Úvodná stránka » Diskusné fóra » Odborné diskusie o hubách »

NDVA Cortinarius punctatus


portret

Ešli atlasár, mykológ 9.12.2017 23:02

pavučinovec bodkovaný pavučinovec bodkovanýDávam do pozornosti nový druh v atlase: OBR 650934 OBR 650933 .
Slovenský názov som mu dal "bodkovaný".

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.12.2017 23:24

Aj keď nie som priaznivcom tvorby slovenského názvoslovia na internete, posledné dve mená sa vydarili.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 10.12.2017 10:12

Každý a vždy môže navrhnúť lepší názov než som dal ja. Viac hláv viac rozumu.
Veľa názvov bolo už v minulosti daných a tým sa to všetko skomplikovalo. Bez ohľadu na etymológiu a latinský význam, sa názvy dávali podľa farby chuti, atď.
Uvediem príklad:
Cortinarius infractus má zaužívané druhové meno "olivovohnrdý", pritom - Infractus, ta, tum = nalomený, natrhnutý, Cortinarius infractus máva rozpraskaný klobúk.
Na druhej strane, druhový názov "olivovohnedý" by mal mať Cortinarius badius. - badius = gaštanovohnedý, olivovohnedý, sýto hnedý. A takých príkladov je veľa.
Nie je možné aby všetky druhové názvy pri takomto početnom rode boli ľúbivé, ľubozvučné, pekné, alebo ako hovoríš vydarené. Dať niekoľko vlastností do jedeného slova nie vždy podarí. Jednoducho sa to nikedy nedá aj keby ich vymýšľala komisia odborníkov. Neverím tomu. Aj keď ako hovorím "viac hláv, viac rozumu"

Tebe som to už vysvetľoval, ostatní to možno nevedia. Iný prístup k názvom má niekto, kto potrebuje pomenovať do svojej knihy desať, dvadsať druhov (to sa prvému mazľavému dá názov "mazľavý", hnedému "hnedý", modrému "modrý" atď. Ako pomenuje ostatné mazľavé, hnedé, modré, to už nerieši) a iný prístup má ten, kto potrebuje pomenovať tristo, päťsto druhov a pritom si uvedomuje že napríklad k dnešnému dňu je publikovaných asi 2500 druhov, teda bude potrebných 2500 potencionálnych názvov.
Ja sa v prvom rade riadim etymológiou (tá je niekedy uvedená v opise, že čo tým názvom autor myslel), v druhom rade významu lat. názvu, až v treťom rade charakteristiku konkrétneho druhu.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 10.12.2017 13:56

To je všetko v poriadku, len by som zasa netvrdil, že má byť samozrejmosťou, aby všetky druhy do jedného museli mať slovenský názov. Slovenské názvy sú potrebné pre bežnú komunikáciu u širokej verejnosti a preto nejaký sporadicky rastúci druh nepotrebuje mať národný názov a stačí mu aj latinský.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 10.12.2017 19:57

Janko, veď to netvrdím ani ja. Všetky druhy do jedného nikdy nebudú mať slovenský názov a nieje to ani mojím cieľom. Aj keď napríklad vo Francúzku (a nie len tam) to samozrejmosťou je a dokonca aj publikujú v rodnom jazyku.
Mená dávam len pavučinovcom, aj to len tým, ktoré publikujem na týchto stránkach a ktoré slovenské mená ešte nemajú.
Chcem aby v knihe, ktorú pripravujem boli aj slovenské národné názvy, rovnako ako to chcel aj Slavo Hagara v tej svojej.
Myslím, že na tom nieje nič zlé.

Reagovať na správu

portret

Sade atlasár 12.12.2017 18:31

Paľo, myslím si, že nikto povolanejší na Slovensku momentálne nie je, aby tú robotu urobil. Držím ti palce, aby si sa im v zdraví ešte dlho venoval.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 12.12.2017 19:15

Je to všetko o informáciách.
Ďakujem za prianie Jozef. Tiež Ti držím palce, aby si ešte dlhé roky mohol mapovať Vihorlat a okolie Sniny.

Reagovať na správu