Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Bjerkandera fumosa »

História popisu - Bjerkandera fumosa

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 24.06.2006 06:52

Český názov:

Old VersionNew Version
1 1

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Pers.ex Fr.) P.Karst.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Polyporus fumosus (Pers.)ex Fr.; Gloeoporus fumosus (Pers.ex Fr.) Pil.; Polyporus imberbis (Bull.)ex Fr.;


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 06.04.2001 00:00

Sivopórovka zadymená

Bjerkandera fumosa
Šedopórka zakouřená

Nejedlá huba
Výskyt: I. - XII.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú jednoročné, konzolovité, bokom prirastené na substrát, škridlicovite usporiadané nad sebou, dakedy bývajú aj rezupinátne (rozliate).


Klobúk má 50-150 mm v priemere a je 615 mm hrubý, na vrchnej strane hladký, plstnato chlpatý, neskôr holý, bledo orieškovookrový až bledo kožovohnedastý, hladký alebo nezreteľne pásikavo hrboľkatý. Okraj je ostrý alebo tupý.

Plodná časť:

Rúrky sú jednovrstvové, 1-3 mm dlhé, belavé. Póry sú drobné až stredne veľké, 2-4 mm v priemere, najprv biele alebo belavé, okrúhle, potom bývajú často pretiahnuté a zúbkaté, bledosivé alebo podobne sfarbené ako klobúk, niekedy sú aj sivasto oinovatené, po otlačení hnednúce.

Dužina:

Dužina je tuhá, mäsito kožovitá, vláknitá, za suchého počasia korkovitá a pomerne krehká, belavá, žltkastá alebo bledookrová, za čerstva vonia anízom.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je belavý.

Výskyt:

Sivopórovka zadymená rastie cez celý rok, ale najmä na jar a v jeseni na kmeňoch a pňoch listnatých stromov, najčastejšie na vŕbach a topoľoch. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule. Je to veľmi rozšírená huba.


Pre praktického hubára je to bezvýznamná huba, lebo je nejedlá. Napáda najmä odumreté drevo vŕb a toporov a zriedkavejšie aj iných listnatých stromov. Ak sa z rozličných príčin uchytí na kmeni iba čiastočne uhynutého stromu, zapríčiňuje bielu hnilobu napadnutého dreva.