Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

O morfológii a anatómii húb V. - Velum

Na klobúku a na hlúbiku zostávajú často zvyšky vela (plachtičky). Niektoré druhy majú velum vyvinuté veľmi nápadne, na iných ho môžeme často sotva spozorovať. Rozoznávame dvoje velum: velum generale (celková plachtička) a velum partiale (čiastočná plachtička).

Celková plachtička (ak je dostatočne vyvinutá) obaľuje celú mladú plodnicu, postupným rastom sa roztrháva a zanecháva zvyčajne na klobúku a na báze hlúbika zvyšky, ktoré bývajú často veľmi dôležitým systematickým znakom. Zvlášť nápadne je vyvinutá celková plachtička pri rodoch muchotrávka - Amanita a pošvovec - Volvariella, ktorej zvyšky na báze hlúbika nazývame pošvou.

Čiastočná plachtička zakrýva mladé rúrky alebo lupene a spája okraj klobúka s hlúbikom spravidla v hornej tretine jeho výšky. Rastom sa čiastočná plachtička trhá. Na okraji klobúka necháva zvyšky v podobe útržkov a na hlúbiku v podobe prsteňa. Tieto zvyšky sú buď dosť trvanlivé, alebo často veľmi rýchlo zmiznú bez stopy. Čiastočná plachtička je dobre vyvinutá napr. na muchotrávkach, pečiarkach, bedliach alebo na niektorých druhoch masliakov. Väčšina muchotrávok má veľmi dobre vyvinuté obidva druhy plachtičiek.

Konzistencia vela je pri rôznych rodoch a druhoch rozličná. Niekedy je hrubo, inokedy tenko blanitá, vatovitá, pavučinovitá a pod.

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)

Diskusia k článku

Zatiaľ neboli zaslané žiadne príspevky.


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.