Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Armillaria ostoyae »

História popisu - Armillaria ostoyae

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Vojtech Pšenka
Dátum: 10.10.2018 21:05

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Existuje niekoľko druhov podpňoviek, ktoré sú však bez akéhokoľvek rozlišovania zbierané mnohými hubármi. Podpňovka smreková sa najviac podobá podpňovke obyčajnej (Armillaria mellea), všetky druhy sú však jedlé po dostatočnej tepelnej úprave.  1Existuje niekoľko druhov podpňoviek, ktoré sú však bez akéhokoľvek rozlišovania zbierané mnohými hubármi. Podpňovka tmavá sa najviac podobá podpňovke obyčajnej (Armillaria mellea), všetky druhy sú však jedlé po dostatočnej tepelnej úprave.


Zmeny urobil: Vojtech Pšenka
Dátum: 10.10.2018 21:04

Slovenský názov:

Old VersionNew Version
1podpňovka smreko 1podpňovka tma


Zmeny urobil: Ing. Juraj Kianička
Dátum: 21.11.2013 19:21

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Podpňovky smrekové sa vyznačujú mäsito pôsobiacimi, najskôr polguľovitými, postupne až plocho rozprestretými klobúkmi s občasným zvlnením na ich okraji, ktoré majú slabohnedú, oranžovohnedú, červenohnedú, ale aj fialovohnedú farbu. Na ich povrchu sa nachádza veľké množstvo malých, odstávajúcich a tmavo sfarbených šupiniek. Klobúčiky mladých plodníc vyzerajú, akoby boli chlpaté. Prestarnuté plodnice môžu mať klobúk široký až okolo 120 mm, ojedinele aj viac.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Na spodnej strane klobúka sa nachádzajú lupene, ktoré sú v mladosti belavé, postupne až červenohnedé, alebo hnedé. Mladé plodnice, ktoré sú inak najvhodnejšie na zber, majú lupene schované pod bielou, jemnou a vatovitou plachtičkou, ktorá sa postupom času pretrhne.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik je valcovitý, v spodnej časti často aj zhrubnutý, pričom vo vrchnej časti je bledšej farby na rozdiel od bázy hlúbika, ktorá je skôr červenohnedej farby. Na hlúbiku dospelých plodníc sa nachádza jasne viditeľný bledohnedý prstenec, ktorý predstavuje pozostatok vatovitej plachtičky, ktorá v mladosti zakrýva lupene.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Keď podpňovky rastú v trsoch, pričom vytvárajú viaceré poschodia, tie nižšie položené klobúky bývajú často bielo poprášené, čo môže vyzerať ako pleseň. Jedná sa iba o výtrusný prach, ktorý je bielej farby a naprášil sa z vyššie umiestených plodníc.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Existuje niekoľko druhov podpňoviek, ktoré sú však bez akéhokoľvek rozlišovania zbierané mnohými hubármi. Podpňovka smreková sa najviac podobá podpňovke obyčajnej (Armillaria mellea), všetky druhy sú však jedlé po dostatočnej tepelnej úprave.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Podpňovku smrekovú nie je vôbec ťažké nájsť. V období jej najväčšieho rastu, ktorý sa začína niekedy už počas augusta, ale hlavne v septembri a pokračuje v niekoľkých vlnách až do neskorej jesene, nie je problém za krátku chvíľu nazbierať plné koše týchto chutných húb. Rastie jednotlivo, ale najčastejšie trsovito, alebo skupinovo, pričom dokáže vytvárať mohutné trsy, v ktorých sa nachádzajú aj desiatky plodníc. Napádajú rôzne druhy či už živých, ale i odumretých drevín, pričom najčastejšie rastú na smrekových pňoch, alebo tiež aj na koreňovom systéme smrekov.

Význam:

Old VersionNew Version
1 1Podpňovky sú vo všeobecnosti výborné jedlé huby, ktoré sú však za surového stavu jedovaté. Práve preto si vyžadujú pred jedením dostatočnú tepelnú úpravu, ktorá by mala trvať približne pol hodiny, aby nedošlo k nežiaducim problémom. Po dostatočnej tepelnej úprave sú vhodné do sladkokyslého nálevu, ale tiež aj na prípravu rôznych jedál. Avšak je tu ešte jeden problém, a to taký, že podpňovky sú aj po tepelnej úprave pomerne húževnaté, čo môže spôsobiť niektorým citlivejším ľuďom žalúdočné problémy.


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 06.09.2012 22:00

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Romagn.) Herink

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<br><br><br><b>Armillariella ostoyae</b> <b>Romagn.</b>, <i>Bull. trimest. Soc. mycol. Fr.</i> <b>86</b>(1): 265 (1970)<br>

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1134992


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 10.03.2003 10:17

podpňovka smreková

Armillaria ostoyae
václavka smrková

Jedlá huba