Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Suillus luteus »

História popisu - Suillus luteus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 23.12.2011 23:18

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(L. ex Fr.) S. F. Gray 1(L.) Roussel

Synonymum:

Old VersionNew Version
1Boletus luteus L. ex Fr.; Ixocomus luteus (L. ex Fr.) Quél.; 1Boletopsis lutea (L.) Henn., in Engler & Prantl, Nat. Pflanzenfam., Teil. I (Leipzig) 1**: 195 (1898) [1900] Boletus luteus Grev., Scott. crypt. fl. (Edinburgh): tab. 183 (1825) Boletus luteus L., Sp. pl. 2: 1177 (1753) Boletus volvatus Batsch, Elench. fung. (Halle): 99 (1783) Cricunopus luteus (L.) P. Karst., Revue mycol., Toulouse 3(no. 9): 16 (1881) Ixocomus luteus (L.) Quél., Fl. mycol. France (Paris): 414 (1888) Viscipellis luteus (L.) Quél., Enchir. fung. (Paris): 155 (1886)


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 21.07.2006 22:11

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(L. ex Fr.) S. F. Gray

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus luteus L. ex Fr.; Ixocomus luteus (L. ex Fr.) Quél.;


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 04.10.2004 16:17

Masliak obyčajný

Suillus luteus
Klouzek obecný

Výborná jedlá huba
Výskyt: V. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-120 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom vankúšovite až plocho rozprestretý, v strede máva niekedy aj tupý hrboľ. Je zvyčajne dosť tmavo sfarbený, ale často býva aj v bledších farebných odtieňoch. Najčastejšie je čokoládovohnedý, inokedy žltohnedý, olivovožltý alebo aj sivastohnedý. Pokožka je slizká a lesklá, oschnutá býva radiálne vláknito pásikavá a dá sa dokonale olúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú 6-14 mm dlhé, za mladi bledožlté, potom citrónovožlté až zlatožlté, v dospelosti menej živo sfarbené, k hlúbiku prirastené a iba veľmi zriedkavo mierne zbiehavé, od dužiny klobúka sa dajú ľahko oddeliť. Póry sú rovnako sfarbené ako rúrky, najprv sú záhybovite labyrintové, potom hranaté, dosť drobné, zväčša 0,5 mm v priemere a iba veľmi zriedkavo aj 1 mm, za istých okolností ronia niekedy bielu tekutinu.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-110 mm dlhý a 10-25 mm hrubý, valcovitý, najprv bledožltý, na vrchole pod klobúkom citrónovožltý, v dolnej časti hnedastý. Vrchol hlúbika pod klobúkom býva posiaty žltými až hnedastými zrnkami. Biely plsťovite kožovitý závoj, ktorý v mladosti spája hlúbik s okrajom klobúka, zanecháva na hlúbiku zvyšky v podobe prsteňa. Zriedkavo zostávajú útržky závoja aj na okraji klobúka, no potom zmiznú bez stopy. Prsteň na hlúbiku býva čiernohnedastý s fialovým odtieňom.

Dužina:

Dužina je belavá, neskôr citrónovožltkastá (najmä nad rúrkami), v dolnej časti hlúbika býva trochu hnedastá. Je mäkko špongiovitá a dosť vodnatá, v hlúbiku trochu vláknitá. Má slabú, ale príjemnú ovocnú chuť i vôňu.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Ľudové názvy:

masliak, masliar, mašľar, máselňák, máselník, maslaník, mašlenik, mašlej, maslienka, maslovec, masloviak, maslovka, sopliak, soplačka, mäkýš, bôrovec, borúvka, podborovka, sošňak

Výskyt:

Masliak obyčajný rastie zvyčajne v húfoch od mája do novembra, najčastejšie pod dvojihlicovými borovicami, najviac v nížinných boroch, ale aj v pásme kosodreviny. Je to kozmopolitický druh, vyskytuje sa na všetkých kontinentoch, kde rastú dvojihlicové borovice. U nás je všeobecne rozšírený.

Význam:

Je to výborná jedlá huba, ľahko stráviteľná, vhodná do polievok, omáčok, na nakladanie do octu v zmesi s inými hubami a na prípravu hubových jedál na rôzne spôsoby. Je to najchutnejší masliak vôbec.