Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Výrub lesa


portret

Cmeliak pokročilý 14.8.2016 18:41

Ahojte

Dnešný deň bol pre mňa veľmi smutný. Tak frustrujúco a bezmocne som sa už dávno necítil. Išiel som na prechádzku do lesa do svojej obľúbenej lokality, kam chodievam už hádam tridsať rokov. To, čo ma dnes čakalo, bol doslova šok. Prišlo to ako blesk z jasného neba - cez les viedla široká lesná cesta, aby uľahčili prístup lesným mechanizmom a polovica hory bola vyrúbaná, doslova ľahla popolom. Už pred pár rokmi vyrúbali lesík, ktorý sa nacházal hneď vedľa a ako vidím, pokračujú ďalej. Sú to svetlé listnaté bukovo-dubové lesy, rástli v nich okrem iného hríby dubové, bronzové (čo by som ešte možno prekusol), ale okrem toho ešte hríby príveskaté, kráľovské a čo ma najviac s*rie, hríby purpurové! Chodieval som do týchto lesov ešte s mojím otcom, keď som bol ešte malý a hlúpy, keďže všetky hríby okrem "dubákov", boli pre mňa menejcenné, no teraz to už vnímam inak.
Asi to tu bolo už veľakrát rozoberané, no prosím vás všetkých, viem mi niekto povedať a poradiť, ako toto zastaviť??? Táto oblasť nie je CHKO, ale veď to predsa nikoho neoprávňuje k tomu, aby si začal ťažiť drevo, kde sa mu zachce. Alebo áno? Nikoho nezaujíma, či sa v oblasti nenachádzajú vzácne a chránené rastliny, živočíchy, či huby? Je to svetlý les, presvetliť ho určite nie je potrebné a keďže les, ktorý stál vedľa, zmizol úplne, myslím, že podobný osud čaká aj tento lesík. Prečo sa ťaží väčšinou na južne orientovaných svetlých svahoch a nie na hustých severných?
Priznám sa, málo sa vyznám v tejto problematike, preto sa možno moje laické výlevy budú niekomu zdať smiešne, no chcem zistiť, kto je za to zodpovedný a či má vôbec na toto právo!
A to nie je problém len v mojom okolí, deje sa to na mnohých miestach na Slovensku, aj v CHKO, kde je piaty stupeň ochrany! Môžem uviesť aj príklad, v CHKO Veterlín sa ťaží vo veľkom!
Rád by som vedel, či si vlastník lesa môže robiť, čo sa mu zachce, alebo sa musí zodpovedať nejakej inštitúcii, proste koho človek môže kontaktovať, aby sa to pokúsil zastaviť.
Tiež viem o lokalite, kde sa vyskytujú vzácne a chránené hríby zavalité a sivoružové a poblíž prebieha ťažba dreva...
Veď predsa musí existovať dôvod, kvôli ktorému je možné ťažbu zastaviť. Ak týmto dôvodom nie sú zákonom chránené huby, rastliny, či živočíchy, tak potom neviem...
Mám pocit, že v okolitých krajinách si lesy chránia, no u nás sa na nich obohacujú ich vlastníci.
Budem vám vďačný za každú radu či pomoc, ako začať.

S pozdravom
Miroslav Lacko

Reagovať na správu

portret

Margaretka 17.8.2016 02:24

Som z Trenčína a vidím, ako sa Z Dubodiela i zo Zlatníkov vyvážajú kubíky dreva, devastuje sa pôda, na druhej strane stáda diviakov rozrývajú pôdu, kde rástli vzácne druhy rastlín i húb a nikoho to netrápi. Hrôza !

Reagovať na správu

portret

Cmeliak pokročilý 17.8.2016 12:53

Tu na Považí je to fakt hrozné, lokalita o ktorej som písal ja, je blízko Dubnice nad Váhom...

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 17.8.2016 08:17

kazdy obdospodarovatel lesov má vypracovný 10 ročný plán hospodárskych činností (LHP) a ten by mal dodržiavať tu si vieš pozrieť aspon porastovu mapu, su tam aj zakladne udaje o porastoch.. http://gis.nlcsk.org/lgis/
CHKO Veterlín neexistuje ak je to CHKO Male Karpaty tak tam je 2 stupen ochrany,čo hospodárenie velmi nelimituje, pokial je to vo vyššom stupni ochrany, alebo sa ti na tom niečo nezdá (hoci aj bordel po pilčikoch) kludne sa obráť na inšpekciu ŽP tá to preverí

Reagovať na správu

portret

Cmeliak pokročilý 17.8.2016 12:58

Ďakujem za info, s tým CHKO máš pravdu, ale isto vieš, ako to bolo myslené...
O tom 5. stupni ochrany som sa dočítal na viacerých stránkach a myslím, že tam boli aj tabuľky, kde to bolo uvedené, ale to by som klamal, už si to nepamätám.
http://www.pralesy.sk/lokality/lokality-...

Reagovať na správu