Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius camphoratus »

História popisu - Lactarius camphoratus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 07.06.2016 10:47

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní za čerstva po Maggi korení, pri vysušení však áno). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je celý tmavšie sfarbený (nie len v strede ako pri L. camhoratus), naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné. Lactarius serifluus a Lactarius subumbonatus sa podľa nových teórií niektorých autorít považujú za jeden druh so spoločným názvom Lactarius serifluus.  1Hlavným dvojníkom je Lactarius rostratus. Má zväčša živšie farby klobúka viac v oranžových tónoch, okraj klobúka báva často vrúbkovaný, či jemne ryhovaný, povrch klobúka +- výrazne hrboľkatý, zvrásnený, vôňa je odlišná, aj keď niekedy môže byť podobná, tiež je výrazná, mikroskopicky sú tam jasné rozdiely v ornamentike výtrusov, tvare a početnosti cystíd. L. rostratus sa viaže primárne na buk, ale nie je vylúčený ani nález napr. v zmiešanom poraste (jedľa, smrek, buk). Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní za čerstva po Maggi korení, pri vysušení však áno). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je celý tmavšie sfarbený (nie len v strede ako pri L. camhoratus), naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné. Lactarius serifluus a Lactarius subumbonatus sa podľa nových teórií niektorých autorít považujú za jeden druh so spoločným názvom Lactarius serifluus.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Lactarius camphoratus rastie skupinovo v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch najmä v podhorských a horských oblastiach, väčšinou na viacmenej kyslom podloží. Viaže sa na smrek (Picea sp.), ale i na iné ihličnaté stromy, no môže sa vyskytnúť aj pod bukom (Fagus sp.). Ako substrát preferuje veľmi vlhké miesta.  1Lactarius camphoratus rastie skupinovo v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch najmä v podhorských a horských oblastiach, väčšinou na viacmenej kyslom podloží. Viaže sa na smrek (Picea sp.), ale i na iné ihličnaté stromy, no môže sa vyskytnúť aj pod bukom (Fagus sp.). Ako substrát preferuje veľmi vlhké miesta, ale vyskytne sa aj v suchšom prostredí.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 13.10.2014 16:06

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní za čerstva po Maggi korení, pri vysušení však áno). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je celý tmavšie sfarbený (nie len v strede ako pri L. camhoratus), naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné.  1Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní za čerstva po Maggi korení, pri vysušení však áno). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je celý tmavšie sfarbený (nie len v strede ako pri L. camhoratus), naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné. Lactarius serifluus a Lactarius subumbonatus sa podľa nových teórií niektorých autorít považujú za jeden druh so spoločným názvom Lactarius serifluus.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 28.08.2014 09:57

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní po Maggi korení). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je tmavšie sfarbený, naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní oveľa výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné.  1Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní za čerstva po Maggi korení, pri vysušení však áno). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je celý tmavšie sfarbený (nie len v strede ako pri L. camhoratus), naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 25.10.2013 09:08

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1233655 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 25.10.2013 09:07

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Agaricus camphoratus</b> <b>Bull.</b>, <i>Herb. Fr. Champ.</i>, Histoire des Champignons (Paris) <b>1</b>(1): 493, tab. 567 (1793) [1792-93]<br><b>Agaricus cimicarius</b> <b>Batsch</b>, <i>Elench. fung.</i>, cont. prim. (Halle): 59 (1786)<br><b>Agaricus subdulcis var. cimicarius</b> <b>(Batsch) Pers.</b>, <i>Syn. meth. fung.</i> (G&#246;ttingen) <b>2</b>: 434 (1801)<br><b>Agaricus subdulcis ? camphoratus</b> <b>(Bull.) Fr.</b>, <i>Syst. mycol.</i> (Lundae) <b>1</b>: 70 (1821)<br><b>Lactarius camphoratus</b> <b>(Bull.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 346 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>subsp. camphoratus</font></b><br><b>Lactarius camphoratus subsp. fragilis</b> <b>Burl.</b>, <i>Mem. Torrey bot. Club</i> <b>14</b>: 99 (1908)<br><b>Lactarius camphoratus</b> <b>(Bull.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 346 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>var. camphoratus</font></b><br><b>Lactarius camphoratus var. cimicarius</b> <b>(Batsch) Cooke</b>, <i>Handb. Brit. Fungi</i>, 2nd Edn: 318 (1883)<br><b>Lactarius camphoratus var. fragilis</b> <b>(Burl.) Sacc.</b>, <i>Syll. fung.</i> (Abellini) <b>21</b>: 89 (1912)<br><b>Lactarius camphoratus var. inolidus</b> <b>Schulzer</b>, <i>Verh. zool.-bot. Ges. Wien</i> <b>30</b>: 497 (1881) [1880]<br><b>Lactarius camphoratus var. terryi</b> <b>(Berk. &amp; Broome) Cooke</b>, <i>Handb. Brit. Fungi</i>, 2nd Edn: 317 (1883)<br><b>Lactarius cimicarius</b> <b>(Batsch) Gillet</b>, <i>Hym&#233;nomyc&#232;tes</i> (Alen&#231;on): 221 (1876) [1878]<br><b>Lactarius fragilis</b> <b>(Burl.) Hesler &amp; A.H. Sm.</b>, <i>North American Species of Lactarius</i> (Ann Arbor): 503 (1979)<br><b>Lactarius fragilis</b> <b>(Burl.) Hesler &amp; A.H. Sm.</b>, <i>North American Species of Lactarius</i> (Ann Arbor): 503 (1979) <b><font color='#0000FF'>var. fragilis</font></b><br><b>Lactarius subdulcis var. cimicarius</b> <b>(Batsch) Gray</b>, <i>Nat. Arr. Brit. Pl.</i> (London) <b>1</b>: 625 (1821)<br><b>Lactarius terryi</b> <b>Berk. &amp; Broome</b> [as '<i>terreii</i>'], <i>Ann. Mag. nat. Hist.</i>, Ser. 5 <b>1</b>: 22 (1878)<br><b>Lactifluus camphoratus</b> <b>(Bull.) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>2</b>: 856 (1891)<br><b>Lactifluus terryi</b> <b>(Berk. &amp; Broome) Kuntze</b> [as '<i>terreii</i>'], <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>3</b>(2): 857 (1898)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
10 1233655


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 22.10.2013 13:20

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk býva s priemerom 25 – 45 (50) mm, klenutý až plochý, neskôr môže byť mierne preliačený, často má malý, ostrý, stredový hrboľ, nie je zónovaný. Povrch je hladký až jemne hrboľkatý, matný, sfarbený tmavo tehlovo červeno až oranžovo hnedo (môže byť viditeľný fialový nádych), neskôr (hlavne za sucha) od okraja bledne, ale stred klobúka je vždy tmavší. Okraj dlho podvinutý, vekom sa stáva jemne zvrásnený. 1Klobúk býva s priemerom 25 – 45 (50) mm, klenutý až plochý, neskôr môže byť mierne preliačený, často má malý, ostrý, stredový hrboľ, nie je zónovaný. Povrch je hladký až jemne hrboľkatý, matný, sfarbený tmavo tehlovo červeno až oranžovo hnedo (môže byť viditeľný fialový nádych), neskôr (hlavne za sucha) od okraja bledne (to je práve vidno na fotke), ale stred klobúka je vždy tmavší. Okraj dlho podvinutý, vekom sa stáva jemne zvrásnený. [422918]


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 22.10.2013 13:04

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk je 25-50 mm široký, najprv klenutý, neskôr plochý, v strede s hrboľom, okolo hrboľa vtlačený, holý, matný, nepásikavý, spočiatku hrdzavohnedý, neskôr hnedočervený.  1Klobúk býva s priemerom 25 – 45 (50) mm, klenutý až plochý, neskôr môže byť mierne preliačený, často má malý, ostrý, stredový hrboľ, nie je zónovaný. Povrch je hladký až jemne hrboľkatý, matný, sfarbený tmavo tehlovo červeno až oranžovo hnedo (môže byť viditeľný fialový nádych), neskôr (hlavne za sucha) od okraja bledne, ale stred klobúka je vždy tmavší. Okraj dlho podvinutý, vekom sa stáva jemne zvrásnený.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú 2-3 mm široké, husté, zbiehavé, najprv červenkastoplavé, neskôr škoricovohnedé, v dospelosti od výtrusov bielo poprášené.  1Lupene stredne husté, stredne vysoké, široko pripojené, niektoré rozvidlené, krémové až červenkasto hnedé, v dospelosti môžu byť od výtrusov bielo poprášené.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je 25-80 mm dlhý a 3-10 mm hrubý, valcovitý, často stlačený, v dospelosti dutý, hrdzavohnedý, pri báze tmavopurpurový.  1Hlúbik valcovitý, pomerne tenký (25-80 mm x 3-10 mm), v dospelosti dutý, často tmavší ako klobúk, hnedý až šedo červeno (rúžovkasto) hnedý (za mlada bielo oinovatený), neskôr lysý, na vrchu bledší, na báze tmavší.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je bledo červenohnedastá, za sucha bledookrová, zapáchajúca po plošticiach. Mlieko je vodnato biele a má trocha trpkú chuť. 1Dužina béžová s červenkastým nádychom až tehlovo červená, pod pokožkou klobúka tmavo červeno hnedá, chuť nevýrazná, vôňa za čerstva taktiež nevýrazná (sladkastá, plošticová, ako L. quetus), avšak pri sušení sa výrazne mení a voní po Maggi korení, pričom táto vôňa dlho pretrváva. Mlieko je vodnato biele, nemenné aj po izolovaní, mierne (niekedy po chvíli jemne zvieravé, horké).

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Zámena je možná za Lactarius rufus, ktorý rastie v rovnakom biotope, avšak má výraznú štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Podobnosť plodníc aj biotopu môže byť aj s Lactarius badiosanguineus, ten má chuť mlieka tiež miernu (mierne horkú), ale na reze je dužina žltkastá po rozkrojení. Od týchto dvoch druhov sa Lactarius camphoratus ľahko odlíši podľa svojej špecifickej vône pri zasychaní. Lactarius serifluus je taktiež podobný druh, viaže sa však na listnaté stromy, najmä dub (Quercus sp.) a buk (Fagus sp.), a má vo všeobecnosti svetlejší hlúbik a inú vôňu (nevoní po Maggi korení). Podobnosť v niektorých znakoch vykazuje aj Lactarius subumbonatus, ten sa viaže na dub (Quercus sp.) ako aj na iné listnaté stromy, jeho klobúk je tmavšie sfarbený, naopak hlúbik je svetlejší ako klobúk, za čerstva voní oveľa výraznejšie (plošticovo) ako L. camphoratus, mlieko má vodnato biele, pri zasychaní je priehladné.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rastie od júna do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch, zvyčajne vo veľkých skupinách. 1Lactarius camphoratus rastie skupinovo v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch najmä v podhorských a horských oblastiach, väčšinou na viacmenej kyslom podloží. Viaže sa na smrek (Picea sp.), ale i na iné ihličnaté stromy, no môže sa vyskytnúť aj pod bukom (Fagus sp.). Ako substrát preferuje veľmi vlhké miesta.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Zdroje informácií: osobné poznatky, Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt), Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso), British Fungus Flora, vol. 9, Russulaceae: Lactarius (R. W. Rayner), Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin).

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:46

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Bull. ex Fr.) Fr. 1(Bull.) Fr.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 27.07.2006 09:22

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull. ex Fr.) Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek
Atlas našich húb
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 25.09.2003 08:06

Rýdzik gáfrový

Lactarius camphoratus
Ryzec kafrový

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk je 25-50 mm široký, najprv klenutý, neskôr plochý, v strede s hrboľom, okolo hrboľa vtlačený, holý, matný, nepásikavý, spočiatku hrdzavohnedý, neskôr hnedočervený.

Plodná časť:

Lupene sú 2-3 mm široké, husté, zbiehavé, najprv červenkastoplavé, neskôr škoricovohnedé, v dospelosti od výtrusov bielo poprášené.

Hlúbik:

Hlúbik je 25-80 mm dlhý a 3-10 mm hrubý, valcovitý, často stlačený, v dospelosti dutý, hrdzavohnedý, pri báze tmavopurpurový.

Dužina:

Dužina je bledo červenohnedastá, za sucha bledookrová, zapáchajúca po plošticiach. Mlieko je vodnato biele a má trocha trpkú chuť.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je smotanovožltkastý.

Výskyt:

Rastie od júna do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch, zvyčajne vo veľkých skupinách.

Význam:

Je jedlý, ale má iba podradnú chuťovú kvalitu.