

Hlúbik je 70-150 mm dlhý a 15-45 mm hrubý. Za ml2di je bruchatý, v dospelosti valcovitý, pod klobúkom stenčený, v strede zhrubnutý a na báze niekedy hrubo kyjakovitý, inokedy zaoblený alebo končitý. Je biely, pokrytý šupinkami, ktoré sú za mladi belavé, potom hnedé alebo červenohnedé a napokon dostávajú sivú až černastú farbu. Na osvetlených miestach bývajú zväčša tmavohnedé až čierne, podobné ako na kozáku osikovom.

Dužina:

Dužina je biela, v klobúku často nemenná, alebo sa na reze pomaly sfarbuje do ružova; v hlúbiku je tmavšie purpurovoružová a napokon dostáva sivofialový, sivopurpurový alebo sivomodrý tón. Po dlhšom čase je špinavosivá alebo špinavoružová, nečernejúca; v báze sa sfarbuje dosť často na zelenomodro. Najprv je celá tuhá, čoskoro však v klobúku mäkká a v hlúbiku tvrdo vláknitá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý so slabým olivovým odtieňom.

Výskyt:

Kozák sosnový rastie pod rôznymi druhmi borovíc od júla do novembra. Je pomerne zriedkavý, avšak vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule

Je to jedlý druh, rovnako kvalitný ako ostatné druhy z príbuzenstva kozáka osikového.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (19. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Ing. Milan Zelenay (27. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia