Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Otázky na špecialistu (Scutellinia)


portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 7.6.2008 16:57

Rod Scutellinia je veľmi náročný rod, ktorý sa dá zvládnuť len s pomocou mikroskopu a rozsiahlej určovacej literatúry. Keďže som nedávno narazil na zopár skupiniek týchto húb, nechal som si poradiť od Stana Glejduru, ktorý je nepochybne najväčším špecialistom na operkulátne diskomycéty na Slovensku.

---

J. Č.:

Ahoj, mám jednu otázku. Našli sme Scutelliniu s úplne guľatými výtrusmi, ktoré majú v priemere kúsok pod 20 mikrometrov a ostne výtrusov sú cca 3 mikr. dlhé, na vrchole nezrezané. Scutellinia trechispora ich má mať vraj zrezané a jediná ďalšia, ktorú som našiel v literatúre je S. legaliae, ktorá by mala mať normálne ostne. Teda aspoň tak som sa dočítal. Vieš mi poradiť, ktoré druhy majú úplne guľaté výtrusy s nezrezanými ostňami a ako ich od seba odlíšiť? Ďakujem.

---

Stano Glejdura:

Začnem v širších súvislostiach. Rod Scutellinia sa delí na tri podrody:
p. Scutellinia je charakterizovaná diferencovanými chlpami na okraji plodnice a ostatnej čati plodnice, to znamená že chlpy na okraji plodnice sú vačšinou výrazne dlhšie a s viacerými koreňmi 3-4, ktoré sa niekedy aj ďalej vetvia a na receptákule sú chlpy kratšie a báza chlpov je s menším počtom koreňov buď je jednoduchá alebo len 2 zriedkavo 3 furkátna, niekedy je problém toto rozlíšiť, treba na to skúsenosť.
p. Legalia má chlpy na okraji nediferencované resp. veľmi málo, hoci na okraji sú často dlhšie ale báza chlpov sa buď vôbec nelíši alebo len málo.
P. Geneosperma je definovaná blanitým - vretenovitým obalom výtrusov. V Európe sa nevyskytuje ani jeden druh, najviac sa mu podobá S. pseudotrechispora /v súčastnosti je v podrode Legalia v sekcii Minutae/ , ktorá tam možno v budúcnosti bude patriť.
Teraz k veci: S. trechispora patrí do podrodu Scutellinia, sekcia Rotundispermae a vyznačuje sa dlhými diferencovanými chlpami na okraji receptákula až 2 000 mikrometrov dlhými a guľovitými výtrusmi do 18 mikrometrov veľkými a ostnatou ale na vrchole trunkátnou - uťatou ornamentikou. Zaujímavé je, źe okrajové chlpy vo svojej maximálnej dĺžke nerastú vačšinou rovnomerne po celom okraji plodnice ale skôr v skupinkách, takže keď urobíš rez na "nesprávnom" mieste môžu sa ti zdať, že má chlpy rel. krátke. Tento druh často určím z ruky, pretože túto nerovnomernosť som schopný vidieť voľným okom na čerstvej plodnici. Nie každá bradavička na výtruse je trunkátna, občas môže byť aj ostrá, ale trunkátna prevažuje. Pri nezrelých výtrusoch s obalom je niekedy ťažko posúdiť tvar ornamentiky. Veľkosť výtrusov je viac menej konštantná in. lit., moja skúsenosť, ale mám zopár položiek zo Slovenského raja kde tvar ornamentiky sedí ale výtrusy sú až 20-22 mikr. veľké.
S. legaliae patrí do podrodu Legalia, sekcie Legalia, série Legalia, chlpy sú na okraji do 800 dlhé, výtrusy guľovité, do 18,5 mikrometrov dlhé. Ornamentika je ostnatá s ostrým vrcholom a tito ostne sú často zvlnené alebo krivé - vymyslel som im meno - plamienkovité.
Oba druhy majú podobné ekologické nároky - bohatšie pôdy na čiastočne tienených miestach.

---

J. Č.:

Ďakujem, super si to opísal. Zaujímavé je, že táto Scutellinia bola súčasťou skupiny nejakých oranžových melastíz a keď som mikroskopoval červené plodnice, čo boli tie Scutellinie, ešte aj v tej skupinke bola polovica nejaký iný druh - S. scutellata alebo niečo podobné s oválnymi, slabo ornamentovanými výtrusmi a dlhými chlpmi. Ešte jedna vec - keď som mikroskopoval v potoku na dreve rastúce plodnice, nevedel som sa rozhodnúť, či je to S. scutellata alebo S. crinita. To mi príde ako dokonalý dvojník. Ako ich rozlišuješ?

---

Stano Glejdura:

Je bežné, že operkuláty rastú pri sebe aj niekoľko druhov.
Rozdiel medzi S. scutellata a S. crinita je veľmi malý, ak vôbec je. Niekedy som schopný jednoznačne povedať, že je to S. scutellata, niekedy nie.
S. scutellata by mala mať dlhšie chlpy na okraji a okrem dlhých chlpov tam ešte sú krátke tzv. hyfoidné, na vrchole zaoblené menej tmavo zafarbené až takmer bezfarenbé chlpy, ktoré by S. crinita nemala mať. Výtrusy u S. scutellata sú trochu vačšie, hrubšie ornamentované, ale typ ornamentiky je v podstate rovnaký. Jedna vlastnosť výtrusov by mohla byť tiež rozlišovacím znakom. Zdá sa mi, že tukové kvapky pri s. scutellata majú pri exikátoch ostro ohraničené okraje a pri S. crinite sú viac-menej rozmyté. Túto vlastnosť budem ďalej sledovať, ale môže to byť aj štádiom dospelosti výtrusov. Spooner a Yao, šikmooký mykológ pred asi desiatimi rokmi študovali typus S. crinita a tvrdia, že položka je vo veľmi zlom stave, takže prítomnosť alebo neprítomnosť hyfoidných chlpov vôbec nekomentovali. Oni tvrdia že nevidia rozdiel medzi oboma druhmi a nielen oni. Moravec spoza Moravy /je autorom S. fimicola, synonymum pre. S. crinitu/
tvrdí že sú to samostatné druhy. Takže Ti ťažko jednoznačne poradím. Iba štúdium typového materiálu oboch druhov môže vniesť jednoznačné svetlo do problému. Ak na niečo rozhodujúce prídem, dám Ti vedieť. S

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 12.6.2008 22:34

Predpokladam ze nikto nereaguje lebo v zasade asi ako ja sa len nemo prizeraju na tu zaplavu spickovych informacii. Dovolujem si vstupit len s tym ,ze tento prispevok ma velmi zaujal a rad by som tu takychto videl co najviac . Zaroven aby bolo jasne ze nepanuje nezaujem o tento prispevok.

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 12.6.2008 23:06

Nezáujem nie je ale toto komentovať je ťažké

Reagovať na správu

portret

Margot atlasár 13.6.2008 11:11

Hmm

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 13.6.2008 09:54

My len šúchame nohami.....8-)

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 12.6.2008 22:47

Asi takisto..

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 12.6.2008 23:04

hmmm rozumel som 2 slovám - výtrusy a chlpy

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 15.6.2008 14:32

Ostáva mi iba čítať a byť nemo.

Reagovať na správu

portret

SG atlasár, mykológ 15.6.2008 19:46

nech Ťa to netrápi aj ja som sa raz po prvý krát pozeral do mikroskopu...

Reagovať na správu