Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Hríby v Nórsku a Švédsku


portret

majiskoo 4.7.2014 18:22

Ahojte, budúci týždeň sa chystáme na 12dňový trip do škandinávie.
Počula som že tam rastú hríby v hojných počtoch. Máte niekto skúsenosti so zberom v týchto krajinách?

Reagovať na správu

portret

Tarzan pokročilý 5.7.2014 00:07

Bol som tam na troch expedíciách za polárnym kruhom (je to už 15 rokov) a kozáky veru rástli v obrovských počtoch, často priamo v čučoriedí. Jedli sme ich v rizote, so šošovicou, opekali sme ich, pridávali sme ich opečené do sáčkových gulášových polievok, bolo to super spestrenie. Nezabudni na repelent (vtedy zaberala bud domaca skandinavska mast na komare, alebo madarsky krem "suku", klasicky repelent sa absolutne nechytal) a kvalitny prsiplast. Inak Skandinavia nema chybu. Navzdy som tam nechal kus srdca.

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 5.7.2014 10:17

..mal som možnosť ist do Finska onehdy na 10 dni...na MS v ryžovaní zlata (svokor bol šef zlatokopov)...a teraz isiel kamos na 30 dni po Škandinavii...a veru, aj ja tam v kratkom case zajdem...ťahá ma tam....aj kamosova dcerka zije v Nórsku..

Reagovať na správu

portret

ganha 5.7.2014 08:23

ja nie

Reagovať na správu

portret

Ťapka 5.7.2014 23:36

Keď rastú, tak všade! V Nórsku dokonca na strechách, ktoré sú pokryté zeminou.

Reagovať na správu

portret

sralem 6.7.2014 18:07

Ja som teraz vo Svedsku od Stockolmu zhruba 150 km smerom na Malmo...Hríby tu rastú ...a fakt pekné kusky dnes sme boli na ryby a len popri ceste sme pozbierali kozáky a 2 dubáky ale v lese pozor na zmyje ja hady moc nemusím a dneska sme videli dve malé

Reagovať na správu

portret

frco 11.7.2014 18:33

15 rokov chodievame rok co rok do skandinavie za turistikou, rybackou, prirodou. Zaslo to tak daleko, ze sme vo svedskom regione Varmland v okrese Arvika kupili mensi chatovy camp, kam sa teraz 1. augusta stahujeme. Za tie roky navstev sme s hubami zazili vselico - v Norsku na nahornej plosine bola cesta lemovana tisickami osikacov, ze v tej rychlosti sa javili okraje cesty ako cervene smuhy. Znie to az bizardne, inokedy sme pri hladani placu na stany museli najprv povytrhat hriby, aby bolo kde stany rozlozit. Jedna sa najma o smrekace, osikace a ine kozaky. Kuriatka tiez v hojnych mnozstvach. Ale je to podobne ako u nas, su obdobia kedy nerastie nic, ale ked rastu, vyhoda je v tom, ze tam huby takmer nikto nezbiera, takze vidite aj popri ceste vsetky velkostne stadia plodnic. Je to taky hubarsky raj, to je pravda.

Reagovať na správu

portret

J.Pol. atlasár, mykológ 12.7.2014 22:56

Byli jsme na jedné 3 týdenní ornitologické expedici za polárním kruhem. Houby rostly hlavně v příkopech u silnic a to opravdu masově, hlavně kozáky. Druhové spektrum je oproti nám všek velmi chudé. Nejvíce nás zaujalo velké množství kozáku trpasličího, rostoucího v rašeleništích, ten u nás téměř neroste. ...A hlavně vzít sebou spoustu repelentů, dobrá je moskytiéra, dá se koupit téměř v každém obchodě.

Reagovať na správu

portret

Ťapka 13.7.2014 21:56

Jirko, mohol by si popísať podrobnejšie ten kozák trpasličí a nemáš náhodou nejaké foto? Švédi hovoria o nejakom jedovatom kozákovi, tak či to náhodou nie je on. Diky!

Reagovať na správu

portret

Nezmar atlasár, mykológ 14.7.2014 14:27

Tady jsou jeho fotečky http://www.nahuby.sk/fotogalerie_vyhlada ...

Reagovať na správu

portret

Ťapka 16.7.2014 08:04

Ďakujem za link, ja som hľadala iba v atlase húb.A tiež Yvonke, že ich nafotila.

Reagovať na správu

portret

frida 14.7.2014 20:57

hei, ja zijem v oslo a s tymi kozakmi maju veru vsetci pravdu, je ich tu vela, ak ovsem ,,rastu,,tento rok zatial som nasla len styri kozaciky a to beham po lese kazdy den (so psom), ale cucoriedok a malin je vela, ale treba napisat, ze je tu velmi teplo, nad 30stupnov, co som tu este nezazila a malo prsi, ale kvoli comu pisem? na jar som nasla hriby, co sa podobali smrckom(smrcky poznam), len mali velmi tmavohnedu ,,hlavu,, (smrcky klobucik nemaju),skoro ani stopku nebolo vidiet, a bolo ich dost vela, v atlase som to nenasla, tak skusim a opytam sa , ci ta nieco nenapada, ak ano dobre a ak nie taky dobry. Ha det bra.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 14.7.2014 21:12

http://www.nahuby.sk/atlas-hub-zoznam-ro ...

Reagovať na správu

portret

frida 15.7.2014 16:28

takk, je to presne ten usiak obycajny a este by ma zaujimalo, ci je jedly?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 15.7.2014 16:38

ušiak obyčajný je potencionálne jedovatá huba ktorú by som neodporúčal konzumovať, podobný ušiak obrovský je jedlý.

Reagovať na správu

portret

frida 15.7.2014 16:53

este raz dakujem, no ten moj usiak bol obycajny, u nas na chate rastli smrcky a ja som ich plnila a zapekala, a tak som sa nadejala, ze aj nieco podobne urobim, no musim si vystacit s plnenymi zampionmy, s pozdravom

Reagovať na správu

portret

px pokročilý 19.7.2014 23:34

V škandinávských krajinách málo zbierajú huby. Boja sa, pretože po Černobyľskej atómovej katastrofe sa vyskytlo v týchto krajinách zamorenie radioaktívným spádom. Radioaktívne cézium má polčas rozpadu okolo 30 rokov. Tieto krajiny nedoporučili občanom zbierať huby z týchto dôvodov. Myslím, že Švédi likvidovali stáda sobov pre zamorenie. Radioaktívný mrak sa vtedy rýchlo presunul nad severské krajiny. Neviem asi by som si to aj ja rozmyslel v týchto krajinách. To je možno aj jeden z dôvodov, prečo je tam toľko húb, najmä kozákov aj hríbov. Mycelium kumuluje okrem ťažkých kovov aj radioaktívne prvky. U nás takáto kampaň neprebehla, za socíku sa to ututlávalo, ale zrejme mnohí naši hubári dostali celkom slušnú dávku . Ale nechcem strašiť. Bolo by vhodné spýtať sa miestných, alebo nejakého znalca ako to je teraz na sever v tejto veci.

Reagovať na správu

portret

sipovec 20.7.2014 09:21

Polčas rozpadu rádioizotopu je v rozmedzí od sekundy po milióny rokov. (Polčas rozpadu je množstvo času, počas ktorého sa žiarenie zníži na polovicu.) To napríklad znamená, že rádioizotop plutónia 239, hlavnej časti obohateného paliva s polčasom rozpadu 24 400 rokov, je nebezpečný štvrť milióna rokov, respektíve 12 000 ľudských generácií. A ako sa rozpadá, stáva sa uránom 235, ktorý má svoj vlastný polčas rozpadu 710 000 rokov.
Vzhľadom na svoju mimoriadnu nestálosť a reaktivitu má kovové cézium len minimálne praktické využitie. Jeho nízky ionizačný potenciál dovoľuje uplatnenie vo fotočlánkoch, slúžiacich na priamu premenu svetelnej energie na elektrickú. Zároveň je preto perspektívnym médiom pre iónové motory, ako pohonné jednotky kozmických plavidiel. Pri výrobe katódových trubíc pracujúcich s nízkotlakovou náplňou inertného plynu sa cézium používa ako filter na zachytenie a odstránenie posledných zvyškov reaktívnych primiešaných plynov.
Ale ten nesúhlas som Ti nedal ja.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 20.7.2014 15:48

googliť vieš

Reagovať na správu

portret

px pokročilý 20.7.2014 16:53

Tieto informácie som získal z rôznych zdrojov aj z tlače aj z Greenpeace a pod. Nemusel som nič googliť. Mal som to v hlave Vojto-

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 20.7.2014 17:48

veď ja som to nepísal tebe Pali

Reagovať na správu

portret

majiskoo 30.7.2014 19:59

Tak sme sa vrátili šťastní a zdraví ale po hríboch ani stopy. hľadali sme aj v švédsku aj v Nórsku, pri cestách ale aj v lesoch keď sme kempovali. aj keď značnú časť nášho pobytu pršalo, v lesoch bolo veľké sucho až na výnimku jedného švédskeho lesa kde bol mach tak nasiaknutý vodou že ste mali pocit že stojíte na špongii. ale teda bez hríbov.. ak by ste si chceli prečítať ako sme sa mali tak tu sa dá http://majiskoo.blogspot.sk/

Reagovať na správu

portret

oldo mykológ, hlavný moderátor, atlasár 31.7.2014 20:57

pekne spracované

Reagovať na správu

portret

gabulka2 3.8.2014 18:27

Ahoj, v severnom Nórsku (Vesteroly)môžete zbierať huby takpovediac majiteľovi zo záhrady,lebo oni robia hubovú polievku z prášku!) Na severe zbierajú len kuriatka (rastú hlavne medzi borievkami v riedkom lese).Je tam obrovské množstvo kozákov - najviac osikových (kozák brezový je často moc mokrý, menej chutný), vidno ich doslova popri ceste autom. Nájdu sa aj dubáky a tiež rýdziky a rôzne modráky. Kozáky sme videli z auta aj popri ceste z Kiruny na juh Švédska. Gabi

Reagovať na správu