Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Robinia pseudoacacia »

História popisu - Robinia pseudoacacia

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Jiří Valíček
Dátum: 28.09.2011 15:46

Kvalita:

Old VersionNew Version
17 19


Zmeny urobil: Milan Zajac
Dátum: 28.09.2011 12:22

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Agát biely je strom alebo ker s hnedými, tŕnistými konármi a neskôr sivou, popraskanou borkou. Nepárno perovité listy rastú striedavo na stonke. V pazuchách mladých výhonkov vyrastajú ovisnuté strapce bielych kvetov, ktoré príjemne voňajú. Plod je sploštený struk s hnedými semenami. Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, má stredne rozkonárenú nepravidelnú korunu. Voľne v prírode pravidelne a bohato nasadzuje množstvo semien, ktoré sa ľahko ujímajú. Pri šľachtení sa agát rozmnožuje najmä zelenými a koreňovými odrezkami pre cenné zachovanie dedičných vlastností. Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté. Príznakmi otravy je slinenie, nevoľnosť, preháňanie, bolesť hlavy, srdcová slabosť, pokles tlaku, kŕče, ochrnutie a smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť prvú lekársku pomoc. 1Strom alebo ker s hnedými, tŕnistými konármi a neskôr sivou, popraskanou borkou. Nepárno perovité listy rastú striedavo na stonke. V pazuchách mladých výhonkov vyrastajú ovisnuté strapce bielych kvetov, ktoré príjemne voňajú. Plod je sploštený struk s hnedými semenami. Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, má stredne rozkonárenú, nepravidelnú korunu.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Agát biely, ktorého pôvodnou domovinou je Severná Amerika, bol v 17. storočí dovezený do Francúzska, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Vysádzal sa na chudobných, piesočnatých a kamenistých pôdach, kde pomerne rýchlo rastie a poskytuje tvrdé a ťažké drevo. Až neskôr sa zistilo, že je to drevina, ktorá sa agresívne rozširuje a potláča ostatné porasty. 1Agát biely, ktorého pôvodnou domovinou je Severná Amerika, bol v 17. storočí dovezený do Francúzska, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Vysádzal sa na chudobných, piesočnatých a kamenistých pôdach, kde pomerne rýchlo rastie a poskytuje tvrdé a ťažké drevo. Až neskôr sa zistilo, že je to drevina, ktorá sa agresívne rozširuje a potláča ostatné porasty. Na Slovensku je rozšírený niekedy až masovo, najmä v teplejších oblastiach.

Význam:

Old VersionNew Version
1- Prvoradý význam majú porasty agáta bieleho pre včelárstvo. - Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky. - Ďalšou prednosťou je rýchly rast a prírastok drevnej hmoty v mladosti - Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám. - Je odolný voči priemyselným exhalátom.  1Dôležitá medonosná rastlina. Zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky. Ďalšou prednosťou je rýchly rast a prírastok drevnej hmoty. Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám a priemyselným exhalátom. Voľne v prírode pravidelne a bohato nasadzuje množstvo semien, ktoré sa ľahko ujímajú. Pri šľachtení sa agát rozmnožuje najmä zelenými a koreňovými odrezkami pre zachovanie dedičných vlastností. Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté. Príznakmi otravy je slinenie, nevoľnosť, preháňanie, bolesť hlavy, srdcová slabosť, pokles tlaku, kŕče, ochrnutie a smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť lekársku pomoc.


Zmeny urobil: Ing. Jarmila Richmanová
Dátum: 09.01.2010 20:31

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Invázny taxón, trvale zdomácnený 1Invázny taxón, trvale zdomácnený Text: Ladislav Ševčík


Zmeny urobil: Ladislav Ševčík
Dátum: 23.09.2008 13:57

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Agát biely je strom alebo ker s hnedými, tŕnistými konármi a neskôr sivou, popraskanou borkou. Nepárno perovité listy rastú striedavo na stonke. V pazuchách mladých výhonkov vyrastajú ovisnuté strapce bielych kvetov, ktoré príjemne voňajú. Plod je sploštený struk s hnedými semenami. Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, má stredne rozkonárenú nepravidelnú korunu. Voľne v prírode pravidelne a bohato nasadzuje množstvo semien, ktoré sa ľahko ujímajú. Pri šľachtení sa agát rozmnožuje najmä zelenými a koreňovými odrezkami pre cenné zachovanie dedičných vlastností. Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté. Príznakmi otravy je slinenie, nevoľnosť, preháňanie, bolesť hlavy, srdcová slabosť, pokles tlaku, kŕče, ochrnutie a smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť prvú lekársku pomoc.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Agát biely, ktorého pôvodnou domovinou je Severná Amerika, bol v 17. storočí dovezený do Francúzska, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Vysádzal sa na chudobných, piesočnatých a kamenistých pôdach, kde pomerne rýchlo rastie a poskytuje tvrdé a ťažké drevo. Až neskôr sa zistilo, že je to drevina, ktorá sa agresívne rozširuje a potláča ostatné porasty.

Význam:

Old VersionNew Version
1 1- Prvoradý význam majú porasty agáta bieleho pre včelárstvo. - Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky. - Ďalšou prednosťou je rýchly rast a prírastok drevnej hmoty v mladosti - Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám. - Je odolný voči priemyselným exhalátom.


Zmeny urobil: Ing. Jarmila Richmanová
Dátum: 15.09.2008 15:20

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Pseudoacacia communis Simonk.; Pseudoacacia pseudoacacia Borbás, nom. inval.; Robinia acacia L.;

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Invázny taxón, trvale zdomácnený


Zmeny urobil: Ing. Jarmila Richmanová
Dátum: 15.09.2008 14:53

Kvalita:

Old VersionNew Version
1 17

Výskyt od:

Old VersionNew Version
16 15

Výskyt do:

Old VersionNew Version
1 16


Zmeny urobil: Ing. Jarmila Richmanová
Dátum: 15.09.2008 14:17

Český názov:

Old VersionNew Version
1 1Trnovník akát

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Robina pseudo-acacia 1Robinia pseudoacacia

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1L.

Výskyt od:

Old VersionNew Version
1 16


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum:

Agát biely

Robina pseudo-acacia