Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Leccinum thalassinum »

História popisu - Leccinum thalassinum

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 01.01.2012 21:33

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Pilát & Dermek


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 07.03.2003 10:38

kozák sivozelený

Leccinum thalassinum
kozák šedozelený

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 60-100 mm v priemere, najprv je takmer kuželovitý, potom tupo kužeľovitý, klenutý a napokon vankúšovitý. Býva sivý až sivozelený, plstnatý, hladký, suchý, matný, za vlhkého počasia trochu slizký. Na vädnúcich plodniciach sa farba pokožky klobúka mení na hnedú až hnedosivú.

Plodná časť:

Rúrky sú 10-25 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené, belavé alebo so slabým krémovým odtieňom. Póry sú drobné (3 na 1 mm), okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky; otlačením hnednú.

Hlúbik:

Hlúbik je 80-150 mm dlhý a 15-30 mm hrubý, valcovitý, často zahnutý. Býva biely alebo belavý, na báze vždy zreteľne zelený a toto zelené sfarbenie siaha niekedy až do 1j3 hlúbika smerom hore; ozdobený sivozelenými šupinkami, ktoré sú husté, nápadné a výraznejšie ako na kozáku brezovom. Šupinky na vädnúcich plodniciach menia pôvodné sfarbenie na čiernohnedo. Slimákmi ohryzené miesta na hlúbiku sa vždy sfarbujú na zeleno.

Dužina:

Dužina je biela alebo belavá, pod pokožkou klobúka jemne ružovie (v páse asi 3-6 mm hrubom), v báze hlúbika je zelená a niekedy aj vo vrchole hlúbika má slabý zelenkastý tón. V mladosti je v celej plodnici pevná, v dospelosti býva v klobúku mäkká a v hlúbiku tvrdo vláknitá. Chuť a vôňu má podobnú ako iné kozáky blízke kozáku brezovému.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý až olivovohnedý.

Výskyt:

Kozák sivozelený rastie v lete a v jeseni pod brezou bielou. Je to veľmi zriedkavý druh a našiel sa zatiaľ iba pri Gbeloch na západnom Slovensku.

Význam:

Je jedlý a rovnako chutný ako ostatné kozáky z príbuzenstva kozáka brezového. Keďže je zriedkavý, nemá pre praktických hubárov veľký význam.