Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius blennius »

História popisu - Lactarius blennius

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 25.10.2013 09:06

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1219169 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 25.10.2013 09:05

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Agaricus blennius</b> <b>Fr.</b>, <i>Observ. mycol.</i> (Havniae) <b>1</b>: 60 (1815)<br><b>Agaricus viridis</b> <b>Schrad.</b>, <i>Spicil. fl. germ.</i> <b>1</b>: 123 (1794)<br><b>Galorrheus blennius</b> <b>(Fr.) P. Kumm.</b>, <i>F&#252;hr. Pilzk.</i> (Zerbst): 127 (1871)<br><b>Lactarius albidopallens</b> <b>(J.E. Lange) J. Blum</b>, <i>Les Lactaires. Etudes Mycologiques</i> (Paris): 179 (1976)<br><b>Lactarius blennius f. albidopallens</b> <b>J.E. Lange</b>, <i>Dansk bot. Ark.</i> <b>5</b>(no. 5): 29 (1928)<br><b>Lactarius blennius</b> <b>(Fr.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 337 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>f. blennius</font></b><br><b>Lactarius blennius f. virescens</b> <b>J.E. Lange</b>, <i>Fl. Agaric. Danic.</i> <b>5</b>: 37 (1940)<br><b>Lactarius blennius</b> <b>(Fr.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 337 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>var. blennius</font></b><br><b>Lactarius blennius var. viridis</b> <b>(Qu&#233;l.) A. Marchand</b>, <i>Champignons du Nord et du Midi</i> (Perpignon) <b>6</b> (1980)<br><b>Lactarius viridis</b> <b>Qu&#233;l.</b>, <i>Fl. mycol. France</i> (Paris): 353 (1888)<br><b>Lactifluus blennius</b> <b>(Fr.) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>2</b>: 856 (1891)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
10 1219169


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 22.10.2013 13:22

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk s priemerom 35-90 mm, na začiatku klenutý s podvinutým okrajom, neskôr sa stáva plochý až mierne preliačený, okraj zostáva dlho podvinutý. Povrch hladký, za vlhka výrazne slizký a lepkavý, za sucha menej slizký, môže byť až suchý (aj mladé plodnice môžu mať okraj suchý a zamatový). Vzhľadovo variabilný, farebne môže byť hnedo alebo šedo olivový, niekedy u starších plodníc v strede bledší, často zónovaný v podobe tmavších škvŕn najmä vo vonkajšej polovici (avšak niekedy nájdeme plodnice aj bez zónovania). 1Klobúk s priemerom 35-90 mm, na začiatku klenutý s podvinutým okrajom, neskôr sa stáva plochý až mierne preliačený, okraj zostáva dlho podvinutý. Povrch hladký, za vlhka výrazne slizký a lepkavý, za sucha menej slizký, môže byť až suchý (aj mladé plodnice môžu mať okraj suchý a zamatový). Vzhľadovo variabilný, farebne môže byť hnedo alebo šedo olivový, niekedy u starších plodníc v strede bledší, často zónovaný v podobe tmavších škvŕn najmä vo vonkajšej polovici (avšak niekedy nájdeme plodnice aj bez zónovania). [423240]


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 21.10.2013 20:01

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Klobúk s priemerom 35-90 mm, na začiatku klenutý s podvinutým okrajom, neskôr sa stáva plochý až mierne preliačený, okraj zostáva dlho podvinutý. Povrch hladký, za vlhka výrazne slizký a lepkavý, za sucha menej slizký, môže byť až suchý (aj mladé plodnice môžu mať okraj suchý a zamatový). Vzhľadovo variabilný, farebne môže byť hnedo alebo šedo olivový, niekedy u starších plodníc v strede bledší, často zónovaný v podobe tmavších škvŕn najmä vo vonkajšej polovici (avšak niekedy nájdeme plodnice aj bez zónovania).

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Lupene za mlada biele (dlho pretrváva výrazne bledá farba), nakoniec bledo krémové, šedasté až krémové, pripojené až mierne zbiehavé, niekedy so zúbkom, pomerne husté, niekedy rozvidlené. Na lupeňoch sa môžu objaviť zaschnuté škvrnky mlieka v zelenkastej farbe, aj po poškodení sa sfarbujú šedo zeleno.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik valcovitý, alebo na báze zužujúci, niekedy akoby stlačený, hladký alebo jemne žilkovaný, často slizký. Väčšinou belavo žilkovaný na špinavo šedo zelenom, alebo rúžovkasto telovo žlto hnedom podklade. Na vrchu a na báze býva väčšinou bledší ako zvyšok hlúbika.

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Dužina stredne tuhá, pružná, v hlúbiku vatovitá alebo s dutinou u starších plodníc. Belavá so zelenkastým, šedastým nádychom. Vôňa nevýrazná alebo jemne kyslastá. Chuť dužiny štipľavá. Mlieko biele, hojné u čerstvých plodníc, izolované nemenné (alebo slabo žltnúce), avšak na lupeňoch zasychá na bledo šedo zeleno. Chuť mlieka po chvíli (2-3 sek.) štipľavá.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Výtrusný prach bledo krémový.

Makrochemické reakcie:

Old VersionNew Version
1 1KOH reakcia na pokožke klobúka žltkastá.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Podobný druh predstavuje Lactarius fluens, tiež sa viaže na buk (Fagus sp.), ale aj na hrab (Carpinus sp.), no dobrým odlišujúcim znakom je jeho výrazne bledý okraj klobúka (belavý, bledo krémový) a vo všeobecnosti je menej slizký. Zámena by bola možná aj za Lactarius circellatus, ktorý sa však viaže na hrab (Carpinus sp.), má vo všeobecnosti tmavšie lupene (u mladých plodníc bledo krémové, neskôr krémové) a aj inú farbu klobúka (viac šedú s typicky šedasto hnedými zónami), ako aj za Lactarius hortensis (syn. pyrogalus), tiež má tmavšie a navyše pomerne riedke lupene, väčšinou sa vyskytuje pod lieskou (Corylus sp.) a jeho mlieko je okamžite veľmi štipľavé.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius blennius rástie jednotlivo alebo v skupinách v listnatých aj zmiešaných lesoch s výskytom najmä do podhorského pásma, výnimočne až do pásma horského. Môžeme ho nájsť prakticky na každom type podložia, vždy je viazaný na buk (Fagus sp.).

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Zdroje informácií: osobné poznatky, Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt), Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso), British Fungus Flora, vol. 9, Russulaceae: Lactarius (R. W. Rayner), Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin).

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:48

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Fr.) Fr.


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 01.01.2001 00:00

rýdzik sivozelený

Lactarius blennius
ryzec zelený

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - XI.