Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

lúčnica citrónovožltá

Hygrocybe chlorophana (Fr.) Wünsche
voskovka citronová

Nejedlá huba
Výskyt: V. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Je v priemere maximálne 70 mm široký, v mladosti je pologuľovitý, zvoncovitý čoskoro ale plochý (často s tupým hrboľom - ale nie kužeľovitý). Klobúk je hladký, často však nie je jednofarebný, ale v strede sa nachádza biela škrvna, v dospelosti hodvábne lesklý. Na okraji klobúka presvitajú lupene. Farba klobúka je silno žltá, citrónovožltá, žltooranžová, či oranžová. Je mazľavý až klzký.

Plodná časť:

lúčnica citrónovožltá lúčnica citrónovožltá lúčnica citrónovožltá
OBR 370436 OBR 391962 OBR 697043
Lupene sú riedke, sú mierne svetlejšej farby ako klobúk a hlúbik. Sú bielej až žltej farby. Skoro vždy však majú žltkavý nádych. Lupene sú voľné alebo polovoľné. Ostrie lupeňov je bledšie.

Hlúbik:

Býva pomerne dlhý, môže mať až 100mm na výšku. Je valcovitého tvaru, často je báza hlúbika užšia ako ostatné časti hlúbika. Má podobnú farbu ako povrch klobúka alebo mierne svetlejšiu, je teda žltý, citrónovožltý až bieložltý, k báze je však často svetlejší. Niekedy môže byť v strede stlačený a vytvárať akési rebrovanie alebo pocit zdvojenia. Býva hladký, niekedy však môže byť pokrytý jemnými šupinkami. Je suchý, vlhký alebo lepkavý.

Poznámka: suchý hlúbik sa zaobchádzaním stáva mokrý a nepôsobí suchým dojmom (na rozdiel od napr. Hygrocybe ceracea).

Dužina:

Bez vône a chuti, farba dužiny je jasnožltá, farbu na vzduchu nemení.

Výtrusný prach:

Biely.

Výskyt:

Na nehnojených prirodzených lúkach, pasienkoch i lesných čistinách. Často vyhľadáva podobné lúky ako iné druhy z rodov Hygrocybe, Cuphophyllus, Gliophorus a Porpolomopsis.

Podobné druhy:

Tento druh si možno zameniť s Hygrocybe citrinovirens. Hygrocybe citrinovirens je však mohutnejšia, má klobúk viac špicatejší a celá plodnica má často akýsi sírový, či zelenkavý nádych. Ďalším dvojníkom je Hygrocybe ceracea, tá však tvorí plodnice, ktoré sú menšie, majú biele lupene, sú voskové a na klobúku presvitá v strede ako keby čierna škrvna. Podobným druhom je i Hygrocybe acutoconica, tento druh však tvorí kužeľovité až zvoncovité plodnice, niekedy až špicaté. Taktiež ďalšou zámenou môže byť zámena za Hygrocybe glutinipes, tento druh je však menší, má veľmi vlhký hlúbik a celá plodnica pôsobí veľmi slizkým dojmom.

Poznámka / Zaujímavosti:

Jedná sa o lúčnicu stredného vzrastu, často nemá len žlté zafarbenie, ale aj oranžové. Veľkosť plodníc býva však variabilná, je možné nájsť plodnice pár centimetrov veľké, ale aj veľkostne totožné s Hygrocybe citrinovirens. Vyskytuje sa na lúkach prakticky vždy s inými lúčnymi druhmi húb a to najmä s inými lúčnicami, či druhmi z rodov Clavaria, Clavulinopsis alebo Entoloma. Je možné ju nájsť už skôr v júli, či auguste spolu s inými lúčnicami, ktoré vybehnú po prvých dažďoch, vtedy sa vyskytujú najmä kvôli vyšším teplotám na tienistých, či severne orientovaných lúkach. Jedná sa o jeden z najbežnejších druhov z tohto rodu, ktorý na lúkach pri dobrých podmienkach rastie vo veľkých množstvách.

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Agaricus chlorophanus Fr., Syst. mycol. (Lundae) 1: 103 (1821)
Agaricus chlorophanus var. coccineus Secr., Mycogr. Suisse (1833)
Godfrinia chlorophana (Fr.) Herink, Sb. severočesk. Mus., Hist. Nat. 1: 69 (1958)
Hygrocybe chlorophana f. aurantiaca (Bon) E. Ludw., Pilzkompendium (Eching) 3: 285 (2012)
Hygrocybe chlorophana var. aurantiaca Bon, Docums Mycol. 6(no. 24): 42 (1976)
Hygrocybe euroflavescens Kühner, Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 92(4): 436 (1977) [1976]

Hygrophorus chlorophanus (Fr.) Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 332 (1838) [1836-1838]
Hygrophorus chlorophanus f. tenuis Killerm., Denkschr. Bayer. Botan. Ges. in Regensb. 19(N.F. 13): 68 (1933)
Hygrophorus euroflavescens (Kühner) Dennis, Fungi of the Hebrides (Kew): 47 (1986)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Filip Fuljer (30. 12. 2018)
Zmeny vykonali: Oldřich Roučka (30. 10. 2017), Vladimír Kunca (09. 11. 2012), Paľo ° (04. 01. 2012), Ing. Tibor Ozimý (29. 12. 2007), Mgr. Roland Baranovič (01. 01. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum
Pilze Pilze Pilze
Pilze, Pilze, Pilze


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia