Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Liečivé huby


portret

Verecina 5.5.2015 19:04

Minule tu niekto písal o genoderme. Našla som článok o liečivých hubách určených pre lekárov a lekárnikov a odbornikov- Som zo zdrav. fachu tak ma to zaujalo.
A možnože zaujme i Vás.
http://www.provitex.sk/vedecke_zhrnutie_...
Našla som i jednu zaujimavosť o bedliach. Vraj jedine jedlé bedle neťahajú radioaktivitu z pôdy.
Verecina

Reagovať na správu

portret

spišak 6.5.2015 00:10

Podkovičník, pečiatkový hríb, kriakový hríb - úžasná ukážka vedeckosti zahľadenej iba do vlastného odboru. Všetko ostatné nehodné pozornosti.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 6.5.2015 02:12

Informácie, ktoré sú tam uvedené, sú podložené tým, čo sa píše vo vedeckých článkoch. Len škoda tých poslovenčených maďarských názvov.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 6.5.2015 07:11

Aspoň už mám konečne stotožnené tie jednotlivé druhy húb, už len treba upresniť ktorý ohňovec majú na mysli (Podkovičník - Ohňovec, Phellinus), nevieš náhodou?

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 6.5.2015 11:08

Keďže sa z ohňovcov používa viac druhov, je ťažké povedať, ktorý to je. Z našich druhov sú účinné P. igniarius, P. hartigii, P. pini a možno aj ďalšie. Tá spoločnosť však, podľa vyjadrenia v TV diskusii, zrejme huby dováža, takže sa môže jednať aj o ázijský druh ohňovca.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 6.5.2015 12:56

Ďakujem.

Reagovať na správu

portret

spišak 6.5.2015 09:40

Nedokážem sa zbaviť dojmu, že článok vznikol len na objednávku a propagáciu onoho obchodu.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 6.5.2015 11:02

O tom asi málokto pochybuje. Ak sú tie informácie pravdivé a huby majú naozaj tie opísané liečivé účinky, potom sa takému marketingu nedá nič vytknúť. Vytknúť sa dá veľa tým atypickým názvom, ktoré samy osebe môžu byť vytvorené za účelom lepšieho predaja práve týchto, na prvý pohľad "originálnych" húb. To, že sa informácie prácne overujú, najmä ak nie je uvedený zdroj, je druhá vec. Osobne som za posledný polrok prešiel vyše 200 zdrojov - vedeckých článkov a abstraktov, na základe čoho som si urobil určitý kritický obraz o liečivosti húb. Jednalo sa aj o klinické štúdie s reálnymi pacientami, kde bol zaznamenaný určitý priaznivý vývoj, najmä v podpornej liečbe popri chemoterapii, kde niektoré huby dokážu mierniť jej negatívne účinky, ďalej tiež pri znižovaní krvného tlaku, cholesterolu a krvného cukru. Aj keď zatiaľ nie som cukrovkár, mňa osobne zaujala informácia o účinku hnojníka obyčajného (Coprinus comatus), ktorý už v práškovej forme dokáže merateľne ovplyvňovať glykémiu. Ak si chce niekto prečítať o liečivých hubách, odporúčam zamerať sa na originálne články. Nie vždy to, čo je prezentované ako účinné pre človeka, je preverené v klinických štúdiach, aj keď je pravda, že nezriedka sa účinky húb testovaných na zvieratách alebo na tkanivách v skúmavkách, potvrdia aj u človeka.

Reagovať na správu

portret

Verecina 2.10.2020 14:19

Ak sa Vám nezdá ich článok, tak ten asi ano, lebo je vybratý z asi z Encyklopedie lečivych hub a našla som ho na tomto webe
https://www.zboznovanazena.cz/lecive-pod... aj s použivaním zas tu https://www.zboznovanazena.cz/domaci-zpr...
A slovenské weby tak obšírne o nich nepíšu. No ja konzumujem brezovník, prašnice i kuriatka. Prasnice som už použila aj na rany. Judášove ucho na opuchy. Dočitala som sa, že i podhríb žlčový je liečivý. https://www.idnes.cz/hobby/houby/lecive-... alebo https://www.idnes.cz/hobby/domov/lek-pro... Proti tým asi výhrady mať nebudete. Mne však v tom atlase hub práve tá informácia o liečivosti nejedlých húb chýba. Napríklad i o kuriatku aj jeho liečivé účinky a nie iba že je jedlá a chutná huba https://www.zboznovanazena.cz/liska-obec...

Reagovať na správu

portret

standoban pokročilý 2.10.2020 20:06

Neviem,či myslíte knihu Encyklopedie léčivých hub,pretože tam sú uvádzané aj liečivé nejedlé a nepožívatelné huby,dokonca aj jedovaté liečivé huby

Reagovať na správu

portret

matvej 2.11.2020 17:56

Čo sa týka horkáča / podhríb žlčový/, absolútne súhlasím. Naložený v repáku je vynikajúci na žaludočné problémy. Mne zaberá lepšie ako horec. Dávam do pozornosti publikáciu Huby ako liek , od autorov Antonín, Jablonský, Šašek, Vančuříková a ďalší, vydanú v Ottovom nakladateľstve v roku 2013. Osobne ju pokladám za najkvalitnejšiu knihu o liečivých vlastnostiach húb.
Ale ja nie som odborník, niekto môže mať iný názor.

Reagovať na správu