Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Russula aeruginea »

História popisu - Russula aeruginea

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 23.11.2014 20:20

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1Fr. 1Lindbl. ex Fr.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1Russula graminicolor (Secr.) Quél. s. auct.; 1<b>Russula aeruginea</b> <b>Lindbl. ex Fr.</b>, <i>Monogr. Hymenomyc. Suec.</i> (Upsaliae) <b>2</b>(2): 198 (1863) <b><font color='#0000FF'>f. aeruginea</font></b><br><b>Russula aeruginea f. rickenii</b> <b>Singer</b>, <i>Revue Mycol.</i>, Paris <b>1</b>(2): 81 (1936)<br><b>Russula aeruginea</b> <b>Lindbl. ex Fr.</b>, <i>Monogr. Hymenomyc. Suec.</i> (Upsaliae) <b>2</b>(2): 198 (1863) <b><font color='#0000FF'>var. aeruginea</font></b><br><b>Russula aeruginea var. rufa</b> <b>P. Karst.</b>, <i>Bidr. K&#228;nn. Finl. Nat. Folk</i> <b>48</b>: 463 (1889)<br>

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Amanita phalloides


Zmeny urobil: Slavo Židek
Dátum: 05.09.2012 13:22

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Plávka trávovozelená rastie od júna do októbra v ihličnatých i listnatých lesoch, najmä pod smrekmi a brezami, zvyčajne vždy vo veľkom množstve. Je to u nás všade dosť hojná huba. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. <p> Hoci ju nemožno zaradiť medzi najchutnejšie plávky, je jedlá. Za surova je trochu pálčivá, ale varením sa pálčivosť stráca.  1Plávka trávovozelená rastie od júna do októbra v ihličnatých i listnatých lesoch, pod brezami, zvyčajne vždy vo veľkom množstve. Je to u nás všade dosť hojná huba. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. <p> Hoci ju nemožno zaradiť medzi najchutnejšie plávky, je jedlá. Za surova je trochu pálčivá, ale varením sa pálčivosť stráca.

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1169136


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 00:09

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1Lindbl. in Fr. 1Fr.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 27.07.2006 09:31

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Lindbl. in Fr.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Russula graminicolor (Secr.) Quél. s. auct.;


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 25.05.2001 00:00

Plávka trávovozelená

Russula aeruginea
Holubinka trávozelená

Jedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-100 mm v priemere, za mladi je polguľovitý, neskôr plocho klenutý, v dospelosti plochý, v strede zvyčajne prehĺbený, na okraji ryhovaný, zelený, olivovozelený až žltozelený, v strede najtmavší, krehký, tenko mäsitý. Pokožka je dlho slizká alebo aspoň vlhká a lesklá, hladká, holá, do polovice sa dá ľahko olúpať.

Plodná časť:

Lupene sú 8-10 mm široké, husté, tenké, na okraji široko zaoblené, pri hlúbiku vykrojené, najprv biele; v dospelosti slamovožlté.

Hlúbik:

Hlúbik je valcovitý, 40-60 mm vysoký a 1025 mm hrubý, biely, na báze často hrdzavo škvrnitý, holý, takmer hodvábne lesklý, najprv hladký, neskôr vráskavý, za mladi plný, v dospelosti špongiovite vypchatý.

Dužina:

Dužina je biela, chuť má mierne pálčivú a vôňu nevýraznú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je sýtokrémový.

Ľudové názvy:

plávka, splávka, plavuša, holubienka, holubica, holúbka, holubnička, sivianka

Výskyt:

Plávka trávovozelená rastie od júna do októbra v ihličnatých i listnatých lesoch, najmä pod smrekmi a brezami, zvyčajne vždy vo veľkom množstve. Je to u nás všade dosť hojná huba. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule.


Hoci ju nemožno zaradiť medzi najchutnejšie plávky, je jedlá. Za surova je trochu pálčivá, ale varením sa pálčivosť stráca.