Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

pečeňovec dubový

Fistulina hepatica (Schaeff.) With.
pstřeň dubový

Jedlá huba
Výskyt: VI. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú jednoročné, vyvíjajú sa z mäsitého bradavkovitého útvaru a rastom sa menia na jazykovitý alebo polkruhovitý klobúk. Krátkym bočným hlúbikom sú prirastené na substrát a rastú jednotlivo alebo spolu po niekoľkých zrastených klobúkoch.

Klobúk má 100-200 mm v priemere a je 20-60 mm hrubý, na povrchu hrubo rôsolovitý, často lúčovite pásikavý, najprv oranžovočervený, neskôr krvavočervený alebo purpurový a napokon v starobe tmavohnedý.

Plodná časť:

Rúrky sú 10-15 mm dlhé, navzájom medzi sebou voľné (ako poháriky), belavé, potom bledožlté, pri otláčaní alebo v starobe hrdzavohnedé. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky.

Hlúbik:

Hlúbik je bočný, veľmi krátky (10-40 mm).

Dužina:

Dužina je 30-50 mm hrubá, šťavnato mäsitá, tmavočervená, s belavými lúčovitými žilkami. Vôňu má príjemnú a chuť slabo kyslastú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je najprv okrovohrdzavý a neskôr tmavohrdzavý.

Výskyt:

Pečeňovec dubový rastie v lete a na začiatku jesene na starých živých duboch (zvyčajne v dolnej časti kmeňa) a na dubových pňoch. Možno ho nájsť aj na gaštane jedlom. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule a našiel sa aj vo východnej Indii a v Austrálii. U nás je rozšírený všade v starých dubových lesoch.

Význam:

Je to dobrá jedlá huba, vhodná do šalátov, na vyprážanie a na rôzne ďalšie úpravy. Táto huba zapríčiňuje hnednutie jadrového dreva napadnutých dubov. Duby napadnuté mycéliom pečeňovca dubového majú drevo sfarbené krásne na hnedo; takéto kmene sa komerčne nazývajú 'Brown Oak'. V Anglicku si ich veľmi cenia v nábytkárskom priemysle.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (02. 12. 2002)
Zmeny vykonali: Paľo ° (08. 01. 2012), Ing. Milan Zelenay (27. 03. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Cybernat
Patrimoine naturel du Payx de Caux et de l
HLASEK
Photo Gallery wildlife pictures
JMM
Site de la Pharmacie du val d
Na grzyby
Atlas polskich grzybów - Na grzyby!


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia