Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Boletus pinophilus »

História popisu - Boletus pinophilus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 23.11.2014 20:27

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Boletus aereus

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 12:28

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Pil. et Dermek in Pil.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus edulis subsp. pinicola (Vitt.) Konr. et Maubl.; Boletus pinicola (Vitt.) Vent.;


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 18.02.2004 09:36

Hríb sosnový

Boletus pinophilus
Hřib borový

Výborná jedlá huba
Výskyt: V. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 60-300 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon hrubo vankúšovitý, robustný, mäsitý, na povrchu hrboľatý a často aj vráskavý. Farby je tmavo červenohnedej bez žltého okrajového pása; namiesto toho býva na okraji ružový alebo bledoružový s purpurovým odtieňom a na mladých exemplároch až belavý. Pokožka je iba slabo plstnatá, skôr holá, za daždivého počasia trochu slizká; v dospelosti v podobe príveskatej blanky mierne presahuje rúrky na okraji klobúka.

Plodná časť:

Rúrky sú až 25 mm dlhé, najprv krémové, potom žltkasté s olivovým nádychom, pri hlúbiku takmer odstávajúce. Póry sú rovnako sfarbené ako rúrky, iba pri hlúbiku dostávajú neskôr hnedastý tón.

Hlúbik:

Hlúbik je 70-160 mm dlhý a 30-100 mm hrubý, za mladi takmer guľovitý alebo vajcovitý, potom kyjakovite valcovitý, relatívne krátky a hrubý, tvrdo mäsitý; na povrchu krémovočervenkastý až bledohnedý, iba hore pod klobúkom biely alebo belavý, s jemnou sieťkou, ktorá siaha skoro až k belavej báze.

Dužina:

Dužina je biela alebo belavá, pod pokožkou klobúka vínovočervenkastá alebo červenohnedá, pomerne tuhá; má príjemnú hubovú chuť i vôňu.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivovohnedý až olivový.

Výskyt:

Hríb sosnový rastie prevažne v borových lesoch, ale niekedy sa nájde aj pod listnatými stromami. Plodnice sa objavujú zvyčajne od mája do júna a potom od augusta do novembra. Je rozšírený v Európe a v severnej Ázii. V Severnej Amerike je dosť zriedkavý.

Význam:

Je to výborná jedlá huba, možno z hríbovitých húb najchutnejšia. Mnohí hubári ju uprednostňujú pred hríbom dubovým, lebo jej dužina nebýva tak často červivá.