Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o rastlinách »

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)


portret

babrli 24.7.2011 21:13

Nechtík lekársky má obdobie plného rozkvetu. Je to veľmi dobrá liečivka, kvet je vhodný na výrobu masti, ktorá lieči zle sa hojace rany a iné kožné problémy. Už roky mám osvedčenú a doma vyrobenú masť z tohoto krásneho kvietku. Na pravé poludnie za suchého slnečného počasia si nazbierame okvetné lístky tmavo oranžovo kvitnúceho nechtíka a nasypeme ich do 7 dcl zaváracieho pohára - plný. Zalejeme doma stopenou nesolenou masťou a vo vodnom kúpeli ho chvíľku zahrievame. Necháme vychladnúť, odložíme do chladničky a toto zopakujeme asi 3x.Môžeme vždy prisypať nové kvietky, ak sa ešte zmestia, pri zohrievaní masť s kvietkami miešame. Získa zlatožltú farbu, potom ho znovu zohrejeme a cez gázu precedíme, pridáme 1 Dermazulen, nastrúhaný včelí vosk a esenciu, ktorú získame kúpou v lekárni (ja používam levanduľovú). Všetko dobre zmiešame a plníme do plastových kelímkov (zvyknem ich tiež kupovať v lekárni). Vychladnuté uskladňujem v chlade, pokiaľ ich všetky nerozdám. Masť má zelenú farbu a vydrží do ďalšieho roka do novej úrody.

Reagovať na správu

portret

vladok pokročilý 27.7.2011 08:18

parádny recept veľká vĎaka. Určite vyskúšame ....

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 11:22

Parádny bez účinku nechtíka a s účinkom toho, čo kúpila v lekárni. A ešte tie lieky aj znehodnotí s toxickou masťou, lebo masť sa nesmie toľkokrát prehrievať.

Reagovať na správu

portret

virtue205 atlasár, moderátor 5.8.2011 21:35

Slávka veľmi pekne si to napísala ---môžem potvrdiť, že je to výborná mastička

Reagovať na správu

portret

babrli 7.8.2011 06:35

Ďakujem za uznanie, ja ju používam už niekoľko rokov a pri mojich ôsmych vnúčatách jej účinnosť je už dobre vyskúšaná.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 12.8.2011 21:51

krásne napísaný recept.. na nechtíkovú masť nedá dopustiť moja sestra, ktorá ju používa na natieranie nôh a pri nehojacich sa ranách..

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 11:20

Recept je síce krásne napísaný, ale bez zásad farmakológie a galeniky. Nechtíkova masť z lekárne tie zásady má a preto je účinná. Toto, čo Vy chválite je len zafarbená masť, ktorá ma nulové účinky nechtíka. Tam účinkuje pridaný Dermazulen a oleum lavandulae, nie nechtík.

Reagovať na správu

portret

hrbaňa 23.7.2012 09:20

Ďakujem za dobrý návod na nechtíkovú masť, chcela by som sa ale opýtať, či namiesto esencie, by bolo vhodné použiť rovno kvety levandule ?

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 11:02

Pred prípravou si prečítajte účinky jednotlivých rastlín. Esencia je neprávny názov. To čo kúpite v lekárni ako esenciu tak to je eterický olej z rastlín, čiže silice. Každá silica má iné účinky. Prečítajte si aromoterapiu, V nej sa dočítate aj to koľko takej silice môžte vkvapkať a do akého množstva. Každý liek má svoju terapeutickú dennú dávku a svoju maximálnu dennú dávku. Ak to prekročíte tak si viac poškodíte ako vyliečite neduhy. A silice patria tiež medzi lieky. Okrem toho najprv si musíte pripraviť extrakt rastliny a masťový základ. Potom tie dve zložky zmiešať. Masťový základ sa nesmie prevariť a ani vrieť. Musí sa len nechať roztopiť na miešateľnú konzistenciu tak, aby vám prijala olejový výťažok a tie sa musia zemulgovať, lebo ináč sa časom fázy rozdelia. Vodné a liehové extrakty sa tiež vmiešajú do vlážných alebo studených masťových základov, ak nie sú tuhé. Ak Vám masť. základ neprijme také množstvo účinnej látky ako ju tam chcete dať tak musíte hľadať nejaký emulgátor na prilepšenie, ktorý však už nesmiete s ním znovu zohrievať, lebo zničíte všetky liečivé účinky liečiva a môžu začať prevládať toxické účinky masťového základu a i liečivá.

Reagovať na správu

portret

fugi 25.7.2012 21:08

mozno by si to este mohla trochu doplnit ...

aka je teplota masti na zalev? prave vyskvarena?
preco sa to potom este prihrieva a na ako dlho,ci do akej teploty?
to iste opakujes 3x ?

Reagovať na správu

portret

babrli 25.7.2012 21:51

Masť je vlažná a pridávať sa môže aj pri každom prihrievaní nové kvetenstvo. Zohrievam ju iba do tekutého-číreho stavu, rozhodne neškvarím, potom by kvet nemal tú správnu silu-účinok. Opakujem tak 3-4 razy, až je masť žltej farby, potom teplú cedím cez gázu a do ešte teplej nastrúham kúsok včelieho vosku (po stuhnutí dobre drží, nerozteká sa), dermazulen a esenciu. Ešte teplé nalievam do nádobky - ako som spomenula praktické sú lekárenské,ale používam aj kelímky od krémov.Kvety natlačím čo najviac, aby sa ich tam veľa,veľa zmestilo, radšej menej masti - asi tretina sedmičkového pohára a ostatok kvety.Miešam lyžicou alebo príborovým nožom.

Reagovať na správu

portret

dominikabulková 18.11.2012 16:25

Mohla by som sa opýtať, dá sa robiť masť aj zo sušených kvetov nechtíka ?

Reagovať na správu

portret

babrli 22.11.2012 22:01

Myslím si, že áno, iba treba častejšie prehrievať masť s kvetom, aby získala peknú žltú farbu. Veľa šťastia prajem.

Reagovať na správu

portret

ENERGIA 30.11.2012 18:23

Ahoj Slavka, co je to ten Dermazulen ? Ked to tu u nas budem pytat v lekarni, aby som to vedela opysat, co to je...aka je tam ucinna latka ? Lebo tu sa to zrejme inak vola....
Uz som to nasla : Guaiazulenum , Matricariae etheroleum + pomocne latky : Adeps lanae, Cera alba, Vaselinum album

Reagovať na správu

portret

ENERGIA 5.12.2012 18:31

Zuzik dakujem za link.....len tu sa to zrejme inak vola a preto som potrebovala zlozenie ...ale nasla som :-...lebo na SVK planujeme prist asi az o 2-3 roky, tak potrebujem kupit tu nieco podobne, ked sa rozhodnem robit nechtikovu mast.
Pa a dakujem
J.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 5.12.2012 18:34

účinné látky:
Liečivá: guaiazulenum (gvajazulén) 60 mg, matricariae etheroleum (rumančeková silica)
možno podľa toho to nájdete v lekárňach

Reagovať na správu

portret

babrli 5.12.2012 23:16

Prepáč mi Jožka, dlhšie som nebola pri počítači, ďakujem Zuzke, že pomohla.

Reagovať na správu

portret

ENERGIA 5.12.2012 23:26

To je OK Slavka...ja som si uz predtym nasla zlozky pripravku na nete....takze uz som bola v obraze .
Pa a pozdravujeme Vas...celu rodinku

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 11:16

To tam chcete peknú farbu alebo jeho účinky, lebo ako čítam, tak ten nechtík tam je len na prifarbenie masťového základu. Takýmto neodborným častým prihrievaním bude viac toxický už aj masťový základ nielen ten nechtík. Prečítajte si farmakológiu a galeniku. Potom ešte aromoterapiu o éterických olejoch, lebo z toho čo píšete tak asi páru o nich nemáte. To si radšej nech čitatelia kúpia rovno v lekárni Nechtíkovú masť s účinkami nechtíka v správne pripravenom masťovom základe a nie taký humus, čo Vy robíte. Ak Vám tam niečo učinkuje tak to už nie je nechtík, ale Dermazulen s oleum lavandulae, lebo všetky účinky nechtíka ste už dávno zabili.

Reagovať na správu

portret

babrli 19.4.2016 01:34

ten humus, ako ho nazývate mám z lekárskych listov spred niekoľkých rokov a používam ho podľa ich návodu do písmena aj do bodky, tak sa sťažujte na svojich odborníkov, čo píšu. Mne sa táto masť osvedčila aj napriek vaším názorom a to ju používam viac ako 10 rokov v rovnakom zložení.

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 11:47

Ja by som Vám radila urobiť silný zápar so súchého nechtíka, ale len s okvetných lístkov bez kališných zelených. Čiže viac drogy ako vody. Zapariť to a nechať vyluhovať až do vychladnutia. Potom si kúpiť v lekárni Ceru lanae. Pozor nie lanolín, lebo ten už je s vodou miešaný a taký viac do seba už vody nedostane. Cera lanae čiže ovčí vosk, nie včelí, lebo ten je zas tuhý. Na 75 g cera lanae môžte pridať 25 g. prefiltrovaného čaju a pomalým prilievaním do Cera lanae si vytvoríte 25% nechtíkovú masť. Obe zložky musia byť studené alebo môžte tie dve zložky spojiť za studená a dať na vodnú lázeň, ale dávať pozor, aby vriaca voda kúpeľa Vám nevnikala do masti. Ceru lanae čiže Ovčí vosk s čaj.extraktom len trošku ohriať, aby sa ľahšie zmiešavalo. Vosk nesmie vrieť a ani sa nemusí úplne rozpustiť. Miešame tak, aby sme doň nedostali priveľa vzduchových bublín, lebo sa bude rýchlejšie kaziť. Potom ju vložte nerezovým nožom alebo umelou špachtľou do suchého téglika, opodeldoku alebo kelímku. Uchovajte v chlade a suchu. Ak chcete masť s nižšou % nechtíka tak si to už vypočítajte. Z koncentrovanej masti si menej koncentrovanú vyrobíte. Opačne nie. No túto si robte len v čase potreby toľko, koľko na liečbu potrebujete.

Reagovať na správu

portret

mikluska 15.4.2016 09:02

Konečne dobrý príspevok Verecina. Super. K veci a odborný. Ja si robím zápar z nechtíka a pridávam k nemu rôzne za studena lisované oleje podľa potreby, pričom zahrievam olej len na 35-40°C a len raz . Čo by si odporúčala ako dobrý prostriedok - konzervant proti baktériam a plesniam na predĺženie životnosti krému?

Reagovať na správu

portret

Dominikal 25.2.2016 15:30

Dobry den. Prosim Vas vy aj predavate tieto masticky ? Ak ano rada by som ju kupila, kedze je teraz zima a doma si ju nevyrobim

Reagovať na správu

portret

babrli 26.2.2016 22:13

ešte mám jednu, pošlite adresu, pošlem Vám ju, nepredávam.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 27.2.2016 18:05

Konecne som nasla este zvysok v tegliku - z roku 2011 co si mi doniesla na Trusalovu ale bojim sa ho uz pouzivat na tvar. Po viacnasobnom stahovani po bytoch, som ten tvoj nemohla najst. Tak som teraz kupila v healshope priemyslovy calendulovy krem.
Doniesla som si zo Slovenska aj laliovy liehovy macerat, no ten mi na zacervenenu podrazdenu pokozku pod okom nerobi dobre.

Reagovať na správu

portret

babrli 27.2.2016 19:26

Ahoj Božka, ten krém, ak si mala celý čas v chladničke, môžeš použiť iba na telo, nie tvár, ale ľaliu by som nikdy okolo očí nepoužila, na "jačmeň na oku" sa dá použiť na bielej vreckovke naliaty biely alkohol, ale iba na oko prikryť namočenú v bielom alkohole (vodka) vreckovku dovtedy pokiaľ cítiš teplo, potom zložiť, vylieči zápal pred jačmeňom, alebo samotný hnisavý vačok.pod okom si radšej nanes obklad z byliniek - očianky.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 29.2.2016 16:41

Slavka, dakujem za pripomienku. Tu trochu Tvojej nechtikovej masticky pouzivam teraz na masaz bolaveho chrbta - neboj, dominam ju. V stratenej krabici som mala aj konopnu mast s obsahm THC a k tej sa uz asi nedostanem No da sa obcas improvizovat, ak ma clovek dostatok dobrych informacii

Reagovať na správu

portret

babrli 1.3.2016 06:57

Božka,mám ešte z vlaňajšej úrody, pošli adresu, pošlem Ti ho.Pekný deň.-

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 3.3.2016 21:37

Si zlaty clovek Slavka, viem, ze rada pomahas. Tak mi nechaj zamienku, aby som Ta mohla prist pozriet. Snad mi to tento rok vyda, ked pridem na Slovensko. Na oku sa mi netvori jacmen, ale som asi alergik na halogenove prvky a tu v Irsku vodu nielen chloruju ale aj floriduju. A asi v tom je zakopany pes. No bodaj by bol iba tento problem

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 09:48

Na jačmen je najlepší Ophtalmo-azulen, čiže očná rumančeková masť. Na oči i do oka sa používa špecialny masťový základ a musí byť vysterilizovaný. Čo sa týka obkladov tak ja som na hnisavý zápal oka vyskúšala aj zmes skorocelu, nezábudky, nechtíka, nevädzy. Z večera do rána zápal zmizol. Touto zmesou som nahradila očianku, ktorú som vtedy nazbieranú nemala. Zasadne byliny nekupujem i keď som ich predávala. Nikdy neviem, kto ich zbieral, kde ich zbieral a ako ich sušil, pretože som videla na vlastné oči kto ich zbiera a kde ich zbiera a čo zbiera. Často to nie je ani ten liečivý druh, len jemu podobný.

Reagovať na správu

portret

Verecina 1.3.2016 10:40

Nesúhlasím s prípravou maste, lebo sa to prieči galenickým postupom. Adeps suilus sa používa len stabilizovaná a v zásade sa unguenta neprehrievajú. Len sa rozpustia. Vy ten proces ešte 3 x opakujete. Načo ho toľko krát zohrievať. Veď v ňom zničíte všetky účinné látky. Kto to kedy videl. To už tam ten nechtík ani účinok nemá, len Vám zafarbí masť. Tam už učinkuje len to, čo kúpite v lekárni. Ak používate Dermazulen, tak načo ešte aj ceru, a ktorú albu alebo flavu. Veď Dermazulen emulgatory má. Načo miešať Chammomillu s Calendulou a ešte tam pridávať Oleum lavandulae. Tá esencia je silica a latinsky oleum lavandulae. Vraj Vy používate túto. To vyznieva tak, že hocijakú, komu sa čo ľúbi. Zase zásadná chyba, lebo aj oni majú účinky a pri výbere musíte dbať na možné interakcie a kontraindikácie. Ak je niekto alergik na výťažky z rumančeka, tak tam nesmie byť Dermazulen pridaný. Ja by som volila masťový základ Synderman a nie Adeps suilus čiže bravčovú masť. A v žiadnom prípade by som to neprehrievala a pozor aj na miešanie. Miešajú sa len do jedného smeru a tak, aby ste doň dostali čo najmenej kyslíka, lebo ináč sa skôr pokazí. Ak pridávate Ceru tak ju najprv musíte zemulgovať s adepsom. Potom hotový masťový základ v miešate do účinnej látky a nie naopak. Ja rastliny zalievam olejom a nechám vyluhovať. Ak ale chcem to precediť tak si urobím extrakt a to buď vodný alebo liehový a vyberiem si k tomu vhodný masťový základ. Najlepším emulgátorom je Cera lanae, po starom adeps lanae čiže ovčí vosk. Prijme 25 % vody, dobre sa mieša s olejmi a drží i stabilitu maste. Každú inkompatibilnú masť môžte ňou napraviť. Len pozor, aby ste jej nedali veľa, lebo sa zníži % účinnej látky. Organické masťové základy prenikajú lepšie cez pokožku ako anorganické čiže Vaselina alba a flava. Adeps suilus sa konzervuje s Natrium benzoicum pre svoju nestabilitu.

Reagovať na správu

portret

yxc1 16.8.2016 15:37

Mohli by ste mi prosím poslať recept na olej z nechtíka? Rada by som ho vyskúšala urobiť. Ďakujem.

Reagovať na správu

portret

babrli 16.8.2016 21:43

Ja si ho robím tak ako levandulový - olivový olej+čerstvé kvety = na slniečku nechám vylúhovať, cez gázu precedím do tmavej fľaše, uskladňujem v chlade a tme

Reagovať na správu