Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius chrysorrheus »

História popisu - Lactarius chrysorrheus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 13.11.2013 07:03

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk s priemerom 30 - 90 mm, najskôr plocho klenutý s mierne vtlačeným stredom a podvinutým okrajom, neskôr až hlboko preliačený, často nepravidelný (zvlnený). Povrch hladký (za sucha akoby bielo oinovatený), mastný, viacmenej lesklý, na okraji jemne pritlačene vláknitý. Farbene oranžovo žltý až červenkasto (ružovo) okrový s tmavšími zónami (kruhmi), v strede býva sfarbený výraznejšie.  1Klobúk s priemerom 30 - 90 mm, najskôr plocho klenutý s mierne vtlačeným stredom a podvinutým okrajom, neskôr až hlboko preliačený, často nepravidelný (zvlnený). Povrch hladký (za sucha akoby bielo oinovatený), mastný, viacmenej lesklý, na okraji jemne pritlačene vláknitý. Farebne oranžovo žltý až červenkasto (ružovo) okrový s tmavšími zónami (kruhmi), v strede býva sfarbený výraznejšie.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 12.11.2013 07:23

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Lactarius chrysorrheus rastie v listnatých a zmiešaných lesoch, tak na zásaditom ako aj kyslom podloží. Viaže sa na dub (Quercus sp.), ale aj na gaštan jedlý (Castanea sativa). Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.  1Lactarius chrysorrheus rastie v listnatých a zmiešaných lesoch, tak na zásaditom ako aj kyslom podloží. Viaže sa na dub (Quercus sp.), ale aj na buk (Fagus sylvatica) a gaštan jedlý (Castanea sativa). Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 11.11.2013 21:45

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1233874 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 11.11.2013 21:45

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<br><b>Galorrheus chrysorrheus</b> <b>(Fr.) P. Kumm.</b>, <i>F&#252;hr. Pilzk.</i> (Zerbst): 127 (1871)<br><b>Lactarius chrysorrheus</b> <b>Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 342 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>f. chrysorrheus</font></b><br><b>Lactarius chrysorrheus f. immutabilis</b> <b>Maire</b>, <i>Publ. Inst. Bot.</i> <b>3</b>(4): 51 (1937)<br><br><b>Lactarius theiogalus var. chrysorrheus</b> <b>(Fr.) Qu&#233;l.</b>, <i>Enchir. fung.</i> (Paris): 129 (1886)<br><b>Lactifluus chrysorrheus</b> <b>(Fr.) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>2</b>: 856 (1891)

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má 40-80 mm v priemere, za mladi je plocho klenutý, neskôr plochý, v strede vtlačený až prehĺbený, oranžovožltý, okrovooranžový alebo červenkastožltý s hnedohrdzavými sústrednými pásikmi. 1Klobúk s priemerom 30 - 90 mm, najskôr plocho klenutý s mierne vtlačeným stredom a podvinutým okrajom, neskôr až hlboko preliačený, často nepravidelný (zvlnený). Povrch hladký (za sucha akoby bielo oinovatený), mastný, viacmenej lesklý, na okraji jemne pritlačene vláknitý. Farbene oranžovo žltý až červenkasto (ružovo) okrový s tmavšími zónami (kruhmi), v strede býva sfarbený výraznejšie.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú 4-6 mm široké, husté, na hlúbik zbiehavé, najprv belavokrémové, neskôr mäsovooranžové. 1Lupene široko pripojené až mierne zbiehavé, stredne husté (výrazne prestriedané lupienkami), úzke, krémové, neskôr červenkasto (ružovo) okrové.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je 30-80 mm vysoký a 7-15 mm hrubý, valcovitý, za mladi špongiovite vypchatý, v dospelosti dutý, najprv biely, neskôr bledo mäsovookrový. 1Hlúbik valcovitý, smerom k báze niekedy mierne zhrubnutý, plný (niekedy aj s dutinou), suchý, hladký až viacmenej zamatový (jemne chĺpkatý) na báze. Biely, bledo krémový až ružovkasto žlto hnedý, vekom smerom k báze výraznejšie sfarbený, na vrchu väčšinou bledší.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je krehká, najprv biela, na vzduchu ihneď žltne. Mlieko je spočiatku biele a po dvoch až troch sekundách sa sfarbuje na žlto. Sprvoti má chuť miernu, neskôr horkú.  1Dužina pomerne tuhá, biela až bledo hnedastá, veľmi rýchlo sa na reze sfarbuje sírovo žlto (hlavne v klobúku), chuť mierna, postupne sa stáva výrazne horká a nepríjemná (až štipľavá). Vôňa nevýrazná, ovocno kyslá, niekedy dokonca korenistá. Mlieko pomerne hojné, biele, mení sa na sírovo žlto (cca do 30 sekúnd, na dužine je zmena rýchlejšie badateľná), zasychá na krémovo žlto hnedo. Chuť mlieka mierna, neskôr (do cca 5 sek.) horká až štipľavá (ja som ju cítil ako nepríjemnú horko trpkú až štipľavú).

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1Výtrusný prach je bledookrový. 1Výtrusný prach je slamovo žltý.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius chrysorrheus je vzhľadom k svojim makroskopickým znakom prakticky nezameniteľný druh. V Severnej Amerike sú podobné druhy (napr. jeho forma s nemenným bielym mliekom), v Európe však nebol zaznamenaný žiadny. V stredomorskej oblasti rastie Lactarius mediterraneensis, ktorý má klobúk v odtieňoch žlto okrovej farby, ale nemá tak výrazné zónovanie (kruhy), iba akoby škvrny smerom k okraju klobúka (podobne sfarbené ako klobúk), žltnutie mlieka a dužiny nie ja tak výrazné a rýchle. Rýchlo žltnúce mlieko majú aj iné rýdziky, napr. z podsekcie Scrobiculati (L. scrobiculatus a iné), no rastú hlavne pod ihličnatými stromami (niektoré pod brezou, vŕbou, topoľom), sú od Lactarius chrysorrheus aj vzhľadovo ľahko odlíšiteľné, majú väčšinou inú farbu, niektoré majú škvrnitý hlúbik a (alebo) klobúk s viacmenej plstnatým (štetinkatým, riasnatým) okrajom, alebo dlhými chĺpkami.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rýdzik žltomliečny rastie od júla do konca jesene v listnatých lesoch, najmä pod dubmi, zvyčajne vo veľkých skupinách. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.  1Lactarius chrysorrheus rastie v listnatých a zmiešaných lesoch, tak na zásaditom ako aj kyslom podloží. Viaže sa na dub (Quercus sp.), ale aj na gaštan jedlý (Castanea sativa). Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Zdroje informácií: osobné poznatky, Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1233874


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 27.07.2006 09:17

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 26.03.2002 00:00

Rýdzik žltomliečny

Lactarius chrysorrheus
Ryzec zlatomléčný

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-80 mm v priemere, za mladi je plocho klenutý, neskôr plochý, v strede vtlačený až prehĺbený, oranžovožltý, okrovooranžový alebo červenkastožltý s hnedohrdzavými sústrednými pásikmi.

Plodná časť:

Lupene sú 4-6 mm široké, husté, na hlúbik zbiehavé, najprv belavokrémové, neskôr mäsovooranžové.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-80 mm vysoký a 7-15 mm hrubý, valcovitý, za mladi špongiovite vypchatý, v dospelosti dutý, najprv biely, neskôr bledo mäsovookrový.

Dužina:

Dužina je krehká, najprv biela, na vzduchu ihneď žltne. Mlieko je spočiatku biele a po dvoch až troch sekundách sa sfarbuje na žlto.
Sprvoti má chuť miernu, neskôr horkú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledookrový.

Výskyt:

Rýdzik žltomliečny rastie od júla do konca jesene v listnatých lesoch, najmä pod dubmi, zvyčajne vo veľkých skupinách. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.

Význam:

Je to nejedlá huba, bez akéhokoľvek hospodárskeho významu.