Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák hnedý

Leccinum decipiens (Singer) Pilát & Dermek
křemenáč hnědý

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-200 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovite rozprestretý. Býva hrubo mäsitý, hladký, iba v starobe je niekedy zvrásnený. Je jemne plstnatý, suchý, matný, za daždivého počasia trochu lepkavo slizký, farby okrovo žltohnedej, kožovohnedej alebo až umbrovohnedej, bez akéhokoľvek červeného tónu. Pokožka v dospelosti presahuje na okraji rúrky v podobe úzkej príveskatej blanky.

Plodná časť:

Rúrky sú 10-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv biele alebo belavé, neskôr špinavokrémové. Póry sú drobné (3-2 na 1 mm), okrúhle, spočiatku belavé, potom krémové a napokon špinavobéžové až sivookrové.

Hlúbik:

Hlúbik je 80-250 mm dlhý a 12-50 mm hrubý, v mladosti bruchatý, potom valcovite predĺžený, pod klobúkom stenčený, na báze zhrubnutý a často zaoblený; na bielom alebo belavom podklade drsne šupinkatý. Šupinky sú najprv bledohnedé, potom tmavohnedé a v dospelosti na spodnej časti až čiernohnedé, pomerne hrubé (ako na kozáku osikovom). Na báze býva hlúbik dosť intenzívne sfarbený na zelenomodro.

Dužina:

Dužina je biela až belavá, na reze v klobúku najprv ružovie, potom fialovie a napokon je bridlicovo sivofialová. V hlúbiku je bez predbežného červenenia hneď fialová až sivofialová, vo vrchole najintenzívnejšia, v báze žltohnedá a trochu vyššie nad bázou zelenomodrá. Je pevná, v dospelosti býva v klobúku mäkká a v hlúbiku tvrdo vláknitá. Chuť a vôňu má podobnú ako kozák osikový.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je okrovohnedý až olivovohnedý.

Výskyt:

Kozák hnedý rastie veľmi zriedkavo v lete a najmä na začiatku jesene pod topoľmi bielymi, niekedy aj pod osikami. Keďže obyčajne rastie vo vysokej tráve a je nenápadnejšie sfarbený ako kozák osikový, ľahko ujde pozornosti hubárov. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.

Je jedlý a rovnako chutný ako kozák osikový.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (19. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (01. 01. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

kozák hnedý
kozák hnedý
Leccinum decipiens
JUDr. Michal Jamrich

Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia