Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Suillellus queletii »

História popisu - Suillellus queletii

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 04.06.2021 01:13

Kvalita:

Old VersionNew Version
15 1

Cena:

Old VersionNew Version
128 1


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 13.06.2020 20:01

Kvalita:

Old VersionNew Version
16 15

Cena:

Old VersionNew Version
1 128

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Vojtech Pšenka
Dátum: 31.07.2017 13:00

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Boletus queletii 1Suillellus queletii

Kvalita:

Old VersionNew Version
15 16

Cena:

Old VersionNew Version
128 1


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 12:43

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Schulz.

Cena:

Old VersionNew Version
1600 128


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 07.04.2003 09:10

Hríb Quéletov

Boletus queletii
Hřib Quéletův

Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 600 EUR
Výskyt: V. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-150 mm priemere, za mladi je viac ako polguľovitý, potom pologuľovite klenutý, v dospelosti vankúšovite rozprestretý. Starý klobúk býva často v strede vtlačený a hrboľkato nerovný alebo vráskavý, s poprehýbaným okrajom cez ktorý presahuje tenká pokožka. Najprv je okrovožltý až hnedastý, potom s červenkastým odtieňom, od oranžova do tehlovočervena alebo do karmínovočervena, ba často sú na ňom všetky tieto farebné odtiene súčasne. Neskôr červený odtieň bledne a klobúk ostáva buď plavý alebo okrovo žltkastý; len kde tu nájdeme na ňom červenšie miesta. Otlačením vznikajú na povrchu tmavomodré škvrny, ktoré neskôr hnednú. Pokožka je za mladi jemne plstnatá až zamatová, v starobe holá, za vlhka býva trochu slizká.

Plodná časť:

Rúrky sú 15-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv citrónovožlté, potom zlatožlté a napokon okrovožlté, Na reze sa sfarbujú na zelenomodro. Póry sú drobné alebo stredne veľké (asi 1 mm v priemere), okrúhle. Za mladi sú olivovožltkasté, úplne vyvinuté žiaria krásnym oranžovým sfarbením, neskôr blednú do olivova a v starobe oranžovočervený odtieň úplne strácajú. Na otlačených miestach značne modrejú, ale modrá farba sa rýchle mení na špinavohnedú.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-150 mm dlhý a 10-35 mm hrubý, za mladi bruchatý, potom štíhlejší, zvyčajne v strednej časti zhrubnutý, na báze príveskovito končitý. Pod klobúkom je olivovo citrónovožltý alebo zlatožltý, nižšie býva často špinavočervený až karmínový a na báze takmer vždy červený alebo hnedočervený. Povrch je veľmi jemne zrnito bodkovaný (nie tak hrubo ako na hríbe zrnitohlúbikovom), zriedkavejšie celkom holý, suchý a bez sieťky.

Dužina:

Dužina je žltá, v báze hlúbika sýto vínovočervená alebo purpurová. tento odtieň v slabšej intenzite niekedy preniká až do vrcholu hlúbika. Žlté časti dužiny na vzduchu modrejú. Chuť má trochu kyslastú, vôňu slabo ovocnú alebo takmer nijakú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivový.

Výskyt:

Hríb Quéletov rastie od mája do októbra prevažne v listnatých lesoch, najmä pod dubmi.

Význam:

Je to jedlý hríb, ale musí byť dokonale povarený alebo podusený, takisto ako plodnice hríba zrnitohlúbikového alebo hríba siného. Nedostatočne uvarený môže zapríčiniť chúlostivým osobám žalúdočné ťažkosti.