Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Boletus pachypus »

História popisu - Boletus pachypus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Pavel Lizoň
Malý atlas húb
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 20.08.2001 00:00

hríb olivovožltý

Boletus pachypus
hřib kříšťovitý

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má v priemere 60-100 mm, najprv je polguľovitý, neskôr klenutý až vankúšovitý, za mladi na okraji podvinutý, v dospelosti trocha zvlnený, suchý, jemne plstnatý, olivovoplavý až olivovohnedý.

Plodná časť:

Rúrky sú 5-8 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv bledožlté, neskôr zelenožlté, na reze modrejúce. Ústia rúrok sú drobné, okrúhle, za mladi bledožlté, neskôr sýtožlté až chrómovožlté, bez akéhokoľvek zeleného odtieňa, na otlačených miestach modrejúce.

Hlúbik:

Hlúbik je 60- 120 mm dlhý a 20-35 mm hrubý, valcovitý alebo kyjačikovitý, na báze zaoblený, pod klobúkom na vrchole sýtožltý, inak bledožltý, dolu špinavohnedý, takmer celý jemne okrovohnedo sieťkovaný, na rozhraní medzi sýtožltou a bledožltou farbou je nápadný červený pásik 3-10 mm široký.

Dužina:

Dužina je tvrdá, belavá, na vzduchu jemne modrejúca, najmä vo vrchole hlúbika a nad rúrkami; vonia nenápadne a chuť má odporne horkú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedastoolivový.

Výskyt:

Rastie od júla do septembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch. Je oveľa zriedkavejší ako hríb červený a jeho rozšírenie u nás nie je doteraz preskúmané.Je to nejedlá, horká huba.Poznámka. Mnohí súčasní autori pokladajú hríb olivovožltý - Boletus pachypus iba za farebnú odchýlku hríba červeného - Boletus calopus a uvádzajú ho ako jeho synonymum. Podľa odlišných znakov ho však možno považovať za osobitný druh v zmysle starších autorov (Fries, Quélet, Rea). Tvorí prechod medzi hríbom červeným - Boletus calopus a medzi hríbom horkým - Boletus radicans.